İNGİLTERE VE ALMANYA’NIN YENİ KIBRIS STRATEJİSİ

İNGİLTERE VE ALMANYA’NIN YENİ KIBRIS STRATEJİSİ

23 Ekim 2007 tarihinde T.C. Başbakanı R. T. Erdoğan’ın meslektaşı İngiltere Başbakanı Gordon Brown ile imzaladığı “Türkiye-Birleşik Krallık Stratejik Ortaklık Belgesi 2007/8”de yer alan Kıbrıslı Türkler ile ilgili 3.cü maddenin (tarafımdan yapılan) Türkçe çevirisi aynen “Kıbrıs Türklerine uygulanan izolasyonların sona erdirilmesine yardım etmek ve uluslararası toplumu bu yöndeki çabalarımıza ortak olması yönünde teşvik etmek” şeklindedir ve yoruma gerek bırakmayacak şekilde çok açık ifadelerle kaleme alınmıştır.

 

Bu maddeye ilaveten belgedeki diğer maddelerin içinde yer alan “İngiltere, AB ve Kıbrıslı Türkler arasında doğrudan ticari, ekonomik ve kültürel tema...

29 Ekim 2007
İNGİLTERE VE ALMANYA’NIN YENİ KIBRIS STRATEJİSİ için yorumlar kapalı
Okunma 61
bosluk

EU SHOULD STOP GREEK CYPRIOT SUPPORT FOR TERRORISTS

EU SHOULD STOP GREEK CYPRIOT SUPPORT FOR TERRORISTS

Terrorism, whether carried out individually or collectively, poses one of the greatest threats to international peace and security. Terror-ism violates fundamental human rights, particularly the right to life, and can have no justification under any circumstances. It is an evil that strikes at the very core of democracy and civil society as well as economic and social development.

Turkey was among the very first to join the global coalition that has been mobilized. Turkey is of the opinion that terrorism cannot be associated with any religion, culture, geography or ethnic group. Ter-rorist organizations exist everywhere in the world; therefore, the fight against terrorism is the common fight of the civilized world.

The European Union has included the separatist terrorist org...

29 Ekim 2007
EU SHOULD STOP GREEK CYPRIOT SUPPORT FOR TERRORISTS için yorumlar kapalı
Okunma 94
bosluk

THE GREEK CYPRIOT-PKK CONNECTION

THE GREEK CYPRIOT-PKK CONNECTION

The Greek Cypriot-Kurdistan Workers’ Party (PKK) connection ex-ists not only on a simple level and is not just a tiny connection to a Cypriot passport numbered C015198, valid 1995-2005 and issued to Kurdish terrorist leader Abdullah Öcalan under the fake name Lazaros Mavros. The latter actually is the founder of the Kurdish Solidarity Committee (KSC) in Cyprus.

When Apo — the Kurdish terrorist leader Öcalan — was captured by the Turkish counterterrorism team in Nairobi on Feb. 15, 1999 around 8:00 p.m., he was carrying a Greek Cypriot passport officially issued by the Immigration Office of the Ministry of Interior of the Greek Cypriot administration.

In Nairobi, he was accommodated in the residence of the Greek Embassy and was looked after by Maj. Savvas...

27 Ekim 2007
THE GREEK CYPRIOT-PKK CONNECTION için yorumlar kapalı
Okunma 379
bosluk

PKK-KIBRIS RUM BAĞLANTISI

PKK-KIBRIS RUM BAĞLANTISI

PKK ile Kıbrıs Rumlarının bağlantısı, terörist başı Apo’ya verdikleri C015918 numaralı, 1995-2005 yılları arasında geçerliliği olan, Lazaros Mavros adına çıkarılmış Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti pasaportundan ibaret değil.

 

Bağlantı Gazeteci Lazaros Mavros’dan yıllar önce, 1974 Barış Harekâtından hemen sonra, 1976 tarihinde ASALA ve PKK terör örgütleriyle, Güney Kıbrıs üzerinden Türkiye’ye karşı terörü yönlendirmek üzere Vassos Lissaridis tarafından kuruldu.

 

Azılı ve tescilli bir Türk düşmanı olan Vassos Lissaridis, geçmiş yaşına bakılmadan daha iki gün önce Papadopulos tarafından Mağusa- Lazkiye deniz otobüsü seferlerinin durdurulması için Suriye’ye gönderildi. Suriye’de masay...

25 Ekim 2007
PKK-KIBRIS RUM BAĞLANTISI için yorumlar kapalı
Okunma 325
bosluk

KIBRIS’TA YENİ BİR ÇÖZÜM SÜRECİ

KIBRIS’TA YENİ BİR ÇÖZÜM SÜRECİ

Kıbrıs’ın Türkiye-AB katılım görüşmelerine olumsuz etkisinden ve Rumların AB içinde çıkardıkları sorunlardan dolayı Kıbrıs sorununun bir an evvel çözümlenmesinin gerekliliği, geçen aydan itibaren yüksek sesle konuşulmaya başlanmasından öteye artık gündeme de girdi.

Bu konuda senaryolar çizildi, planlar yapıldı ve ajandalarda da yerini aldı.

 

Kilit tarih, Haziran 2009.

Bu tarihte Türkiye’nin AB üyelik süreci yeniden gözden geçirilecek. AB, duygusal veya dini açıdan değil de mantık yönünde düşünmeye başladığında Türkiye’yi kaybetmeyi bir türlü göze alamıyor. Sürecin sağlıklı olarak devam edebilmesi için, Kıbrıslı Rumların her aşamada bıktırıcı bir şekilde çıkardıkları sorunlar...

22 Ekim 2007
KIBRIS’TA YENİ BİR ÇÖZÜM SÜRECİ için yorumlar kapalı
Okunma 49
bosluk
Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
Samtay Vakfı
kıbrıs haberleri
kibris 1974
atun ltd

Gallery

kktc-tc-bayrak- Şehitlerimiz-amblem kktc-tc-bayrak-3 Şehitlerimiz-1 kktc-tc-bayrak-4 kktc-tc-bayrak-2

Arşivler

Son Yorumlar