Rumlar AB’nin desteği ile KKTC ile Türkiye arasındaki denizi de kontrol edecek

Rumlar AB’nin desteği ile KKTC ile Türkiye arasındaki denizi de kontrol edecek

Limanlarımızın sorma gir hanı olmasından dolayı ve de cebinde 5 kuruş parası olmayanın bile elini kolunu sallaya sallaya KKTC’ye girmesinin cezasını, Türkiye ile KKTC arasındaki denizin, Kıbrıs’lı Rumlar tarafından Avrupalı sahil muhafaza botları ile denetlenmesi şeklinde ödeyeceğiz gibi gözüküyor.

Gün geçmiyor ki, KKTC’ye bir şekilde yasal yollardan girip sonra da güney Kıbrıs’a geçen veya geçmek isteyen kaçaklar sınırda yakalanmasın.

Çok değil daha birkaç gün evvel Hamitköy yanındaki koruluk içinde sefil bir şekilde yaşayan ve Kıbrıs’a cebinde 5 kuruş olmadan giriş yapmış olan birkaç aile sınır dışı edildi. Aslında bu kişilerin muhaceret memurları tarafından daha adaya ayak bastıkları gün geri gönde...

27 Mart 2005
Rumlar AB’nin desteği ile KKTC ile Türkiye arasındaki denizi de kontrol edecek için yorumlar kapalı
Okunma 46
bosluk

Rumların yeni plandaki değişiklik istekleri yavaş yavaş su yüzüne çıkıyor

Rumların yeni plandaki değişiklik istekleri yavaş yavaş su yüzüne çıkıyor

Bu değişiklik isteklerinin en başında BM Genel Sekreteri’nin Özel Temsilciliği görevine bir Avrupalının atanması var. Son günlerde,  BM’nin Kıbrıs sorunundaki arabuluculuk görevine bir Avrupalı yetkili atamayı istediği yolundaki bilgiler yoğunlaşmaya başladı. Diplomatik kulislerde, BM Genel Sekreteri’nin yeni  özel temsilcisinin Avrupalı olacağı yönünde fısıltılar dolaşıyor ancak şu ana kadar halen resmi bir açıklama yok.

İkinci sırada Yunanistan’ın perde arkasındaki faaliyetleri var.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Petros Molivyatis, ABD ziyareti sırasında yaptığı açıklamada  Kıbrıs’ta geçen yıl düzenlenen referandumun Rumlar tarafından,  Annan Planı’nın bazı hükümlerinden memnun olmamaları nedeni ile ...

26 Mart 2005
Rumların yeni plandaki değişiklik istekleri yavaş yavaş su yüzüne çıkıyor için yorumlar kapalı
Okunma 40
bosluk

Papadopulos, Erdoğan ile görüşebilmek için Kıbrıs sorununun kökenlerini 2 gruba ayırdı

Papadopulos, Erdoğan ile görüşebilmek için Kıbrıs sorununun kökenlerini 2 gruba ayırdı

Papadopulos, Çarşamba günü Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis’le gerçekleştirdiği görüşmeden sonra Kıbrıs sorununun Kıbrıslı Türkler ve Rumlar  arasındaki bir anlaşmazlık olduğunu söyleyen Erdoğan’a, PIK aracılığıyla yanıt verdi.

Papadopulos Erdoğan’a verdiği yanıtta Kıbrıs sorunundaki müzakerelere yeniden başlamak için banko altında sakladığı isteklerinden bir tanesini daha ortaya çıkardı.

Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti Başkanı Tasos Papadopulos’un bu isteğinin zeminini aşağıda kademelendirdiği ve ikiye ayırdığı Kıbrıs sorununun iki değişik kökeni oluşturmakta.

1-Kıbrıslı Türklerden kaynaklanan sorunlar.

2-Türkiye’den kaynaklanan sorunlar.

Bu sınıflamaya göre Kıbrıs sorunun...

25 Mart 2005
Papadopulos, Erdoğan ile görüşebilmek için Kıbrıs sorununun kökenlerini 2 gruba ayırdı için yorumlar kapalı
Okunma 45
bosluk

Yakın Doğu Üniversitesine yapılan saldırı aslında bizlere yapılan bir saldırıdır – Kınıyorum

Yakın Doğu Üniversitesine yapılan saldırı aslında bizlere yapılan bir saldırıdır – Kınıyorum

Biz bu tür tecavüzlere ve saldırılara hiç alışık değiliz. Toplum olarak bu davranışı hiç sevmedik, hiçte hoşlanmadık. Kıbrıs’lı Türklerin engin hoş görüsünden kökenlenen sınırsız hürriyetlerle dolu demokrasi anlayışını, Nevruz kutlamalarının yapıldığı günün ertesinde, göz bebeğimiz bir üniversitenin Hukuk Fakültesi binasına Molotof  kokteyli atarak zedelemeye hiç kimsenin hakkı yoktur.

Ümit ederim ki bu bir kişisel olaydır ve arkasında etnik fikirler ve nedenler yoktur.

Evet, biz silahlı mücadeleye alışığız. Geçmiş yıllarda bu ada üzerinde gördüğümüz insanlık dışı baskılar, yaşadığımız acı günler ve deneyimler nedeni ile hepimiz, annelerimiz, kız kardeşlerimiz ve kızlarımız da dahil olmak ...

24 Mart 2005
Yakın Doğu Üniversitesine yapılan saldırı aslında bizlere yapılan bir saldırıdır – Kınıyorum için yorumlar kapalı
Okunma 80
bosluk

Maraş’a karşılık Mağusa Limanı

Maraş’a karşılık Mağusa Limanı

Bu haftanın sıcak ama gizli gündemi Mağusa limanı ve Maraş. Mağusa Limanı’nın ortak idare altında kullanıma açılması önerisi ile doğrudan ticaret tüzüğü sanki birbirine bağlıymış gibi aynı masada ve paralel olarak düşünülüyor. Konu üzerinde sıkı bir pazarlıktır gidiyor.

Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti  Başkanı Papadopulos, Mart başında yaptığı Brüksel ve Lüksemburg temasları sırasında AB Konseyi dönem başkanlığını yürüten Lüksemburg Başbakanı Jean Claude Juncker ve AB Komisyonu Başkanı Jose Barosso ile yapmış olduğu görüşmede, Maraş’ın Rumlara devredilmesi karşılığında Mağusa Limanı’nın kâr amacı gütmeyen bir Kıbrıslı Türk ve Rum örgütü tarafından ticarete açılmasını ve ayrıca Larna...

23 Mart 2005
Maraş’a karşılık Mağusa Limanı için yorumlar kapalı
Okunma 95
bosluk
Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
Samtay Vakfı
kıbrıs haberleri
kibris 1974
atun ltd

Gallery

kktc-bayrak kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak-2 Şehitlerimiz-amblem

Arşivler

Son Yorumlar