Rumlarla görüşmeye gerek kaldı mı

Rumlarla görüşmeye gerek kaldı mı

Gazimağusa-Lazkiye seferleri başlayınca Rumlar deli olmuşlardı ve bu deniz seferlerine engel olabilmek için de her yolu denediler. 


Önce Suriye’nin Kıbrıs Maslahatgüzarını çağırdılar ve nota verdiler, bir şey çıkmadı.


Arkasından Suriye hükümeti ile görüşme yapmak ve seferleri durdurmak için dönemin Dış İşleri Bakanı Erato Kozaku-Markulli’yi gönderdiler. Değişen bir şey olmadı.


Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra da yeni Dış İşleri Bakanı Markos Kyprianu’yu gönderdiler, o da bir başarı elde edemedi.


Son çare eski kurt, azılı Türk düşmanı Vasos Lissaridis’i gönderdiler. Bütün güvenceleri Lissaridis’in, Baba Hafız Esat ile olan dostluğu ...

31 Ağustos 2009
Rumlarla görüşmeye gerek kaldı mı için yorumlar kapalı
Okunma 32
bosluk

Çözüm Bir Başka Bahara

Çözüm Bir Başka Bahara

    Rum tarafı baktı gördü ki bu sefer iş çok ciddi, masadan kaçmanın yollarını aramaya ve tezgahı da ona göre düzenlemeye başladı bile.


    İlk işleri Türk tarafını suçlamak için bahaneler yaratmak, ikinci işleri de Rum tarafında koalisyon bozuluyor yaygarasını koparmak oldu.    Bundan sonraki bahaneleri yazmak için de kahin olmaya gerek yok.


    “BM sıkıcı takvim koymaya çalışıyor.”


    “BM müzakerelerde hakem istiyor.”


    “Kıbrıslı Türkler çok şey istiyorlar.”


    “Türkiye yumuşasın ve taviz versin.”

<...

28 Ağustos 2009
Çözüm Bir Başka Bahara için yorumlar kapalı
Okunma 28
bosluk

Kıbrıs’ta vakıf malları kurtarılıyor

Kıbrıs’ta vakıf malları kurtarılıyor

Geçen İktidar döneminin Vakıflar İdaresi Yönetimi,  1571 yılından başlayarak günümüze kadar gelen Kıbrıs Türk Vakıflar İdaresine ve Osmanlı Vakıflarına ait taşınmaz malları geri alabilmek veya üzerlerinde hak iddia edebilmek için hiçbir girişim yapmadı.


Rumlar mülkiyet konusunu AİHM’ye ve ABAD’a taşırken bizim geçmiş Vakıflar İdaresi Yönetimi, fahiş danışmanlık ücretleri ile sergiler açmak peşindeydiler.


Bizler gibi adadaki Türk Vakıf Mallarının kurtarılması ve geri alınabilmesi için gönüllü çalışan araştırmacılara hiçbir evrak verilmezken ve kapıdan bile içeri sokulmazken, bir sürü yalan dolan ve işe yaramaz evraklarla Avrupa ve Türkiye’de sergiler açtılar, yediyüz&nb...

27 Ağustos 2009
Kıbrıs’ta vakıf malları kurtarılıyor için yorumlar kapalı
Okunma 274
bosluk

Vasiliu’nun hayalleri

Vasiliu’nun hayalleri

Benim gibi Mağusa’lı olan ve adı yaygın olarak Yorgos Vasiliu olarak bilinen George Vasos Vasiliou, 1931 doğumlu.  Yani tamı tamına 78 yaşında.


Vasiliou’nun babası Dr. Vasos, AKEL’in Merkez Yönetim Kurulu üyesi idi ve Yunanistan Kurtuluş Savaşında da Komünistler safında çarpışmalara katıldı. Sağcılar iç savaşı kazanınca, Vasos’a ülkeyi terk etmek düştü ve Doğu Avrupa’da ülkelerinden Macaristan’a yerleşti. Vasiliou bu nedenle de orta eğitiminin bir kısmını Yunanistan’da bir kısmını da Macaristan’da tamamlayabildi. Üniversiteye de Macaristan’da başlayan Vasiliu, Macaristan’ın Sovyetler Birliği tarafından işgalinden sonra ülkeden hemen ayrılarak İngiltere’y...

24 Ağustos 2009
Vasiliu’nun hayalleri için yorumlar kapalı
Okunma 40
bosluk

Gagazu yeri’ni

Gagazu yeri’ni

“Gagauz Yeri” veya Rusça adı ile “Gagauziya” Gök Oğuzların yaşadığı güzel bir belde.


202.ci kuruluş yıllarını kutluyorlar.


Aslında bu topraklara gelişleri yediyüz yıl evvelsine dayanıyor.


Daha tam olarak kapalı arşivlerini açamamışlar.


Devletlerini kurmaları da daha çok yeni. 23 Aralık 1994 günü Moldova Parlamentosunun aldığı tanıma kararı, Gagauz Yeri’nin “Kuruluş Günü”. Sadece 25 yaşındalar.


Moldava Cumhuriyeti’nin Orta Güney kısmında yer alan “GAGAUZ YERİ”, yani GAGAUZİYA, 1994 yılında özerkliğini kazanarak resmen OTONOM GAGAUZ YÖNETİ’mine dönüşmüş.


Yaklaşık 150,000 Gagauz, yani GÖK...

20 Ağustos 2009
Gagazu yeri’ni için yorumlar kapalı
Okunma 51
bosluk
  • Sayfa 1 ile 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • >
Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
Samtay Vakfı
kıbrıs haberleri
kibris 1974
atun ltd

Gallery

kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak-3 Şehitlerimiz-amblem kktc-tc-bayrak Şehitlerimiz-1

Arşivler

Son Yorumlar