ERDOĞAN’S VISIT TO US START OF A NEW ERA

ERDOĞAN’S VISIT TO US START OF A NEW ERA

Prime Minister Recep Tayyip Erdogan’s visit to the United States was so strapped for time that he could barely even breathe.

The main cause of visit was to participate in the 62nd United Na-tions General Assembly meeting.
But the fully packed program gives hints of the beginning of a new era in Turkey’s political relations with the US and the revalued strategic importance of Turkey by the White House.

In particular the Nabucco pipeline, energy demands of European countries, safety and control of energy resources in Middle East and Caspian regions, Iran’s threats and the catastrophic position of the US in Iraq have forced American policymakers to renew the US approach to Turkey.
It seems Turkey will play a different and important role in the Middle East aft...

29 Eylül 2007
ERDOĞAN’S VISIT TO US START OF A NEW ERA için yorumlar kapalı
Okunma 87
bosluk

PROPERTY EXCHANGE NIGHTMARE IN SOUTHERN CYPRUS

PROPERTY EXCHANGE NIGHTMARE IN SOUTHERN CYPRUS

A possible approval by the European Court of Human Rights of a property exchange between a Greek and Turkish Cypriot is on the agenda. The European court seems to be in the final stages of deciding whether to accept a land exchange between a Greek Cypriot and a Turkish Cypriot. The European court will possibly ratify the exchange of properties in Cyprus in the case of Mike Tymvios, a Greek Cypriot who petitioned the Property Commission in the Turkish Republic of Northern Cyprus (KKTC) for a land exchange with a Turkish Cypriot. Now the case is in the hands of the European court for approval.

The move has far-ranging implications for all Turkish and Greek Cypriot refugee applicants to the European court, who would then have to use the Property Commission until a Cyprus settlement is...

29 Eylül 2007
PROPERTY EXCHANGE NIGHTMARE IN SOUTHERN CYPRUS için yorumlar kapalı
Okunma 354
bosluk

PAPADOPULOS’UN KARA HAYALLERİ

PAPADOPULOS’UN KARA HAYALLERİ

Papadopulos bu günlerde birkaç tane birden kâbus görüyor. Zaten sağlığı pek de iyi değil. Bu kâbuslarla daha da kötü olacağı kesin. Seçimlere bile girememesi ve sağlığını bahane edip çekilmesi olasılığı da her zaman mevcut.

Seçimi kaybedeceği ile ilgili kâbusu her gece yeniden ve yeni bir şekli ile görüyor,  adeta yaşıyor. Hristofyas’ın ve Kasulides’in başarıları kendisini bayağı ürkütmeye başladı.

 

Seçimi kaybetmek korkularına ilaveten kendisini derinden derine endişelendiren bir diğer kâbus da kendisinin bir gün La Hey Adalet Divanına yani Savaş Suçluları Mahkemesine götürülmesi. Defkalion kod adı ile Kıbrıs’ta Türkleri yok etmeye yönelik Akritas Planının mimarı olduğu gerçeği bundan yak...

27 Eylül 2007
PAPADOPULOS’UN KARA HAYALLERİ için yorumlar kapalı
Okunma 47
bosluk

PAPADOPULOS, NABUCCO VE VETO HAYALLERİ

PAPADOPULOS, NABUCCO VE VETO HAYALLERİ

Kıbrıs (Rum) Cumhuriyetinin sözde Münha­sır Ekonomik Bölgesi içinde açtığı Petrol ihalesi ilgisizlik ve sadece yönetim kurullarında Rumların yer aldığı küçük petrol şirketlerinin katılımı nedeni ile amacı­na ulaşamadı. Papadopulos’un Türkiye’yi dev petrol şirketleri ile kapıştırma yönünde­ki umutları da boşa çıktı.

 

Şimdi de ortaya, tam da atasözlerimizin arasında yer alan “Tencere kapağını buldu”ya uygun olarak, Rum Yönetimi Dış işleri Bakanı Markulli çıktı.

Bayan Markulli tescilli bir Türk düşmanı diplomat. Hangi ülkenin dışişleri personeline sorsanız size aynı yanıtı verir.  Hayatı boyunca hiçbir zaman, BM ve AB binaları da dahil olmak üzere, herhangi bir KKTC diplomatı ile aynı...

24 Eylül 2007
PAPADOPULOS, NABUCCO VE VETO HAYALLERİ için yorumlar kapalı
Okunma 57
bosluk

CEMETERY FOR GREEK SOLDIERS IN SOUTHERN CYPRUS

CEMETERY FOR GREEK SOLDIERS IN SOUTHERN CYPRUS

The local Greek newspaper Simerini published a comment on Aug. 14, 2007 about the interment of Lt. Panikos Sotiris Danezis of the Greek Hellenic Army in the Makedonitissa Tomb in the Greek Cypriot sector of Nicosia. The remains of his body were found in Ozanköy (Kazafani) near Girne (Kyrenia) during the excavations being done by the Autonomous Missing Persons Committee. He was a sub-lieutenant in the troops sent by the government of Greece illegally to the island and was shot during combat with Turkish Peace Mission forces on July 22, 1974, at Bellapais.

According to Simerini, the excavated remains were identified by a DNA test and were inhumed with a military memorial.
His name is not in the list of the Greek mainland contingent dep-loyed in Cyprus according to the 1960 Cyp...

22 Eylül 2007
CEMETERY FOR GREEK SOLDIERS IN SOUTHERN CYPRUS için yorumlar kapalı
Okunma 197
bosluk
Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
Samtay Vakfı
kıbrıs haberleri
kibris 1974
atun ltd

Gallery

Şehitlerimiz-amblem kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak-2 kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- Şehitlerimiz-1

Arşivler

Son Yorumlar