Structural analysis of the main apse vault of St. George of Greeks Cathedral built c.1390 at Famagusta, Cyprus

Structural analysis of the main apse vault of  St. George of Greeks Cathedral built c.1390 at Famagusta, Cyprus

Abstract

Foundation date of the Cathedral Church of St. George of the Greeks[1] can be dated with a high degree of probability to the end of the XIV century. This magnificent building was built on the edge of the Greek quarter, which occupied almost the whole of the southern end of the city of Famagusta.

The history says that this building was abandoned after 1571, as it had suffered severely from the fire of the battery established by the Turks on the rock to the south-east of the harbour and the marks of cannon-balls can be seen on the walls of the apse.

The building was built so strong that it could stand any kind of battering and to earthquake to a certain extend. In detail survey was done to find out the building techniqu...

7 Nisan 2004
Structural analysis of the main apse vault of St. George of Greeks Cathedral built c.1390 at Famagusta, Cyprus için yorumlar kapalı
Okunma 126
bosluk

Ankara’da Neler Oluyor

Ankara’da Neler Oluyor

Ankara’da Kıbrıs konusunda bayağı hızlı bir trafik var. Bütün dış politika ve ekonomik veriler 24 Nisan’da yapılacak Referanduma kilitlendi. Ankara, İsviçre’nin Lüzern kentinin Bürgenstock kasabasında  yapılan müzakerelerde varılan noktayı bugün önce Bakanlar Kurulunda değerlendirecek, sonra da Milli Güvenlik Kurulu’nda konu tekrar ele alınacak. Bakanlar Kurulu ve Milli Güvenlik Kurulunda iyice tartışılacak olan Kıbrıs konusu, yarın da TBMM’de ele alınacak. Bu üç, çok üst düzey toplantılardan çıkacak sonuçlar, en geç 9 Nisan’a kadar Birleşmiş Milletler’e sunulması gereken yazılı taahhütler ve KKTC’ye verilecek sinyaller açısından çok  önem taşımaktadır.

İsviçre’nin Lüzern ...

6 Nisan 2004
Ankara’da Neler Oluyor için yorumlar kapalı
Okunma 74
bosluk

Rum Tarafında Neler Oluyor

Rum Tarafında Neler Oluyor

Rum tarafında dünden (Cumartesi) beri müthiş bir HAYIR KAMPANYASI başlatıldığı ve dört koldan faaliyete geçtiği haberi geldi. Park yerindeki arabalara OHI kağıtları asılmakta, yoldan geçenlere OHI kağıtları verilmekte, yürüyüşler ve gösteriler yapılmaktadır. Tarafsız gözlemcilerin söylediklerine göre geçen hafta %11 olan EVET oyları bu hafta sonu %19’a tırmanmış, %26 olan  KARARSIZ OYLAR halen aynı oranda devam etmekte, HAYIR Oyları ise %55’lerde. Yapıldığı söylenen anket bu sonuçları vermiş.

Dün yapılan Ulusal Konseyde ise AKEL başkanı Hristofyas’ın, Papadopulos’un ayakları içine Annan Planını fırlattığı ve pazarlık yapmadan teslim olduğu için kendisini suçladığı söylenmektedir.

Söylentiler ne kadar...

5 Nisan 2004
Rum Tarafında Neler Oluyor için yorumlar kapalı
Okunma 68
bosluk

Rumların [Ortak] Federal Devlet Anlayışını biliyormuyuz? 7

Rumların [Ortak] Federal Devlet Anlayışını biliyormuyuz? 7

Annan Planı içinde, her ne kadar Birleşik Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Resmi dillerinin Türkçe ve Rumca olduğu, buna ilaveten Rumca ve Türkçe çevirileri çelişkili olan yasalarda baş vurulacak dilin İngilizce olduğu yazıyorsa da, kendisine makamı icabı başvuran ve Türkçe bilmeyen Rumlarla iletişim kurmak zorunluluğu olan Federal Türk Kamu görevlisinin İngilizce bilmesi gerekmektedir. Tabii bu İngilizce ilgili yasaları yorumlayabilecek düzeyde olmalı ki, çevirilerde çelişki olunca doğru yönde  tartışma yapabilsin ve ilgili yasadan sağlıklı anlamı çıkarabilsin. Doğal olarak bu yeteneği, ileriki yıllardaki terfisini çok etkileyecektir. Avrupa Birliği içinde ve Federal Devlet yapısında artık sırtını dayayacak bir dayının terfi için pek bir...

3 Nisan 2004
Rumların [Ortak] Federal Devlet Anlayışını biliyormuyuz? 7 için yorumlar kapalı
Okunma 143
bosluk

Rumların [Ortak] Federal Devlet Anlayışını biliyormuyuz? 6

Rumların [Ortak] Federal Devlet Anlayışını biliyormuyuz? 6

Büyük bir olasılıkla 3 Mayıs Pazartesi günü  göreve başlayacak Federal Devletin tüm üst kademe memurları, Avrupa Birliği’ne uyum sağlamak için 4 sene evvel uyum çalışmalarına başlamış,  Avrupa Birliği resmi anlaşmaları ve sözleşmelerine uygun vasıflarda, çalışacağı Bakanlık ile ilgili Avrupa Birliğinin düzenlediği konferanslara katılmış ve Avrupa Birliği’nin ilgili birimlerinde eğitim ve kurs görmüş Rum memurlardan oluşacaktır.

Bu olasılıktan kaçmak için Annan Planını öne sürüp, %66-%33 oranında  memur atamak istesek bile  sizin kamu görevlileriniz arasında yetişmiş, deneyimli ve Avrupa normlarına uygun her hangi bir memur bulun­mamaktadır. Biz onları Avrupa’ya eğitime gönderelim, eğ...

2 Nisan 2004
Rumların [Ortak] Federal Devlet Anlayışını biliyormuyuz? 6 için yorumlar kapalı
Okunma 98
bosluk
  • Sayfa 1 ile 2
  • 1
  • 2
  • >
Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
Samtay Vakfı
kıbrıs haberleri
kibris 1974
atun ltd

Gallery

kktc-tc-bayrak-2 kktc-bayrak kktc-tc-bayrak Şehitlerimiz-1 Şehitlerimiz-amblem kktc-tc-bayrak-

Arşivler

Son Yorumlar