Papadopulos’un 15 Çözüm Parametresi

Papadopulos’un 15 Çözüm Parametresi

Kıbrıs’lı Rumların Cumhurbaşkanı Papadopulos, 17 Şubatta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde dişli rakipleri olan Hristofias’ın (AKEL adayı) ve Kasulidis’in (DISY adayı) nefesini hep ensesinde hissediyor.
Yarış soluk soluğa gidiyor. Adeta finişe at başı girecekler.


Papadopulos bu seçimleri de kazanmak için son kozunu önümüzdeki hafta başında yani birkaç gün sonra oynamaya niyetleniyormuş.
“Muş” diyorum çünkü bu haberi yayınlayan “Filelefthoros” gazetesi olsa kayıtsız şartsız inanırdım. Filelefthoros, Papadopulos’un bir dönem başkanı olduğu DIKO partisi taraftarı olan bir gazete. Genelde DIKO ile ilgili haberler bu gazeteden halka yayılır.
Bu haberi yayınlayan i...

30 Ocak 2008
Papadopulos’un 15 Çözüm Parametresi için yorumlar kapalı
Okunma 47
bosluk

Vakıfların Maraş’taki Mallarına Sahip Çıkma Zamanı Geldi

Vakıfların Maraş’taki Mallarına Sahip Çıkma Zamanı Geldi

Bu gün AİHM’nin önüne, Kıbrıs’taki Rum mülkleri ile ilgili 36 adet dava dosyası daha son aşamaya girmek üzere geliyor.


AİHM, Rumların Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde Türkiye aleyhine açtığı davaların önüne geçilmesi amacıyla kurulmasını talep ettiği “Mal Tazmin Komisyonu”nun kısa bir zaman dilimi içinde kurulması ve birçok dosyayı davacıları tatmin edecek şekilde çözmesi nedeniyle, koşulların ve olguların değiştiğine inanıyor.

 Bu nedenle de son birleşiminde; daha önce dondurduğu bu 36 başvuruyu yeniden ele almaya karar verdi ve Rum davacılardan taleplerini revize edilmiş şekilde en son bu gün iletmelerini istedi.


Söz konusu bu 36 dava dosyasının 11 tanesinin t...

27 Ocak 2008
Vakıfların Maraş’taki Mallarına Sahip Çıkma Zamanı Geldi için yorumlar kapalı
Okunma 200
bosluk

Papadopulos Kazanırsa Çözüm Olacak mı?

Papadopulos Kazanırsa Çözüm Olacak mı?

Kıbrıs (Rum) Cumhuriyetinde, 17 Şubat’ta 1.ci turun ve 24 Şubat’ta da 2.ci turun yapılacağı  Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kazanma şansı en yüksek olan adaylardan birisi şimdiki Rum Cumhurbaşkanı Tasos Papadopulos, diğeri de AKEL Genel Sekreteri Dimtiris Hristofias.


İnanılır gibi değil ama birisi, yani Papadopulos, aşırı sağ görüşlü olan DIKO partisinin eski başkanı, diğeri de, yani Hristofias da, dünyada ayakta kalmayı başarmış ender Komünist partilerden bir tanesi olan AKEL’in Genel Sekreteri. Biri aşırı sağdan diğeri de aşırı soldan. 


Kıbrıs konusunda, 2008 ve 2009 döneminde masaya BM tarafından bir plan konacağı ve çözüm arayışları içine girileceği beklentisi ve inanc...

23 Ocak 2008
Papadopulos Kazanırsa Çözüm Olacak mı? için yorumlar kapalı
Okunma 48
bosluk

Hristofyas’ın Federasyon İsteği Ne Kadar İnandırıcı?

Hristofyas’ın Federasyon İsteği Ne Kadar İnandırıcı?

Hristofyas’ın Federasyon İsteği Ne Kadar İnandırıcı?


Kıbrıs (Rum) Cumhuriyetinde, 17 Şubat’ta 1.ci turun ve 24 Şubat’ta da 2.ci turun yapılacağı  Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kazanma şansı en yüksek olan adaylardan AKEL Genel Sekreteri Dimtiris Hristofyas, ağzına taksimi bir doladı, pir doladı.


“Taksim felakettir” (26 Aralık 2007, Haravgi) , “Taksime mani olmak için aday oldum” (13 Ocak 2008, Alithia), “Taksim felaketi çok yakın” (14 Ocak 2008, Politis), “Taksim kapımızı çalıyor” (14 Ocak 2008, Filelefthoros) sözlerini ve benzerlerini artık her gün söylemeye başladı Hristofyas. 

Neredeyse “Taksim felaketi” ile yatıyor, R...

21 Ocak 2008
Hristofyas’ın Federasyon İsteği Ne Kadar İnandırıcı? için yorumlar kapalı
Okunma 48
bosluk

Rumların Enosis Hayalleri Son mu buluyor?

Rumların Enosis Hayalleri Son mu buluyor?

Rumların 1796’dan beridir genlerine işlemiş Enosis hayalleri, yani Yunanistan ile Kıbrıs adasının tümünün birleşmesi hayalleri, hızla mutsuz sona doğru gidiyor.


Görünen köy kılavuz istemiyor.


Kıbrıs Rum tarafında 17 Şubat’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kim kazanırsa kazansın, Kıbrıs sorununun akıbeti yani nasıl sonuçlanacağı pekte değişmeyecek.

Sonuçta adada iki tane devlet olacak. İster evli ister boşanmış.
Yavaş yavaş çözüm parametreleri ortaya çıkmaya başladı.


Siz bakmayın gerek Türk tarafındaki gerekse de Rum tarafındaki veya AB’nin Kıbrıs ile ilgili masasındaki yetkili kişilerin, henüz önümüze bir plan veya görüşme programı konmadı dem...

18 Ocak 2008
Rumların Enosis Hayalleri Son mu buluyor? için yorumlar kapalı
Okunma 73
bosluk
  • Sayfa 1 ile 2
  • 1
  • 2
  • >
Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
Samtay Vakfı
kıbrıs haberleri
kibris 1974
atun ltd

Gallery

kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak Şehitlerimiz-amblem kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-4 kktc-bayrak

Arşivler

Son Yorumlar