Öğrencilerimizin Muhaceret Ezgisi

Öğrencilerimizin Muhaceret Ezgisi

 

Eğitim adasıyız diyoruz ama devletin kaşarlanmış bürokrasisinin “Yüksek Öğrenim”e en ufak bir katkısı yok, zorluklar çıkarmaktan öteye.

 

Devletin her birimi, her dairesi kendi başına bir krallık adeta. “Ben bunu böyle isterim” diye buyuruyorlar ve vatandaşı talep ettikleri işleri yaptırmak için ayaklarına çağırıyorlar, kendileri bu hizmeti vermeleri gerekirken.

 

Nerde bizde memnuniyet odaklı hizmet…

Tam tersine vatandaş devlet dairesinin, memurların kölesi ve memurlarımız kendileri sıkıntıya girmeden işlerin yürümesi için vatandaşları hizmetkârlarıymış gibi kullanıyorlar.

 

KKTC’nin üniversiteler adası olduğunu söyleriz ki doğrudur. KKTC halkın...

30 Ekim 2012
Öğrencilerimizin Muhaceret Ezgisi için yorumlar kapalı
Okunma 77
bosluk

AB’den Türkiye’ye Çirkin Tuzak

AB’den Türkiye’ye Çirkin Tuzak

Avrupa Birliği çaktırmadan Türkiye’nin çok hassas olduğu bir konuda Türkiye’ye çirkin bir tuzak hazırlıyor.

 

Bu kadarına da pes doğrusu.

 

Bu tezgahın aynısı Avrupa Birliği’ne yapılsa, herhalde yer yerinden oynar, 27 üye ülkeden koro halinde yaygara yükselirdi.

 

Türkiye Cumhuriyeti hükümetleri hiçbir zaman ve hiçbir koşulda 4 Mart 1964 tarihinde BM’nin aldığı yüz karası 186 numaralı karardan sonra 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasasının tek taraflı olarak,  -Kıbrıslı Türklere ortaklık hakkı tanıyan- 13 ayrı maddesini değiştiren Kıbrıs Rum Yönetimini tanımadı ve muhatap almadı.

 

Türkiye Cumhuriyeti’nde 2002 yılından beri iktidarda olan AK Parti hük...

28 Ekim 2012
AB’den Türkiye’ye Çirkin Tuzak için yorumlar kapalı
Okunma 64
bosluk

Our enemy is Ankara, not the northern Cypriot Turks’

Our enemy is Ankara, not the northern Cypriot Turks’

 

These words belong to Archbishop Chrysostomos II, the archbishop of the Church of Cyprus, taken from his interview given to the Greek newspaper Kathimerini, published on Jan. 5, 2007, and these shameful words start the very last sentence of the first paragraph. Of course this was not the first time he spoke of Turkey or Turkish Cypriots and targeted them as the eternal enemy.

 

The sentence “Europe is Christian” also belongs to him. “Of course Christianity is not simply European, but in any case Europe is Christian. Europe before Christianity was just a geographical term. Its inhabitants were distinguished as those who lived within the borders of the Roman Empire or Oikoumene (lands inhabited by Greeks), and those who lived outside the borders, and we...

28 Ekim 2012
Our enemy is Ankara, not the northern Cypriot Turks’ için yorumlar kapalı
Okunma 86
bosluk

Ara Anlaşma Kapıda

Ara Anlaşma Kapıda

Birleşmiş Milletler, Şubat 2013 tarihinde yapılacak Rum Cumhurbaşkanlığı seçimlerine kadar dondurulan müzakerelerde, kaybedilen zamanı telafi edebilmek için yoğun çaba sarf ediyor.

 

Bu doğrultuda, son 44 yılda yapılan görüşmelerle oluşmuş Kıbrıs Müktesebatı çerçevesinde 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Hristofyas’ın vardığı fikir birliklerini ve Cumhurbaşkanı Eroğlu ile sağlanan yakınlaşmaları içinde topladığı bir belgeyi “Ara Anlaşma” adı altında masaya koyma hazırlığı içinde.

 

Bu belgede, uzlaşılan konular üzerleri çizilerek listeden çıkarıldığından sadece uzlaşılamayan konular yer almakta.

 

Gerçekte üzerinde mutabakata varılan veya anlaşılan hiçbi...

25 Ekim 2012
Ara Anlaşma Kapıda için yorumlar kapalı
Okunma 77
bosluk

BM’de Kıbrıs Toplantısı

BM’de Kıbrıs Toplantısı

Önümüzdeki hafta içinde New York’ta BM’nin iki müzakereciye Kıbrıs sorunu konusunda sunacağı belge ile ilgili olarak gerçekleştireceği bir dizi toplantının Rumları endişelendirdiği kesin.

 

BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer, Genel Sekreterlikte yapılacak bir dizi toplantıya “Kıbrıs Uzmanı ve Arabulucusu olarak” katılmak için hafta başında Avustralya’dan New York’a gitti.

 

Bu toplantıların amacı, Şubat 2013 tarihinde yapılacak Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanlığı seçiminden sonra büyük bir olasılıkla seçimleri kazanacak olan DİSİ Başkanı Nikos Anastasiades ile KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu arasında yeniden başlayacak müzakereler için zeminin ve görüşme...

23 Ekim 2012
BM’de Kıbrıs Toplantısı için yorumlar kapalı
Okunma 63
bosluk
Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
Samtay Vakfı
kıbrıs haberleri
kibris 1974
atun ltd

Gallery

kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-4 kktc-bayrak kktc-tc-bayrak-3 Şehitlerimiz-1 Şehitlerimiz-amblem

Arşivler

Son Yorumlar