Sorunlarımıza 2013 Yaklaşımı

Sorunlarımıza 2013 Yaklaşımı

Bu gün 2012 yılının son günü. İyisi ile kötüsü ile bir yılı daha geride bıraktık.

 

2012 yılında bu küçücük ülkemizdeki siyasi yaşam ile ekonomik gelişmeler, inişli çıkışlı bir yol çizmiş  olsa da bana göre dünyada yaşanan ekonomik krize, Avrupa’da batan ülkelere, güney komşumuz Rumlara ve Doğu Akdeniz bölgesine kıyı  ülkelere kıyasla, göreceli olarak iyi geçti.

 

Suriye’de kan gövdeyi götürüyor. Mart 2011’den beri sadece Suriye sınırları içinde ölenlerin sayısı  45 bin. Türkiye, Ürdün, Irak ve Lübnan’a yaralı olarak gidip orada ölenlerle birlikte bu sayı 60 bine ulaşıyor. Kendi ülkemle kıyasladığımda nüfusumuzun beşte biri kadar insan yok olmuş  toplamı 20 ay gibi k...

30 Aralık 2012
Sorunlarımıza 2013 Yaklaşımı için yorumlar kapalı
Okunma 62
bosluk

İsrail’in Kuyruğu Sıkıştı

İsrail’in Kuyruğu Sıkıştı

İsrail’in 2010 yılının Mayıs ayında Mavi Marmara adlı insani yardım gemisine Akdeniz’in uluslararası sularında düzenlediği insanlık dışı saldırı yavaş yavaş başına bela olmaya başladı.

 

İsrail, Mavi Marmara adlı gemiye yaptıkları saldırıdan , gemideki suçsuz, silahsız, sadece insanı yardım için fedakarlıkta bulunmaya azmetmiş dokuz insanı acımasızca öldürmekten ve de gemidekileri soyup soğana çevirmekten dolayı hiçbir şekilde yargılanamayacağını söylüyor ama kazın ayağı pek de öyle değil.

 

Bu insanlığın yüz karası suç nedeni ile İstanbul’da ve Güney Afrika Cumhuriyeti’nde dava açılmış durumda. İşin ucunda suçlu bulunmak, İnterpol’ün arama listesine girmek, ya...

27 Aralık 2012
İsrail’in Kuyruğu Sıkıştı için yorumlar kapalı
Okunma 107
bosluk

Mısır’ın Rumlara Desteği

Mısır’ın Rumlara Desteği

Gerek Kıbrıs konusunda, gerekse de Türkiye’nin Yunanistan veya da Rumlarla olan sorunlarında Mısır devleti maalesef hep Rumları ve Yunanlıları destekledi.

 

Bu bizim açımızdan üzücü ve anlaşılmayan bir davranış tarzı.

Hem bizlerin hem anavatan Türkiye’de yaşayanların hem de Mısır’da yaşayan insanların büyük bir çoğunluğunun Müslüman olmasına rağmen, Mısır hükümetinin Rumları ve Yunanlıları desteklemesi pek de anlaşılır bir yaklaşım değil.

 

1963 yılında Kıbrıslı Rumlar,  adadaşları ve 1960 Kıbrıs Cumhuriyetinin ortakları olan Kıbrıslı Türkleri sindirmek, adadan kovmak ve 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasasındaki kurucu halk statüleri nedeni ile var olan haklarından yoksun b...

25 Aralık 2012
Mısır’ın Rumlara Desteği için yorumlar kapalı
Okunma 324
bosluk

Çalışılmadan Edinilen Refah

Çalışılmadan Edinilen Refah

Kıbrıs Rum tarafında çalışılmadan, üretilmeden, başkalarından alınan borç paralar ile elde edilen refahın ömrü çok kısa oldu.

 

Deniz bitti ve Kıbrıs Rum Yönetimi iflas etti. Bunu belgeleyen de Uluslararası Derecelendirme Kuruluşu Standart & Poors (S&P). Güney Kıbrıs’ın kredi notunu “B”den “CCC+”ya düşüren S&P, bataktan kurtulmaya çalışan Rumları iyice bataklığın dibine itti. Şimdi Kıbrıs Rum tarafının derecelendirme notu Yunanistan’dan da aşağıda.

 

“Düşmez Kalkmaz bir Allah” diye boşuna söylememiş atalarımız.

 

Bir zamanlar Kıbrıslı Rumlar, Yunanlıları hakir görür aşağılarlardı.  Kendi aralarında Yunanlılara “KALAMARA” diyen Kıbrıslı...

23 Aralık 2012
Çalışılmadan Edinilen Refah için yorumlar kapalı
Okunma 77
bosluk

KKTC’de ÇATOM Faaliyeti

KKTC’de ÇATOM Faaliyeti

ÇATOM bir terör veya da bir yeraltı örgütü değil.

 

Tam tersine, kırsal kesimin kalkınmasına yönelik müthiş bir program.

 

ÇATOM’un açılımı  “Çok Amaçlı Toplum Merkezleri.” Türkiye’deki kuruluş tarihi de 1995.

Ben ÇATOM’la 2008 yılındaki GAP bölgesine yaptığım ziyarette tanışmıştım. T.C. Başbakanlığına bağlı GAP projesi kapsamında, T.C. Lefkoşa Büyükelçiliği’nin KKTC Basın mensupları için düzenlediği tanıtım gezisinde, önce Diyarbakır’da, sonra da Mardin’de gördüm ÇATOM’u.

 

ÇATOM’larda Eğitim, Sağlık, İstihdam, Girişimciliği Destekleme, Meslek Kazandırma, Satış ve Elektronik Tanıtım olmak üzere yedi ana başlık altında programlar uy...

20 Aralık 2012
KKTC’de ÇATOM Faaliyeti için yorumlar kapalı
Okunma 354
bosluk
  • Sayfa 1 ile 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • >
Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
Samtay Vakfı
kıbrıs haberleri
kibris 1974
atun ltd

Gallery

kktc-tc-bayrak- kktc-bayrak kktc-tc-bayrak-4 Şehitlerimiz-1 kktc-tc-bayrak-2 Şehitlerimiz-amblem

Arşivler

Son Yorumlar