Türkiye’nin durdurulamayan yükselişi

Türkiye’nin durdurulamayan yükselişi

Grivas’ın 15 Kasım 1967 tarihinde Geçitkale ve Boğaziçi köylerine saldırması ve kahramanca çarpışıp, mermileri bittiği için çaresizce teslim olan 32 tane Kıbrıslı Türkü hunharca, bazıların da üzerlerine mazot döküp yakarak şehit etmesi üzerine Türkiye’nin Yunanistan’a verdiği çok ağır nota, Kıbrıs olaylarının seyrini değiştirmişti.


Kıbrıslı Türkleri silah zoru ile adadan atamayacağını anlayan lanet papaz Makarios,  “Türkiye’nin zayıf bir anını bekleyeceğiz ve kıçına tekmeyi vurup, adayı Yunanistan’a ilhak edeceğiz” sözü ile yeni taktiğini açıklamış, adanın yüzde üçbuçuğu gibi küçük bir alan içindeki bölük pörçük gettolara sıkıştırdığı Kıbrısl...

29 Eylül 2009
Türkiye’nin durdurulamayan yükselişi için yorumlar kapalı
Okunma 40
bosluk

Müzakereler kopuyor mu

Müzakereler kopuyor mu

Bu sefer Cumhurbaşkanı Talat’ın, Hristofyas’ı New York’ta yalnız bırakmaması belli ki Hristofyas’ı bayağı ürkütmüş. İstediği gibi at oynatamadığı bir kenara, Talat’ın yapacağı görüşmelere de mani olamadı.  “Ben tanınmış bir ülkenin Cumhurbaşkanıyım, O değil” söylemleri de bir işe yaramadı.  


T.C. Dış İşleri Bakanlığının, T.C. BM Daimi Temsilciliğinin, T.C. Washington Büyükelçiliğinin ve KKTC’nin New York temsilciliğinin bu sefer her zamankinden çok daha fazla çalıştıkları ve Cumhurbaşkanı Talat’a gerekli tüm kapıların açılmasını sağladıkları da kesin.
 
Hristofyas zaten Rum Ulusal Konsey kararlarının çok dışında bir anla...

27 Eylül 2009
Müzakereler kopuyor mu için yorumlar kapalı
Okunma 25
bosluk

Müzakerelerin bundan sonrası

Müzakerelerin bundan sonrası

Müzakerelerin ikinci aşamasının çok sıkıntılı geçeceği artık iyice belli oldu.


Rum Ulusal Konseyinin kararları, ki geçen haftaki toplantıda alınan son kararların 1977 Denktaş-Makarios 1. Doruk anlaşmasından evvel alınan karardan en ufak bir farkı bile yoktur, müzakerelerin çıkmaza girmesi için kendi başına bile yeterlidir.


Hristofyas’ın Rum Ulusal Konseyi’nin kararlarına karşı gelebilmek gibi ne bir gücü vardır ne de yetkisi.


Bu kararlardan sonra Hristofyas’ın uluslararası platformlardaki girişimleri iyice arttı. BM’nin Genel Kurul toplantısını fırsat bilerek çeşitli devlet başkanları ile yaptığı ikili görüşmelerin tümü BM Genel Kurulunun ana toplanma teması olan Çevre...

25 Eylül 2009
Müzakerelerin bundan sonrası için yorumlar kapalı
Okunma 30
bosluk

Talat’ın kaderi AB’nin elinde

Talat’ın kaderi AB’nin elinde

Avrupa Birliği bence tam bir çıkmazın içine düştü.


Kıbrıs’ta kalıcı bir barışa yönelik Talat ile Hristofyas arasında sürdürülen müzakerelerde, Türkiye-AB Katılım Müzakereleri sürecinde ve KKTC’de 2010 Nisan’ında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, Avrupa Birliği Komisyonunun 14 Ekim’de yayınlayacağı “AB-Türkiye İlerleme Raporu” ve 10-11 Aralık’ta toplanacak AB Devlet Başkanları Konseyi’nin bu rapor ile ilgili alacağı karar, hem Müzakerelerin gidişatına, hem Türkiye-AB ilişkilerine, hem de KKTC Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonucuna çok etki edecek.


Avrupa Birliği tam yerel tabirle “Üste tükürse bıyık, alta tükürse sakal” konumunda şu anda...

22 Eylül 2009
Talat’ın kaderi AB’nin elinde için yorumlar kapalı
Okunma 32
bosluk

Rumların Müzakerelerdeki Hedefleri

Rumların Müzakerelerdeki Hedefleri

Bu gün Ramazan Bayramı ve tüm okuyucularımın Bayramını candan kutlar, hepsine ayrı ayrı mutluluk, sağlık ve başarılar dolu nice Bayramlar dilerim


Bu gün değineceğim konu ciddi mi ciddi.


Rum Ulusal Konseyinin son kararları ve müzakerelere yönelik belirledikleri hedefler ile ilgili.
 
Cumhurbaşkanımız Talat ile Hristofyas arasında 21 Mart 2008 tarihinde başlayan görüşmelerin 2. aşamasına geldiğimiz bu günlerde, Rumların “Kıbrıs” siyasetinde uzun vadeli hedefler belirleyip yön veren Rum Ulusal Konseyi dört gün süren çok önemli bir toplantı yaptı.


Bu toplantıda Rum halkını temsil eden siyasi partilerin temsilcileri müzakereler sürecini temelinden etkileyecek söylemler yaptılar, ö...

20 Eylül 2009
Rumların Müzakerelerdeki Hedefleri için yorumlar kapalı
Okunma 24
bosluk
  • Sayfa 1 ile 2
  • 1
  • 2
  • >
Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
Samtay Vakfı
kıbrıs haberleri
kibris 1974
atun ltd

Gallery

kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak kktc-bayrak kktc-tc-bayrak-3 Şehitlerimiz-1 Şehitlerimiz-amblem

Arşivler

Son Yorumlar