Toplumsal Direniş

Toplumsal Direniş

Bugün Kıbrıs’ın Fetih günü, bugün Türk Mukavemet Teşkilatımızın (TMT) kuruluş günü ve bugün Güvenlik Kuvvetlerimizin (GKK) yani KKTC ordusunun resmi kuruluş günü. Kaderimizde önemli roller üstlenenbu üç değerli olayı biz Kıbrıslı Türkler, 1984 yılında çıkarılan bir yasa ile “Toplumsal Direniş Bayramı” adı altında kutluyoruz.  Tüm okurlarımın “Toplumsal Direniş Bayramını” kutlarım.

 

Bugün Kıbrıs adasının üçte birinden biraz fazla bir alan içinde özgür yaşıyorsak, kendi devletimiz, polisimiz, askerimiz ve diğer devlet birimleri ile özel sektör kuruluşları, Sivil Toplum Örgütleri, basınımız ve medya varsa, bunu TMT’ye, GKK’ye ve anavatan Türkiye’ye borçluy...

31 Temmuz 2014
Toplumsal Direniş için yorumlar kapalı
Okunma 95
bosluk

AB’nin Kıbrıs Garantörlüğü

AB’nin Kıbrıs Garantörlüğü

Kıbrıs Rum tarafı 1960 yılından beri 1960 Kıbrıs Cumhuriyetinin ve Kıbrıslı Türklerin garantörü olan Türkiye’yi bu garantörlüğünden çıkartmak için uğraş vermekte.

 

Makarios bu nedenle 1 Ocak 1964 sabahı, 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasası ile İttifak ve Garantiler Anlaşmasını tek taraflı iptal ettiğini bile açıklamıştı ama bunu kimse yemedi ve Makarios’a da yedirmedi. İngiltere ve Türkiye Makarios’tan bu açıklamasını geri almazsa müdahale edeceklerini resmi olarak açıklayınca ister istemez geri adım atmak zorunda kalmıştı Makarios.

 

1 Mayıs 2004 günü Kıbrıs Rum Cumhuriyeti Avrupa Birliği’ne kabul edilince, ilk işi Türkiye’nin Garantörlüğüne artık gerek kalmadı...

29 Temmuz 2014
AB’nin Kıbrıs Garantörlüğü için yorumlar kapalı
Okunma 110
bosluk

Söyleyene Değil Söyletene Bakmak Lazım

Söyleyene Değil Söyletene Bakmak Lazım

Tüm okuyucularımın Ramazan bayramını kutlar, mutlu, huzurlu ve sağlık dolu bir yaşam dilerim…

 

24 Temmuz 2014 Perşembe günü KKTC Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu ile Rum lider Nikos Anastasiadis arasında yapılan görüşmede Anastasiadis’in yaptığı kabul edilemez davranış, son elli senelik görüşmelerde gerek Türk, gerekse de Rum liderlerin takındıkları tavırlar göz önüne alındığında bir ilk, “Çirkin bir ilk.”

 

Diplomaside devletlerin devamlılığı esastır. Bir önceki devlet başkanının veya da devleti temsil etmek yetkisine sahip bürokratın söyledikleri ve kabul ettikleri, kişiler değişse bile  geçerliliğini korur. Yüzyıllardır süregelen ve yazılı olmayan diplomasi kura...

27 Temmuz 2014
Söyleyene Değil Söyletene Bakmak Lazım için yorumlar kapalı
Okunma 98
bosluk

T.C. Lefkoşa Büyükelçiliği (3)

T.C. Lefkoşa Büyükelçiliği (3)

Anavatanımız Türkiye’ye geçmişi unutarak uzatılan dilleri, söylenen sözleri duydukça 20 Temmuz 1974 Cumartesi günü Mutlu barış harekatı olmasaydı, geleceğimiz ne olurdu diye düşünmekten de kendimi alamıyorum.

 

Yunan Cuntası darbeyi yapıp, Nikos Sampson’u “Kıbrıs Helen Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı yaptıktan sonra, Kıbrıslı Türklere isyan etti denilerek sudan bir bahane ile Türklere saldırılacak ve aynen yüz sene evvel yaptıkları gibi adayı kısa bir zaman dilimi içinde Türklerden arındırıp Yunanistan’a ilhak edeceklerdi.

Bu plan zaten yazılı olarak ele geçti ve adı da “Iphestos Planı”ydı. Uygulanacağı kesinlik kazanmış bir plandı ve bugün Türkiye’ye dil uzatmay...

24 Temmuz 2014
T.C. Lefkoşa Büyükelçiliği (3) için yorumlar kapalı
Okunma 86
bosluk

T.C. Lefkoşa Büyükelçiliği (2/3)

T.C. Lefkoşa Büyükelçiliği (2/3)

Bir bayram günü babam beni elimden tuttu ve T.C.Büyükelçiliğine götürdü. Ne bayramıydı veya da neyin kutlamasıydı hiç hatırlamıyorum ama benim gibi bayramlıklarını giymiş kızlı erkeli bir çok çocuk vardı orada. Çok güzel bir gün yaşadığımı, kekler, pastalar yiyip kola içtiğimi ve oyunlar oynadığımızı hatırlıyorum sadece.

 

Mutlu, çok hoş ve olağan dışı güzellikte bir gün yaşamıştım o gün. Üstelik bir de üniformalı Türk askeri görmüş, çekine çekine konuşmuştum kendisiyle, hatta dokunmuştum ona. Nasıl bir mutluluk duymuştum o an, inanılmazdı. Hem Türk bayrağı, hem de Türk askeri, bir aradaydı o gün.

 

Uzun müddet o anının coşkusuyla yaşamıştım. Artık T.C. Büyükelçili...

22 Temmuz 2014
T.C. Lefkoşa Büyükelçiliği (2/3) için yorumlar kapalı
Okunma 80
bosluk
  • Sayfa 1 ile 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • >
Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
Samtay Vakfı
kıbrıs haberleri
kibris 1974
atun ltd

Gallery

kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak-4 Şehitlerimiz-amblem kktc-tc-bayrak kktc-bayrak

Arşivler

Son Yorumlar