Yeni Referanduma Türkler EVET diyecek mi?

Yeni Referanduma Türkler EVET diyecek mi?

Türkiye’nin 3 Ekimde başlayan Müzakere Ortaklık Belgesi içinde, vadesi uzun da olsa kısa da olsa, Kıbrıs (Rum) bayraklı gemi ve uçaklara deniz ve hava limanlarını açması ve Kıbrıs (Rum) Cumhuriyetini tanıması var.

Olaya Lefkoşa,  Washington, Brüksel ve Ankara değişik değişik gözlerle bakıyor. Her kes kendi çıkarı neredeyse öyle olmasını istiyor. Ortak çıkarları pek de düşünen yok.

Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti yöneticilerinin, özellikle de Papadopulos’un hedefi  Türkiye’nin, Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti bayraklı uçak ve gemilere limanlarını açtıktan ve Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti’ni resmen tanıdıktan sonra   kaybedecek hiçbir şeyi olmadan Birleşmiş Milletler patronluğunda KIBRIS Müzakerelerine oturmak.

Masaya...

31 Ekim 2005
Yeni Referanduma Türkler EVET diyecek mi? için yorumlar kapalı
Okunma 63
bosluk

Kıbrıs konusunda ilginç gelişmeler

Kıbrıs konusunda ilginç gelişmeler

ABD Dışişleri Bakanı Bayan Condoleeza Rice tarafından Cumhurbaşkanı Talat’a yapılan davet, yeni kapıların açılmasının anahtarı konumunda gözüküyor.

Olaylara bakarsanız ve yapılan açıklamalardaki gizli kelimeleri değerlendirirseniz bu davetin, ABD’nin Orta Doğu ile ilgili büyük ve kapsamlı yeni bir programının ilk adımı olduğu düşüncesine kapılırsınız.

Sanki Talat’ın davet edilmesi ile bölgemizdeki yeni bir gelişmenin düğmesine basıldı ve “Start” verildi.

Kamu oyuna yansıyan ve yansıtılmak istenen görüntüler ile kafalardaki projeler farklı. Perdenin önünde görülenler, çekilen resimler, yapılan görüşmeler ve verilen beyanlar sanki birer kamuflaj.

ABD tam 47 yıldır Kıbrıs ile yakından ilgi...

30 Ekim 2005
Kıbrıs konusunda ilginç gelişmeler için yorumlar kapalı
Okunma 64
bosluk

Vazgeç Talat, Rumları üzüyorsun

Vazgeç Talat, Rumları üzüyorsun

Yani şimdi nereden çıktı bu Amerika ziyaretin Sayın CB Talat.

Herşey güllük gülistanlık giderken, nasılsa bayan Rice’i kandırdın ve Amerika’ya kapağı attın.

Şimdi bırak her şeyi bir kenara, dün Rice ile yaptığın toplantıda yememişsin içmemişsin hemen Kıbrıs’ta olan olayları ters yüz edip Amerikalı yetkililerin aklını karıştırmışsın.

“Siyahı beyaz göstermişsin”, “Rumları Annan’a şikayet etmişsin”, “Kıbrıs’lı Rumları, Kıbrıslı Türklere İşkence yapmakla Suçlamışsın”,   “Kıbrıslı Türklerin İzolasyonlarının kaldırılması için ABD’den yardım istemişsin”,  Rum Milli Muhafız Ordusu’ndaki askerlerin giydikleri tişortlerin üzerinde ”En iyi Türk ölü Türk’tü...

29 Ekim 2005
Vazgeç Talat, Rumları üzüyorsun için yorumlar kapalı
Okunma 43
bosluk

Girit ve Kıbrıs benzeşmesi

Girit ve Kıbrıs benzeşmesi

Kıbrıs ile ilgili konuların her tartışılmasında, aşamalara dikkat çekilmesinde de yine her zaman Girit örneği kullanılır. Bu iki adanın kaderinin benzeşmesinden ya da coğrafi olarak aynı bölgede yer almalarından ziyade her ikisi üzerinde de oynanan uluslararası politik oyunların ve “Megali İdea“nın hedefleri içinde yer almalarının bir sonucudur.

Her iki ada da tarih boyunca varlıklarını başka devletlere bağlı olarak sürdürmüştür. Dolayısıyla adalar üzerindeki egemenlik kurma mücadeleleri genellikle birlikte yürümüştür. Adalardan birisine sahip olan güç, hemen diğerine yönelmiştir.

Her iki ada stratejik bütünün bir parçası gibidir. 648 yılında Kıbrıs Adası’nı ele geçiren...

28 Ekim 2005
Girit ve Kıbrıs benzeşmesi için yorumlar kapalı
Okunma 72
bosluk

Rumların Azerbaycan oyunu tutmadı

Rumların Azerbaycan oyunu tutmadı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Temmuz başında Bakü’ye yaptığı ziyaretinde Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, KKTC’nin uluslararası izolasyondan kurtulmasına yardımcı olmak için girişimde bulunacağını taahhüt etmişti.

Devlet Başkanı İlham Aliyev tüm dış baskılara rağmen bu sözünü tuttu ve  içindeki Türkiye sevgisi ile, Türkiye’nin yavrusu KKTC uğruna bunların hepsini göğüslemeyi seçti. Bizim için çok önemli ve hayati bir adım atarak Uluslararası Haydar Aliyev Havaalanı ile Kuzey Kıbrıs’taki Ercan Havaalanı arasında direkt uçuşların başlatılması için korkmadan düğmeye bastı.

Yıllardan sonra ilk defa Türkiye dışından bir uçak, Rumların tüm tehditlerine ve uçuşu engellemek ...

27 Ekim 2005
Rumların Azerbaycan oyunu tutmadı için yorumlar kapalı
Okunma 62
bosluk
Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
Samtay Vakfı
kıbrıs haberleri
kibris 1974
atun ltd

Gallery

Şehitlerimiz-amblem kktc-tc-bayrak- kktc-bayrak kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-2

Arşivler

Son Yorumlar