Talat ve Hristofyas anlaşabilecek mi?

Talat ve Hristofyas anlaşabilecek mi?

TALAT ve HRISTOFYAS ANLAŞABİLECEK Mİ?


Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın, BRT’de yayınlanan Mete Tümerkan’ın hazırlayıp sunduğu AKİS Programına katılarak gazetecilerin sorularını yanıtlarken söyledikleri, gerçekte Kıbrıs sorununun çözümü ile ilgili olarak aklındakileri net bir şekilde ortaya koyuyor.


Cumhurbaşkanı Talat, BM genel Sekreterinin adada çözüm havası koklarsa inisiyatif alabileceğini ve Kıbrıs Sorununun da kalıcı bir sonuca ulaşabileceğini düşünüyor. Kısaca “ya çözüm olur, ya da bölünmenin kalıcılaşması iyice sağlamlaşır” fikrine sahip.


Kendisini çözüm isteyen ve birleşmeden yana bir kişi olarak görüyor ve öyle tanımlıyor.


Cumhu...

27 Şubat 2008
Talat ve Hristofyas anlaşabilecek mi? için yorumlar kapalı
Okunma 50
bosluk

Hristofyas Neler Yapabilir

Hristofyas Neler Yapabilir

Aylardır süren Kıbrıs Rum Cumhurbaşkanlığı seçimleri nihayet bitti.
Bu günden itibaren artık yeni planlar yapılacak, yeni stratejiler geliştirilecek.


Güney Kıbrıs’ta dün seçilen yeni Cumhurbaşkanı Dimitris Hristofyas’ın Kıbrıs sorununun çözümü yolunda yeni kapılar açabileceği, yeni stratejiler belirleyebileceği hâkim birçok kişinin aklında.

Gerçekte Kıbrıs sorunu ile ilgili tüm ipler onun elinde mi?  


“Tarihini bilmeyen geleceğini belirleyemez” sözünden yola çıkarak, seçimi kazananın seçim meydanlarında neleri söylediğine, neleri vaat ettiğine ve hangi sözleri verdiğine bakarak, sonra da perdelerin arkasında kendisine siyasi destek verenlere neleri vaat ettiğine ...

25 Şubat 2008
Hristofyas Neler Yapabilir için yorumlar kapalı
Okunma 39
bosluk

Kıbrıs Çözüme Ne Kadar Yakınlaştı

Kıbrıs Çözüme Ne Kadar Yakınlaştı

Papadopulos’un politik yaşamının kaderini belirleyen 24 Nisan 2004 Referandumunun üzerinden daha 4 yıl bile geçmeden, “Hayır” oylarının bedeli Papadopulos’a çok ağır ödetildi.

EOKA ve AKRITAS yapılanması içinde kod adı Defkalion olan yılların aşırı sağcı politikacısı Papadopulos, son seçimlerde 24 Nisan 2004 Annan Planı referandumunun bedelini ödeyerek seçimi kaybetti ama politikadan çekilmemek de için var gücü ile direniyor.

Gerçekte Papadopulos’u bekleyen kader, politikadan silinmek. Arkasından da hızla hayattan silinmesi gelecek. Tabii kendi kaderi ile. Papadopulos bu yenilginin verdiği üzüntüye dayanamayacak ve belki de 2009’u bile göremeyecek. 


Papadopulpos ilk günün ü...

20 Şubat 2008
Kıbrıs Çözüme Ne Kadar Yakınlaştı için yorumlar kapalı
Okunma 36
bosluk

Priştina, Yerevan, İslamabad Ve Lefkoşa

Priştina, Yerevan, İslamabad Ve Lefkoşa

Birisi çiçeği burnunda ülke Kosova’nın başkenti diğeri Ermenistan’ın, öbürü Pakistan’ın ve sonuncusu da bizimkinin Rum tarafındaki yarısı.


Hepsi de bu gün tarihi günler yaşıyor.


Kosova dün bağımsızlığını ilan etti. Kıbrıs Rum tarafında Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turu dün yapıldı. Pakistan’da bu gün parlamento seçimleri var. Ermenistan’da da yarın Cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılacak.
 
Bunların ortak özellikleri, Türkiye’nin dış politikası ile çok yakından ilgili olmaları.


Ermenistan’da yarın yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine, Ter-Petrosyan’ın, başkent Yerivan’ın ünlü Hürriyet meydanında bulunan opera b...

17 Şubat 2008
Priştina, Yerevan, İslamabad Ve Lefkoşa için yorumlar kapalı
Okunma 63
bosluk

Kosova Rumlar İçin Kâbus Olacak

Kosova Rumlar İçin Kâbus Olacak

Kosova’nın bağımsızlık ilanının, Kıbrıs adasının tümünde egemen bir Rum devleti kurmanın hayallerini yaşayan Rumlar için bir kâbusa dönüşeceği kesin.


Rusya Başbakan Vekili Sergei İvanov’un “Batı, Kosova’nın bağımsızlığını tanırsa, mantıken Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin de tanınması gerekir” sözünün, kara cira Markulli’yi ve de Rum Yönetimi Başkanı Tasos Papadopulos’u endişelendirmediği açıklamaları da tam bir balon.


Her ikisi de kritik bir haftaya girmiş olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerde ortamı bulandırmamak ve oy kaybına uğramamak için böyle konuşuyorlar.


Markulli’nin, Kosova’dan bahsederken ve “Endişelenecek bir şey yok&#...

13 Şubat 2008
Kosova Rumlar İçin Kâbus Olacak için yorumlar kapalı
Okunma 44
bosluk
  • Sayfa 1 ile 2
  • 1
  • 2
  • >
Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
Samtay Vakfı
kıbrıs haberleri
kibris 1974
atun ltd

Gallery

kktc-bayrak kktc-tc-bayrak-3 Şehitlerimiz-1 kktc-tc-bayrak- Şehitlerimiz-amblem kktc-tc-bayrak-4

Arşivler

Son Yorumlar