Emanetçiyiz

Emanetçiyiz

İstanbul’daki Kapalı Çarşı benim için dünyanın en gizemli yeridir. İçine adımımı attığım an tarihte yolculuğa çıkmış gibi hisseder, kendimi kaybederim

 

İstanbul’un fethinden hemen sonra 1461 yılında inşasına başlandı ve günümüzün alış veriş merkezlerinin atası. 64 cadde ve sokağı, iki bedesteni, 16 hanı, 22 kapısı ve yaklaşık 3600 dükkanı ile dünya da bir ilk. İşin doğusu dünyanın en eski ve en büyük alışveriş merkezi Kapalı Çarşı. Dünyaya bir Osmanlı mirası.

 

Geçen sene ekim ayında, hem dekorunu hem de sattığı eşyaları çok beğendiğim bir dükkanın sahibi ile alış veriş sonrası yaptığım sohbette, dükkanını ve sattığı eşyaları çok beğendiğimi söyle...

29 Eylül 2013
Emanetçiyiz için yorumlar kapalı
Okunma 187
bosluk

Müzakerelerde Yeni Süreç

Müzakerelerde Yeni Süreç

68. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu çalışmaları için New York’ta bulunan T.C. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Yunanistan Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos’un görüşmeleri ve kendi aralarında vardıkları mutabakat Kıbrıs Müzakerelerinde yeni bir sayfa açtı.

 

KKTC Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu’nun Özel Temsilcisi Osman Ertuğ ile Rum yönetimi müzakerecisi Andreas Mavroyannis’in karşılıklı olarak Yunanistan ve Türkiye’yi ziyarete edecek olmaları yeni ve beklenmedik bir gelişme.

 

Yunanistan Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos, bugüne değin kendisinin ve kendisinden evvel Dışişleri Bakanlığı yapmış kişilerin duymadığı veya da kendilerine iletilmemiş olan Kıbrıs Türk tezleri...

26 Eylül 2013
Müzakerelerde Yeni Süreç için yorumlar kapalı
Okunma 38
bosluk

Müzakere Koşulları ve Diplomasi

Müzakere Koşulları ve Diplomasi

Benim yıllar içinde edindiğim deneyim “Politikada erken koşmaya başlayanın, daha yarışın başında şansını yitirdiğidir.”

 

Kazanıma giden yol, eldeki kozları süreç içinde tüm zorlayıcı etkenlere rağmen ortaya çıkarmadan son dakikaya kadar saklayabilmek ve finale yakın en uygun zamanda da kozları masaya koyabilmek becerisinden geçiyor. Politikada bunu yapabiliyorsan her zorlu süreci aşıp mücadeleyi kazanıyorsun.

 

Yarışa erken başladığında veya da elindeki en güçlü kozlarını ya da yaptırım gücünü peşinen ortaya koyduğunda, karşındakine senin saldırına hazırlık ve savunma zamanı veriyorsun demektir. Ve doğal olarak da mücadeleye yarı yenilmiş olarak başlanıyor o vakit.

&nb...

24 Eylül 2013
Müzakere Koşulları ve Diplomasi için yorumlar kapalı
Okunma 59
bosluk

Direkt Uçuş

Direkt Uçuş

Trabzonspor yönetimi, Trabzonspor oyuncularını ve taraftarlarını Güney Kıbrıs Rum tarafında, Trabzonspor’un Limasol kentinin Apollon futbol takımı ile UEFA Avrupa Ligi maçı yapması için Trabzon havaalanından alıp, Rodos aktarmalı olarak Güney Kıbrıs’taki Larnaka havaalanına götürmesi ve getirmesi için Astra şirketinden bir uçak kiraladı.

 

Yunanistan kayıtlı, Mouzenidis Grubunun Ellenair adlı kuruluşunun merkezi Selanik’te bulunan Astra Airlines şirketi,  Selanik’ten tüm Yunan adalarına iç hat hizmeti veriyor.  Dış hatlarda ise neredeyse Balkan ülkeleri ve Rusya’nın tüm önemli kentlerine uçuyor. Bunların içinde Sibirya’nın göbeğindeki Novosibirsk havaalanı da bulunmakta.

 ...

22 Eylül 2013
Direkt Uçuş için yorumlar kapalı
Okunma 91
bosluk

Suriye ve İsrail

Suriye ve İsrail

Bu iki ülke adeta Ortadoğu’nun ikizleri. Birbirleri ile olan kader bağları bazen olumlu bazen olumsuz, bazen zayıf, bazen de güçlü…

 

Biri ABD’nin başını çektiği Batı grubu içinde yer alırken diğeri Rusya’nın başını çektiği Doğu grubu içinde yer alıyor. Adeta bir tahterevallinin iki ucunda oturuyorlar.

 

Suriye’nin Rusya ile bağı 1949 yılında, İsrail’in ABD ile bağı da 1948’de oluştu. Bu güne değin tam üç kez ölümüne savaşan iki toplum arasındaki savaşların ilk ikisinde savaşı İsrail kazanırken, üçüncü olan 1973 yılında yapılan Yom Kippur Savaşında durum değişti. Bu savaşta dört gün Suriye ve Mısır orduları İsrail’e karşı kesin zafer kazanm...

19 Eylül 2013
Suriye ve İsrail için yorumlar kapalı
Okunma 54
bosluk
  • Sayfa 1 ile 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • >
Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
Samtay Vakfı
kıbrıs haberleri
kibris 1974
atun ltd

Gallery

kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak Şehitlerimiz-amblem Şehitlerimiz-1 kktc-tc-bayrak-4 kktc-tc-bayrak-

Arşivler

Son Yorumlar