Annan Planı kabul edilseydi

Annan Planı kabul edilseydi

Dün Annan Planının oylamasının yani Referandumun 2.ci yılı doldu. 24 Nisan 2004 referandumunda her iki taraftan da “EVET” oyları çıkmış olsaydı şimdiye kadar neler gerçekleşmiş olurdu biliyormusunuz?

 

Birleşik Kıbrıs Cumhuriyeti, neredeyse tam bir Rum hegemonyasında üniter bir devlet haline gelmiş olacaktı. Bizim için kötü günler gene geri gelmiş, 2.ci sınıf vatandaş olarak Rumlar tarafından aşağılanmaya ve ezgi çekmeye başlamış olacaktık. Şehitlerimiz de herhalde mezarlarında huzursuz olacaklardı.

 

Benim aklıma gelenler şunlar.

1-      İki bölgeli, iki toplumlu, Federasyona dayalı ama gerçekte Rum üniter devleti  olan “Birleşik Kıbrıs Cumhuriyeti” il...

25 Nisan 2006
Annan Planı kabul edilseydi için yorumlar kapalı
Okunma 51
bosluk

Kıbrıs’ta ayrılık kesinleşiyor

Kıbrıs’ta ayrılık kesinleşiyor

Geçmişteki bir takım siyasi olayları aynen, bandabulyadan (çarşıdan)  alış veriş yaparken alacaklarınızı alt alta yazıp topladığınız gibi alt alta yazıp toplarsanız, siz de benim gibi Kıbrıs’ta çözümün, hızla ayrılığa doğru gittiğini görürsünüz.

 

Bu siyasi toplamanın sonucu da matematiksel bir toplama gibidir ve aynen 1 kg. domates + 1 Ekmek + 1 reçel = 10.24 YTL gibi net ve açıktır.

 

Rum tarafında geçen hafta yapılan anketin sonuçlarını, Papadopulos’un Cumhurbaşkanlığının 12 Şubat 2008 tarihine kadar devam edeceğini, Türkiye-AB Katılım Ortaklığı Belgesi ve Müzakere Çerçeve Belgesi içindeki koşullarını, AB’nin 26 Nisan 2004 tarihinde Kıbrıs’lı Türklere verdiği sözleri h...

24 Nisan 2006
Kıbrıs’ta ayrılık kesinleşiyor için yorumlar kapalı
Okunma 46
bosluk

Mevcut yer isimleri hangi eski ile değiştirilsin

Mevcut yer isimleri hangi eski ile değiştirilsin

III.cü Kültür ve Sanat Kurultayı yapıldı biliyorsunuz. Ve Halk Bilimi Alt Kurulunun, Folklor bölümünde, 7 Nisan günkü toplantıda üç tane de öneri yapıldı.

 

Bunlardan bir tanesi çok ilginçti.  “Kıbrıs’taki Mevcut Türkçe Yer isimleri eskileri ile değiştirilsin” şeklinde bir öneri yapıldı. Öneri salonda mevcut 70 kişi tarafından tartışıldı ve 48 leyhte 30 aleyhte oyla kabul edildi ve tavsiye kararı olarak da bir üst kurula yazıldı.

 

Alt Kurul toplantısı ile ilgili iddialar da var. Yerler gazetelerin bir tanesinde konu ile bir katılımcı tarafından yazılan bir yazı ve yorum da mevcut. İddialara göre öneriyi yapan kişinin “Ben Türk değilim, Kıbrıs’lıyım” dediği söyle...

17 Nisan 2006
Mevcut yer isimleri hangi eski ile değiştirilsin için yorumlar kapalı
Okunma 113
bosluk

Otonom Kayıplar Komitesi kuruldu

Otonom Kayıplar Komitesi kuruldu

Rumlar, İsviçreli Christopher Girod’un, Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi üçüncü üyeliğine atanmasına bir ay önce onay vermişlerdi. Türk tarafı da onayını verince İsviçreli Girod resmen atanmış ve Otonom Kayıplar Komitesi de tekrar kurulmuş oldu. BM Barış Gücü (UNFICYP) dün bu konudaki resmi açıklamayı da yaptı.

 

Bu gelişme ile Papadopulos, Talat ve Möller görüşmesinin ilk adımı atıldı ve bu görüşmede de Teknik Komitelerin en alt düzeyi olan “İnsani konular”ın içeriği saptanacak. Büyük bir olasılıkla bu görüşmenin ortamı, BM’nin Girdo’u tanıtmak için vereceği resepsiyon olacak.

 

Kıbrıs Rum Yönetimi yıllarca kayıpların ölü olduğunu kabullenmedi ve 15 Temmuz-20 Temmuz 1974 tar...

16 Nisan 2006
Otonom Kayıplar Komitesi kuruldu için yorumlar kapalı
Okunma 44
bosluk

Türk Milletvekilleri (Rum) Meclise giremez

Türk Milletvekilleri (Rum) Meclise giremez

28 Şubat 2006 tarihinde 78 Kıbrıslı Türk tarafından, Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti ilgili makamlarına yapılan 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti Kuruluş Anlaşmasına göre seçme ve seçilme hakkı başvurusuna  Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Andreas Christou’dan yanıt geldi.

 

Yanıt doğal olarak olumsuz.

 

Yanıtın içindeki “Toplumunuz……., devletin anayasal organlarından çekilip katılmaması, ammeyi ilgilendiren konuların yürütülmesinde yer almaması ve anayasal organlara ve işlere katılmaması devam ettikçe, ….” ve “Yukarıda belirtilen düzen, yani üyesi olduğunuz Türk toplumunun yokluğu, söz ettiğiniz anayasal düzenlemelerin işlemesini imkansız k...

15 Nisan 2006
Türk Milletvekilleri (Rum) Meclise giremez için yorumlar kapalı
Okunma 58
bosluk
Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
Samtay Vakfı
kıbrıs haberleri
kibris 1974
atun ltd

Gallery

Şehitlerimiz-amblem kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak-4 kktc-tc-bayrak-2 kktc-bayrak

Arşivler

Son Yorumlar