Yes be Euro, pardon Annem

Yes be Euro, pardon Annem

Bilinen bir gerçek var ki o da AB’de rüşvet’in adının “Hibe”, “Yardım” veya “Komisyon” olduğudur.

 

Avrupalılar, kibar bir dil kullanıyorlar ve Körlere “Görme özürlü” derken, rüşvete de “Hibe”, “Mali Yardım” veya “Komisyon” diyorlar.  Asla rüşvet kelimesini ağzına alan Avrupalı yok.

 

Annan planının ortaya atıldığı ve tartışıldığı dönemlerde AB tarafından Kıbrıs Türk Sivil Toplum Örgütleri’ne, “Sivil Toplum Programı” kapsamında toplam 1,500,000 Euro hibe, yani “karşılıksız para” verilmişti.

Bu hibeden, 26 Sivil Toplum Örgütü ...

29 Ekim 2006
Yes be Euro, pardon Annem için yorumlar kapalı
Okunma 43
bosluk

Mağusa’daki Terminal Limanı Ne olacak

Mağusa’daki Terminal Limanı Ne olacak

Finlandiya önerileri eğer kabul edilirse, Mağusa Limanı AB gözetiminde çalıştırılacak, Maraş da iki yıllığına BM’ye devredilecek.

 

Mağusa limanında aslında üç tane liman var. Konvensiyonel liman, Serbest liman ve Terminal limanı.

Konvensiyonel liman denilen bölüm, KKTC’ye deniz yolu ile ithal edilen tüm ticari mallar ile araç, kamyon ve TIR’ların girdiği, gümrükleme işlemlerinin yapıldığı liman.

Serbest Liman, deniz yolu ile KKTC’ye gelen fakat iç tüketimine sunulmayacak olan ticari malların depolandığı veya işleme tabi tutulup ihtaç edilecek malların depolandığı bölge. Bu limandan giriş yapmış olan ticari mallar, yasal olark KKTC’ye girmiş addedilmiyor.

Terminal limanı ise askerimizin ku...

26 Ekim 2006
Mağusa’daki Terminal Limanı Ne olacak için yorumlar kapalı
Okunma 102
bosluk

AB’yi dava etmek VACİP oldu

AB’yi dava etmek VACİP oldu

Avrupa Birliğine üye ülkelerin temsilcileri 20 Ekim’’de Brüksel’de yapılan komite toplantısında; Kıbrıslı Türklere yönelik mali yardımın ikinci bölümü olan yaklaşık 200 Milyon Euro’nun serbest bırakılması ve projelerin uygulanmasında kullanılması kararlaştırmış.

Bu Mali yardım ne pahasına olacak ve ne kadar inandırıcı. AB’nin işi yalan dolan. Verdikleri sözleri, aldıkları kararları tutmuyorlar ki, inandırıcı olsunlar. Üstelik, Mali Yardımın bedeli “EGEMENLİĞİMİZ”.

 

AB Program Destek Ofisi Başkanı Alain Botherel’e 18 Ekim Çarşamba gecesi Mağusa’da, halkla yaptığı söyleşide can alıcı soruları soran da bendim.

1983 Anayasasına göre KKTC’de Rum malı yoktur. Tüm topraklar ...

22 Ekim 2006
AB’yi dava etmek VACİP oldu için yorumlar kapalı
Okunma 35
bosluk

Chirac tam bir aktör

Chirac tam bir aktör

Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac Fransa Meclisi’nde kabul edilen sözde Ermeni soykırımını yok sayanlara para ve hapis cezası verilmesiyle ilgili yasa ile konusunda tam bir politikacı gibi davranıyor. İçte Ermenilere yaranmak ve UMP’nin (Halk Hareketi Birliği) oylarını arttırmak için Ermeni tasarısının Mecliste oylanmasına göz yumuyor, dışta  da Türkiye’ye başka martavallar okuyor..

Fransa’da yaşayan Ermenilerin nüfusu şu anda 400,000’e yakın ama özellikleri, 19.cu yüzyıl başında Fransa’ya göç etmiş olmaları ve o günden bu güne kadar geçen yıllar içinde, bu gün yaşamlarını sürdüren 6.cı kuşak Ermenilerin, Fransız Sanayisi, Ticareti ve politikasında söz sahibi olacak zenginliğe ulaşmış olması. ...

19 Ekim 2006
Chirac tam bir aktör için yorumlar kapalı
Okunma 63
bosluk

Asırların Düşünce Özgürlüğü yara aldı

Asırların Düşünce Özgürlüğü yara aldı

21.ci yüzyıl düşünce özgürlüğüne yaramadı.

Uğruna milyonlarca insanın kanının aktığı, ihtilallere temel oluşturan, insanoğlunun elde etmek için asırlardır mücadele verdiği “Düşünce Özgürlüğü”, 21.cü yüzyıl gibi insanlığın “Özgürlük, Eşitlik, Barış ve Refah bir Yaşam” beklediği yüzyılda, Fransa’dan korkunç bir darbe yedi.

Bence inanılır gibi değil.

Özgürlük, Eşitlik ve Kardeşlik”  kavramlarıyla hür dünyaya ilham kaynağı olmuş Fransa Parlamentosunun aldığı bu karar, gerçekte  düşünce ve ifade özgürlüğünün demokratik toplumlarda hangi özel durumlarda yasalarla sınırlandırılabileceğinin sınırlarını açıkça ortaya koyan Avrupa Sözleşmesi ile ...

14 Ekim 2006
Asırların Düşünce Özgürlüğü yara aldı için yorumlar kapalı
Okunma 35
bosluk
  • Sayfa 1 ile 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • >
Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
Samtay Vakfı
kıbrıs haberleri
kibris 1974
atun ltd

Gallery

kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak- Şehitlerimiz-amblem kktc-tc-bayrak-2 kktc-bayrak kktc-tc-bayrak-4

Arşivler

Son Yorumlar