KIBRIS’TA FEDERASYON OLASI MI?

KIBRIS’TA FEDERASYON OLASI MI?

Bana göre artık mümkün değildir.

Gerek AKEL adayı Hristofyas gerekse de DISY adayı Kasulides, Rum Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ortaya attıkları “Federasyon” vaatleri ile göz göre göre yalan söylemekte ve göz boyamaktadırlar. Her ne kadar bu kişilerin sözleri ve propagandaları Kıbrıs Rumlarına dönükse de, uzun vadede Kıbrıs’lı Türkleri ve Türkiye’deki yöneticileri de kandırmaya ve AB kanalı ile baskı altına almaya yöneliktir.

 

Makarios’un Enosis’i savunan yüzlerce demeci, 1963, 1964 ve 1967 saldırıları,  21 Nisan 1966 tarihli PATRİS gazetesinde yayınlanan AKRİTAS planı, 1974 sonrası ele geçen IPHESTOS Planı  ve Makarios’un 2 Temmuz 1974 tarihinde Yunan Cuntasına gönderdiği meşhur mektubundaki ...

30 Temmuz 2007
KIBRIS’TA FEDERASYON OLASI MI? için yorumlar kapalı
Okunma 43
bosluk

WHICH DIRECTION FOR TURKEY: EAST OR WEST?

WHICH DIRECTION FOR TURKEY: EAST OR WEST?

The Middle Ages are 500 years behind us. Europe should not fear a new barbarian horde at its gates. When Turkey was not invited to Europe’s big birthday despite being an official candidate for EU mem-bership, Turkish people were quite disappointed and expressed heartbreak at this unfortunate missed opportunity.

But now, the anger and frustration which were peaked at that time, are slowly giving way to a new, more assertive idea. That perhaps Turkey does not really need Europe after all and the EU will come to regret its insultingly complacent chauvinism as Turkey goes its own way — facing eastward. It is probable that the Europeans underesti-mated the importance and influence of Turkey in the region. If they are serious about the future of Europe as a power in global affair...

30 Temmuz 2007
WHICH DIRECTION FOR TURKEY: EAST OR WEST? için yorumlar kapalı
Okunma 76
bosluk

TIME FOR THE US TO TURN ITS FACE TOWARDS TURKEY

TIME FOR THE US TO TURN ITS FACE TOWARDS TURKEY

The recent parliamentary elections gave Turkey the chance for a fresh start on a blank page with the US — or vice versa. The damaged bilateral ties now have the opportunity to be replaced with a strong tie made of a composite material produced in the southeastern region of Turkey.

After World War II, during the era of Cold War polarization, Turkey was a faithful and dedicated member of the NATO alliance as well one of the US’s most dependable and effective allies in the region.

As an ally of the US Turkey was the closest to the Russian border and the only dependable regional power able to blockade the Russian lust toward the Muslim Middle East countries.

Turkey now has the most successful moderate Muslim democracy in the Middle East and within the Muslim w...

28 Temmuz 2007
TIME FOR THE US TO TURN ITS FACE TOWARDS TURKEY için yorumlar kapalı
Okunma 77
bosluk

MİLLİ MUTABAKAT HÜKÜMETİ

MİLLİ MUTABAKAT HÜKÜMETİ

Türkiye’deki seçimlerin hemen sonrasında böylesi bir başlığı görenler bu yazının Türkiye veya KKTC hükümetleri ile ilgili olduğunu düşünecekler doğal olarak.

 

Türkiye’de seçimi kimlerin kazanacağını seçimlerden 17 gün evvel yazmıştım. Doğruyu yazınca, birçok arkadaşım bana gücendi. Hele Türkiye’de ikamet eden ve çok önem verdiğim bir arkadaşım ise neredeyse selamı sabahı bile kesti benimle.

Seçimlerden üç gün evvel de, ayağımın tozu ile yurt dışında katıldığım akademik bir eğitimden geri döndüğümün ertesi günü davet edildiğim yerel bir televizyon kanalının programında, yuvarlak rakamlarla AKP’nin 330, CHP’nin 120, MHP’nin 80 ve Bağımsızların da 20 milletvekili çıkaracağını, ...

26 Temmuz 2007
MİLLİ MUTABAKAT HÜKÜMETİ için yorumlar kapalı
Okunma 63
bosluk

74 ÖNCESİ HİÇ FEDERASYON LAFI DUYMAMIŞTIM

74 ÖNCESİ HİÇ FEDERASYON LAFI DUYMAMIŞTIM

Ne oldu AKEL Genel Hristofyas’a bir türlü anlayamıyorum. Aniden “Barış Havarisi” kesildi.

Sanki yolda yürürken aniden başına saksı düşmüş de yıllardır taşıdığı kimliğini ve hafızasını kaybetmiş gibi, aday olduktan sonra söylemleri değişiverdi Hristofyas’ın.

 

Şimdilerde yaptığı konuşmalarda, ki bu konuşmaları 17 Şubat 2008’e kadar sürecek, hep Federasyondan bahsediyor.

 

Cumartesi günü Baf’a bağlı Salamyu (Salamiou) köyünde, kayıp ilan edilen ama gerçekte 15 Temmuz darbesinde EOKA’cılar tarafından öldürülen Periklis Perikleus için düzenlenen cenaze töreninde konuşan Hristofyas, Kıbrıs sorunun çözüm kalitesinin, zamana kurban edilmemesi, 1977-79 Doruk Anlaşmaları’nda, ...

23 Temmuz 2007
74 ÖNCESİ HİÇ FEDERASYON LAFI DUYMAMIŞTIM için yorumlar kapalı
Okunma 59
bosluk
Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
Samtay Vakfı
kıbrıs haberleri
kibris 1974
atun ltd

Gallery

kktc-bayrak kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak Şehitlerimiz-amblem kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak-2

Arşivler

Son Yorumlar