Aç tavuk kendini arpa ambarında sanırmış

Aç tavuk kendini arpa ambarında sanırmış

BM’nin 24 Nisan günü açıkladığı anket sonuçlarını iyi değerlendirmek lazım. Bu anket sonuçlarına göre ve yapılan diğer anketlerin de sonuçlarına göre, bazı yerel yazarlarımızın kelimelerin arkasına saklanarak iddia ettikleri gibi “Federasyon” adada tarafların birincil olarak istedikleri bir çözüm şekli değil. Annan Planı ve Federasyon rüzgârları çoktan esti ve bu adadan çekti gitti. Artık hayallerin peşinde koşmamak lazım.

 

Adadaki iki halk Federasyon istedi iddiaları tam “Aç tavuk kendini buğday ambarında sanırmış” atasözüne uygun bir iddia. Anket sonuçlarını kendi düşündükleri doğrultuda değerlendirip, adadaki iki halk “Federasyon” istiyor diye yazmak ve iddia etmek, çok yanıltıcı ve...

30 Nisan 2007
Aç tavuk kendini arpa ambarında sanırmış için yorumlar kapalı
Okunma 88
bosluk

PRESIDENTIAL ELECTIONS HEADSCARF VS DEMOCRACY

PRESIDENTIAL ELECTIONS HEADSCARF VS DEMOCRACY

 

If this is what you think of the presidential elections in Turkey, you are singing the wrong tune.
This very election will help Turkey’s democracy to deepen, to be more stable, rest on a solid basis and widen the borders of the rule of law in Turkey.
If democratic rules are breached in Turkey, the consequences will, like a domino effect, deprecate the principles of liberty, democracy, respect for human rights and fundamental freedoms and the rule of law.

This presidential election is now a major test of democracy in Turkey; everybody should respect the democratic process.

 

The election of the Turkish president should be made according to democratic rules and Turkey’s Constitution. The world has a strong belief in Turkish democracy an...

30 Nisan 2007
PRESIDENTIAL ELECTIONS HEADSCARF VS DEMOCRACY için yorumlar kapalı
Okunma 64
bosluk

Altı yıllık kehanet

Altı yıllık kehanet

Türkiye’de yayınlanan  “AYDINLIK” dergisini okuyor musunuz?. Veya bir başka şekilde sorayım bu soruyu. Hiç bu dergiyi görüp, sayfalarını karıştırdınız mı? İlginç bir dergi. Bazen içinde akla hayale gelmeyen komplo teorileri var, bazen gerçekler, bazen de acı eleştiriler.

 

Bu dergide yayınlanmış ve bizimle ilgili olan güncel bir hatırlatma yapayım size. KKTC’nin kuzey kıyıları ile Türkiye’nin güney kıyıları arasında, Koruçam Burnundan (Kormacit Burnu), İskenderun Körfezine doğru bir yay şeklinde petrol yatakları olduğunu, 2003 seçimlerinden evvel, DP Genel Başkanı Serdar Denktaş ile adeta eşgüdüm içinde aynı günlerde dile getiren dergi bu sözünü ettiğim Aydınlık dergisi.

Aralarında ta...

26 Nisan 2007
Altı yıllık kehanet için yorumlar kapalı
Okunma 185
bosluk

Annan Planı hakkında bilmediklerimiz

Annan Planı hakkında bilmediklerimiz

Yarın 24 Nisan ve Annan Planı referandumunun üzerinden tamı tamına 3 yıl geçti.

9 bin sayfadan oluşan ve Annan’ın adını taşıyan bu planda 200’den fazla konu başlığı bulunmaktaydı ve her madde bir klasörden oluşmaktaydı.

CD’ler üzerine kaydedilmiş Annan Planı’nın yazılı belge haline getirilmesi, 1 kişi tarafından ancak 350 saatte veya  8 kişi tarafından 4 yazıcı ile ancak 11 saatte gerçekleştirilebilir.

Bu yazılı belgeler üst üste konulduğunda boyu 1 metre oluyor. Tartıldığında 52 kilo geliyor. 9 bin sayfa yan yana konulduğunda 548.1 metrekare yer kaplıyor. Planın yazıldığı kağıtlar uç uca konulduğunda uzunluğu 2 kilometre 610 metre tutuyor. Planın tamamı ise tamı tamına 1 milyon 647 bin 47...

23 Nisan 2007
Annan Planı hakkında bilmediklerimiz için yorumlar kapalı
Okunma 54
bosluk

WHO CREATED THE CYPRUS PROBLEM?

WHO CREATED THE CYPRUS PROBLEM?

In the Greek Cypriot version of history, Greece’s national issue, the “Megali Idea” (Mega Idea), the wish of “Enosis,” — meaning the annexation of Cyprus to Greece — stands firm.
The Enosis concept, based on the map of the Megali Idea drawn in 1791 and encapsulating the island of Cyprus in the territories of Greece, which at the time was under Ottoman rule, has stayed on the agenda ever since. This problem, led by Cypriot and Greece Orthodox Churches within their own historical evolution, has various stages.

 

1st stage: The problem called “Cyprus” actively appeared for the first time after the mapping of the Megali Idea in 1791, release of Enosis manifesto on 1821 and the uprising of Greeks under the leadership of Greek Orthodox Church.

23 Nisan 2007
WHO CREATED THE CYPRUS PROBLEM? için yorumlar kapalı
Okunma 97
bosluk
  • Sayfa 1 ile 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • >
Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
Samtay Vakfı
kıbrıs haberleri
kibris 1974
atun ltd

Gallery

kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak- Şehitlerimiz-amblem kktc-tc-bayrak-4 kktc-tc-bayrak-3 kktc-bayrak

Arşivler

Son Yorumlar