Türkiye’yi Tanıyor muyuz (1)

Türkiye’yi Tanıyor muyuz (1)

“Anavatanımız” diye adlandırdığımız, başımız sıkıştığında kapısını çalmaktan çekinmediğimiz, bazılarımızın da başı sıkışık olmadığı zamanlarda dil uzatmaktan çekinmediği Türkiye’mizi yeteri kadar tanıyor muyuz?

 

Sanırım hepimizde biraz bilgi eksikliği, biraz çarpıtılmış bilgi birikimi ve biraz da kasten kirletilmiş bilgilere inanış var. Bunların ne kadarının doğruları yansıttığını, ne kadarının da yapay olarak akılları bulandırmak için belli kişiler veya kuruluşlar tarafından üretildiğini anlamak için bazen zamana, bazen araştırmaya, bazen de hiç beklenmedik bir anda karşımıza çıkan tesadüfi ama resmi bilgilere gereksinimimiz oluyor.

 

2014 yılına girerken, an...

31 Aralık 2013
Türkiye’yi Tanıyor muyuz (1) için yorumlar kapalı
Okunma 230
bosluk

Varosha and Kuchuk Kaimakli

Varosha and Kuchuk Kaimakli

I lived in Nicosia during my secondary school years. Our house was located in Kuchuk Kaimakli, right on the bypass. It was a typical one storey Cypriot House with a verandah at the front, erected on a almost half a donum, ie 7200 sq. ft. soil.

 

The secondary school I use to go with my bike every day was located near the Selimie mosque in the heart of the Nicosia old town. The building now is hosting the Ministry of Tourism. A beautiful, two storey building, walls made of sand stone with no gothic arches and the floors made of timber.

 

I knew by heart all the streets, short cuts, sandwich huts, shops selling cheap chocolates and play grounds in the area stretching from my home up to the secondary school. Half of this vast area was within the walls and...

31 Aralık 2013
Varosha and Kuchuk Kaimakli için yorumlar kapalı
Okunma 172
bosluk

Greek Cypriots Were Hit To The Quick

Greek Cypriots Were Hit To The Quick

The unplanned but precisely timed visit of Dr. Davutoglou, Minister of Foreign Affairs of Turkey, to Turkish Republic of Northern Cyprus caused a political turbulence in the Greek side of Cyprus.

 

The UN acquis of Cyprus, produced with a fine work from the basics of the talks lasting since 1968, defines the target solution as “bi-zonal, bi-communal federation with political equality, as defined by relevant Security Council resolutions. This partnership will have a Federal Government with a single international personality, as well as a Turkish Cypriot Constituent State and a Greek Cypriot Constituent State, which will be of equal status”.

 

While Turkish Cypriot side is seeking and insisting on a Federation composed by two equal constituent st...

31 Aralık 2013
Greek Cypriots Were Hit To The Quick için yorumlar kapalı
Okunma 108
bosluk

Invasion of Cyprus by Greece (1)

Invasion of Cyprus by Greece (1)

Accusing Turkey by invading Cyprus does not reflect the truth. Actually according to the international laws and item 4 of Addendum 1 to the Constitution of Republic of Cyprus gives the right to Turkey to intervene in case if the statue of the Republic changes. What Turkey did on July 20, 1974 was absolutely legal.

 

But no body and none of the text books mention the invasion of Cyprus by Greece illegally from January 1964 to December 1967.

 

The period between 1964 to 1974, called as “Dark Ages” by the Turkish Cypriots after the genocide they were faced with exerted by the Greek Cypriots.

 

Any documentation, book, novel, text book or anything written in any form mentioning, including or containing any information about t...

31 Aralık 2013
Invasion of Cyprus by Greece (1) için yorumlar kapalı
Okunma 94
bosluk

Kıbrıs Müzakerelerinin 2014 Falı

Kıbrıs Müzakerelerinin 2014 Falı

2013 yılında yaşananların bilançosunu çıkarmak gerçekte çok önemli, neler olduğunu ve 2013 yılında yaşananların bizleri 2014’de nereye doğru götüreceğini anlayabilmek açısından.

 

Kıbrıs Rum tarafının, AB’nin müdahalesine rağmen ekonomik olarak halen daha batağa doğru gidiyor olmasının, birçok parametrenin de yavaş yavaş değişmesine yol açacağı kesin. Bu değişim hem Rumların yaşamına, hem de Kıbrıs Müzakerelerine etki edecek.

 

Ekonomik olarak bataktan kurtulmak için Rum tarafındaki mevcut KDV’ler 2014 yılında yüzde bir oranında artırılacak. Şu anda yüzde 18 olan KDV oranı yüzde 19’a çıkarken beraberinde yaklaşık yüzde 5 gibi bir artış getirecek. Yüzde 8 olan KD...

29 Aralık 2013
Kıbrıs Müzakerelerinin 2014 Falı için yorumlar kapalı
Okunma 127
bosluk
Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
Samtay Vakfı
kıbrıs haberleri
kibris 1974
atun ltd

Gallery

Şehitlerimiz-amblem kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak- kktc-bayrak kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-4

Arşivler

Son Yorumlar