FIFA, KTFF ve KOP

FIFA, KTFF ve KOP

“FIFA”nın açılımı ” Fédération Internationale de Football Association” olup 21 Mayıs 1904 tarihinde İsviçre’nin Zürih kentinde kurulmuştur. 209 tane ulusal futbol kurumunun üye olduğu çeşitli ülkelerin Futbol, Salon Futbolu ve Plaj Futbolu kurumlarından oluşan Uluslararası bir Federasyondur. Genel uygulamada her ülkeden sadece bir futbol kurumu üye olabilmektedir. İngiltere bu uygulamanın dışına çıkabilmiş ve birden fazla futbol kurumunun üye olabilmesine olanak sağlayan yasasını yıllar önce yapmıştır.

 

“KTFF”nın açılımı “Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu” olup 29 Ekim 1955 tarihide Lefkoşa’da kurulmuştur. Bünyesinde Lefkoşa, Gazimağusa, İskele, Girne ve Güzely...

29 Ekim 2013
FIFA, KTFF ve KOP için yorumlar kapalı
Okunma 150
bosluk

Lozan ve Lord Curzon

Lozan ve Lord Curzon

Yarın 29 Ekim. Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanının ve uluslararası kabulünün 90. yıldönümü. Bana göre ise Türkiye Cumhuriyeti’nin uluslararası kabulü ve tanınmasının tarihi 24 Temmuz 1923, Lozan Antlaşmasının imzalandığı gündür.

 

Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra Dışişleri Bakanlığına getirilen ve Birinci Dünya Savaşı sonrasında yeni dünya düzeninin sağlanması görüşmelerinde,  özellikle de Ortadoğu’nun yeniden şekillenmesinde İngiltere’nin çıkarlarını koruması için Lozan görüşmelerinde İngiliz heyetine başkanlık eden Lord Goerge Nathaniel Marki Curzon’un yüzünü imzaların atıldığı gün görmeye değerdi…

 

Kısa adıyla Lord Curzon...

27 Ekim 2013
Lozan ve Lord Curzon için yorumlar kapalı
Okunma 611
bosluk

Din İşleri Başkanı’nın Başarısı

Din İşleri Başkanı’nın Başarısı

Din İşleri Başkanımız Sayın Talip Atalay’ın Rum Ortodoks Kilisesi Başı Başpiskopos II. Hrisostomos (Esas adı: Ηρόδοτος Δημητρίου, İródotos Dimitríou) ile BM kontrolündeki ara bölgede yer alan Ledra Palas’ta birkaç kez görüşmesi ve birlikte Larnaka’daki Tuz gölü kıyısında bulunan Hala Sultan Tekkesine gitmeleri mükemmel bir gelişme.

 

Kıbrıs’ta asırlardır yaşamakla olan ve dinleri ile dilleri farklı olan iki halkın dini liderlerinin karşılıklı olarak adanın diğer tarafına geçmesi ile başlatılan dinler arası bu iletişimin getirisinin büyük olacağını ve adadaki iki halkın gelecekte bundan büyük faydalar göreceğini söylemek için kahin olmak gerekmiyor.

 

Müs...

24 Ekim 2013
Din İşleri Başkanı’nın Başarısı için yorumlar kapalı
Okunma 58
bosluk

Anastasiades’in Yeni Stratejisi

Anastasiades’in Yeni Stratejisi

Evvelki gün KKTC Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu’nun Sözcüsü Osman Ertuğ ile Rum lider Anastasiades’in müzakerecisi Andreas Mavroyannis arasında yapılan görüşmede, “Ortak Açıklama Metni” konusunda bir mutabakata varılamadı. İşin doğrusu mutabakata varmalarını ben hiç beklemiyordum.

 

Sözcü Osman Ertuğ’un Yunanistan Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos’a, Müzakereci Andreas Mavroyannis’in de Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’na yapacakları senkronize çapraz ziyareti de, Ekim ayı sonuna kadar gerçekleştirileceği mutabakatı da bana pek inandırıcı gelmedi.  Ben son dakika Rumların bir bahane yaratıp topu Yunanistan’a atacaklarını, Yunanistan’ın da bir ba...

22 Ekim 2013
Anastasiades’in Yeni Stratejisi için yorumlar kapalı
Okunma 47
bosluk

KKTC’nin Sessiz Çoğunluğu

KKTC’nin Sessiz Çoğunluğu

KKTC’de genellikle sessiz çoğunluk pek sesini çıkarmaz, bıçak kemiğe dayanana kadar. Hatta biraz da kanatmasını bekler bıçağın, ses vermek için.

 

Birde marjinal gruplar ve Sivil Toplum Örgütleri vardır, hiç durmadan konuşup, medyaya açıklama yapan… Öyle bir izlenim yaratmaya çalışırlar ki sanki de bütün KKTC onların arkasında ve onlar ne derlerse bütün KKTC vatandaşları onaylamaktadır.

 

Bu marjinal grupların desteklediği siyasi partiler milletvekilliği seçimlerine her girdiklerinde boylarının ölçüsünü alırlar ve yerlerine otururlar. Bırakın KKTC Meclisi’ne milletvekili sokmayı ve seçim barajını aşmayı, aldıkları oyların toplamı en küçük tek haneli sayıyı ya geçer ya geçme...

20 Ekim 2013
KKTC’nin Sessiz Çoğunluğu için yorumlar kapalı
Okunma 56
bosluk
  • Sayfa 1 ile 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • >
Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
Samtay Vakfı
kıbrıs haberleri
kibris 1974
atun ltd

Gallery

Şehitlerimiz-amblem kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak-4 Şehitlerimiz-1 kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-2

Arşivler

Son Yorumlar