Rumlar, Kıbrıs’ta nasıl bir çözüm istiyor?

Rumlar, Kıbrıs’ta nasıl bir çözüm istiyor?

Seçimlerden sonraki dönemde, Kıbrıs sorununa Annan Planı temelinde bir çözüm bulunması amacıyla iki toplum arasındaki görüşmelerin yeniden başlaması gündemde. Bunu BM, ABD ve AB kesinlikle istemektedir.

Bence bu konuda asıl önemli olan, tarafların yani Rumların ve Türklerin “Kıbrıs’ta çözümü hedefleyen barış görüşmeleri” konusuna nasıl baktıklarıdır.

Mantıklı düşünen her görüşmeci, eline her fırsat geçtiğinde, ortaya gerektiğinden fazla  istek koyar ve pazarlık kapısı açar. Bu aşırı istekler ile kendisine, sıkıştığı vakit geriye doğru 1-2 adım atabilmek şansına sahip olmayı hedefler veya taviz veriyormuş havası yaratmak ister.

BM Genel Sekreteri Kofi Annan, iki taraf a...

31 Ocak 2005
Rumlar, Kıbrıs’ta nasıl bir çözüm istiyor? için yorumlar kapalı
Okunma 76
bosluk

Hangi Kamu oyu yoklamalarına güvenmeli

Hangi Kamu oyu yoklamalarına güvenmeli

Seçimler geldimi bir takım kişiler veya firmalar ellerini ovuşturmaya başlar. Ya onlar için gelir kapısı açılmıştır ya da sevmedikleri siyasi partilerden intikam almak vakti gelmiştir.

Bu tür kişiler veya firmalar, prestij kaybetmiş veya halk nazarında güvenilirliklerini yitirmiş siyasi partilerin gerçekte düşük olan oylarını, sanki yüksekmiş gibi göstermek için söz konusu partilerden para alırlar ve sonra da güya kamu oyu araştırması yapmış gibi sonuçları açıklarlar.

Veya söz konusu bu kişiler veya firmalar, iktidarları döneminde yüz göremedikleri siyasi partilerden veya haksız çıkarlarına çomak sokan siyasi kişilerden intikam almak için, söz konusu partilerin gerçekte yüksek olan oylarını, sanki düşükmüş gibi ...

30 Ocak 2005
Hangi Kamu oyu yoklamalarına güvenmeli için yorumlar kapalı
Okunma 117
bosluk

Yeşilhat’ta Kontrol AB uzmanlarınca yapılacak

Yeşilhat’ta Kontrol AB uzmanlarınca yapılacak

Yeşilhat üzerindeki kontrol, yavaş yavaş Rumların hegemonyasından çıkıp AB denetimi altına giriyor.

AB Komisyonu, Genişlemeden Sorumlu Komiser Olli Rehn’i, Kıbrıs’ı ayıran Yeşilhat’tan geçen bitki ve hayvan ürünlerinin sağlık kontrollerini yürütecek, on kişilik bir heyet kurmakla görevlendirdi.
Bu bence çok önemli bir gelişme.

Hatırlarsanız 1 Kasım günü sürücüsü 39 yaşında bir bayan olan ve yanında biri 60 yaşında diğeri 62 yaşında iki akrabası ile birlikte Pile’den Larnaka’ya gitmekte olan Rum plakalı bir arabayı durdurarak arayan Avrupa Birliği üyesi Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti Polisi, arabanın içinde Türk tarafından satın alınmış 7.5 kilo salyangoz bulunca arabaya el koymuş ve içindeki salyangoz...

29 Ocak 2005
Yeşilhat’ta Kontrol AB uzmanlarınca yapılacak için yorumlar kapalı
Okunma 57
bosluk

Askerimizi hava tüfeği ile vuran RMMO Askeri

Askerimizi hava tüfeği ile vuran RMMO Askeri

Hatırlarsanız 21 Ocak Cuma günü, Kaymaklı bölgesinde Türk ve Rum kesimini ayıran sınırda nöbet bekleyen bir askerimiz nereden atıldığı bilinmeyen bir hava tüfeği kurşunu ile vurulmuştu.

Biz aslında nereden, niçin ve hangi duygularla atıldığını biliyorduk. Fakat  Rum Savunma Bakanı Kiriakos Mavronikolas, Pazar günü yaptığı basın toplantısında bu konuya değinmiş ve neredeyse askerimizi olay yaratmak için bizim vurduğumuza getirmeyi ima ederek, askerimize saldırının Cuma günü sabaha karşı Lefkoşa’nın Kaymaklı bölgesindeki Yeşil Hat’ta yapıldığını belirtmiş, sözlerini de “BM ve biz bölgedeki tüm mevzileri araştırdık ve soruşturma başlattık. Bizim ateş açtığımız yönünde delil yoktur...

28 Ocak 2005
Askerimizi hava tüfeği ile vuran RMMO Askeri için yorumlar kapalı
Okunma 61
bosluk

Orgeneral Y. Büyükanıt ve elimizdeki çözüm kozları

Orgeneral Y. Büyükanıt ve elimizdeki çözüm kozları

Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı birliklerini denetlemek üzere KKTC’de bulunan Org. Büyükanıt, dün Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’a yaptığı ziyaret sırasında resmi olarak söyledikleri “Türkiye’nin Kıbrıs konusundaki tavrını ve konuya yaklaşımını net bir şekilde” ortaya koydu. 

Bu açıklamanın ardından Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın, “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Biz şimdiki haliyle Kıbrıs Rum Cumhuriyeti’ni ve bunun idaresini tanımayacağız. KKTC’yi tanımaya devam edeceğiz, desteğimize devam edeceğiz.” sözlerini vurgulayan yanıtı ve aynı gün Org. Büyükanıt’ın görüştüğü KKTC Başbakanı Mehmet Al...

27 Ocak 2005
Orgeneral Y. Büyükanıt ve elimizdeki çözüm kozları için yorumlar kapalı
Okunma 57
bosluk
Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
Samtay Vakfı
kıbrıs haberleri
kibris 1974
atun ltd

Gallery

Şehitlerimiz-1 kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak- kktc-bayrak kktc-tc-bayrak-4 kktc-tc-bayrak

Arşivler

Son Yorumlar