Müzakere Takvimi Belirginleşiyor

Müzakere Takvimi Belirginleşiyor

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un Alexander Downer’i Kıbrıs Özel Danışmanı olarak ataması ve Downer’in adaya gelişi, ABD’yi de hareketlendirdi.


Aslında BM kanalı ile Kıbrıs’ta “Kapsamlı  Müzakerelerin” başlatılması konusunu yavaş yavaş perde arkasında ciddileştirip rayına oturtan Amerikan Dışişleri Bakanlığı,  3 Eylül’de başlayacak yeni müzakere sürecini Washington adına takip edecek Kıbrıs sorununa ilişkin özel koordinatörünü de atama konusunda son aşamaya geldi.


ABD her zaman olduğu gibi işin içinde bulunmaya ve bir numaralı moderatör olmaya kararlı. Gelişmeleri kendi çıkar ve düşünceleri doğrultusunda kontrol altında tutabilmek için, gerekli her...

30 Temmuz 2008
Müzakere Takvimi Belirginleşiyor için yorumlar kapalı
Okunma 35
bosluk

Kıbrıs Helen Cumhuriyetinin Devamına Onayımızı İstiyorlar

Kıbrıs Helen Cumhuriyetinin Devamına Onayımızı İstiyorlar

Hristofyas, Yunan cuntasının III. Makarios’a yönelik darbesi ve Türk Barış Harekâtı’nın 34’üncü yıldönümü nedeniyle Cumartesi gecesi Baf’ta düzenlenen etkinlikte bir konuşma yaptı ve müzakerelerden sonra ortaya çıkacak yeni Federal devletin, yani 23 Mayıs görüşmesinde kapının önünde söylediği tanımlama ile “BİRLEŞİK KIBRIS FEDERAL CUMHURİYETİ”nin, bugünkü “Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti”nin (federasyona) dönüşümü olacağını, Anadolu’nun uzantısı veya yeni bir Helen devleti olmayacağını söyledi.


Zaten içten içe hazırlıkları da hep bu yönde.


Bu fikrini 25 Temmuz görüşmesinden hemen sonra söylemesi de çok şaşırtıcı değil.


Şu tesadüf...

27 Temmuz 2008
Kıbrıs Helen Cumhuriyetinin Devamına Onayımızı İstiyorlar için yorumlar kapalı
Okunma 123
bosluk

DIKO Niyet Mektubunu Hatırlattı

DIKO Niyet Mektubunu Hatırlattı

17 Şubat Pazar günü Rum tarafında yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminin 1.ci turunun hemen sonrasında gerek 2’nci tura kalan Dimitris Hristofyas’ı aday çıkaran AKEL, gerekse de 1’inci turu en önde tamamlayan Ioannis Kasulidis’i aday gösteren DISY, parti bazında destek alabilmek için Papadopulos’un DIKO’su ile sıkı bir pazarlığa girmişlerdi.


AKEL, 17 Şubat gecesi 1.ci turun sonuçları açıklandıktan birkaç saat sonra seçimi kaybeden DIKO’ya bir niyet mektubu verdi.  Bu niyet mektubunda hem Papadopulos’un partisine, hükümette dört Bakanlık, Mecliste Meclis Başkanlığı ve koalisyon hükümeti kurmak teklifini yaptı, hem Yunanistan ile uyum ve işbirliğini arttıracağına dair garanti verd...

26 Temmuz 2008
DIKO Niyet Mektubunu Hatırlattı için yorumlar kapalı
Okunma 36
bosluk

Eş Zamanlı Referandum

Eş Zamanlı Referandum

Dünkü liderler görüşmesinin en önemli ve en can alıcı yeri, varılan mutabakatın içindeki “Eş Zamanlı Referandum” kelimeleri idi. Bu üç kelime, yan yana geldikleri vakit boylarından büyük manalar ifade ediyorlar.


Dün üzerinde mutabakata varılan ve resmi olarak ortak açıklaması yapılan metnin 3.cü paragrafı aynen aşağıdaki gibidir.   


“Tam teşekküllü müzakerelerin amacı, Kıbrıs sorununa karşılıklı olarak kabul edilebilecek ve Kıbrıslı Rumların ve Kıbrıslı Türklerin temel ve meşru hak ve çıkarlarını koruyacak bir çözüm bulunmasıdır. Üzerinde anlaşmaya varılacak olan çözüm, ayrı ayrı ve eş zamanlı olarak referanduma sunulacaktır.”
 
Zaten bu para...

25 Temmuz 2008
Eş Zamanlı Referandum için yorumlar kapalı
Okunma 39
bosluk

Rum Siyasilerden Al Doğru Haberi

Rum Siyasilerden Al Doğru Haberi

Rumların “Kıbrıs Sorunu”nun çözümü konusunda nihai hedeflerinin adayı tümü ile ele geçirmek olduğunu bilmeyenimiz yok. Çok değil adanın 1878’de İngilizler’e kiralanmasından hemen sonra İngiliz Yönetiminin Yunanistan’dan öğretmenlerin getirilmesine izin vermesi ile 1796 yılı patentli “Enosis” yani adanın Yunanistan ile birleşmesi talepleri hiç vakit kaybedilmeden başlatılmıştı. Arka arkaya yapılan mitingler, Avrupa devletleri başkanlarına yazılan mektuplar, düzenlenen konferanslar ve çıkarılan isyanlar hep bu amaç uğruna yapılmıştı.  


Hristofyas son günlerde cicili bicili konuşmaya başladı. Belli ki takiyye yapıyor yani inancını ve gittiği yolu saklıyor. Barış havaris...

23 Temmuz 2008
Rum Siyasilerden Al Doğru Haberi için yorumlar kapalı
Okunma 35
bosluk
  • Sayfa 1 ile 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • >
Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
Samtay Vakfı
kıbrıs haberleri
kibris 1974
atun ltd

Gallery

kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-3 Şehitlerimiz-1 kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak-4

Arşivler

Son Yorumlar