Şehitlerimizi rahmetle anar, gazilerimizi minnetle selamlarım

Şehitlerimizi rahmetle anar, gazilerimizi minnetle selamlarım

Makarios’un, Kıbrıs adasını Rum egemenliği altına sokmak ve Yunanistan’a ilhak etmek hedefi ile hazırlattığı ve hayata geçirdiği AKRİTAS Planı içeriğince Kıbrıslı Türkleri yok etmek amacı ile 21 Aralık 1963 Cumartesi sabahı EOKA terör örgütü silahlı saldırılar başlatmıştı.

Bu vahşi be insanlık dışı saldırılar neticesinde 30 bin Kıbrıs Türkü, arkalarında evlerini, mal varlıklarını, tarlalarını, hayvanlarını, zahirelerini, geçmişlerini ve mezarlıklarını bırakarak yaşadıkları 103 köyü terk etmek zorunda kalmıştı.

1963-1974 yılları arasında 11 yıl süren soykırım, Anavatan Türkiye’nin müdahalesi ile 20 Temmuz 1974 Mutlu Barış Harekatı ile son buldu. Bizler Anavatanımız Türkiye’nin garantör...

20 Aralık 2022
Şehitlerimizi rahmetle anar, gazilerimizi minnetle selamlarım için yorumlar kapalı
Okunma 17
bosluk

Israel-Lebanon Agreement and Restructuring in the Eastern Mediterranean

Israel-Lebanon Agreement and Restructuring in the Eastern Mediterranean

As if the rapid change of balances in the world will lead to the reconciliation of resentments and the re-determination of ranks…

For example, after Israel completed the exploration and extraction of gas in the Karish field, political relations between Lebanon and Israel were positively affected by the certainty that there was gas in the region.

In fact, although there has been no conflict between Lebanon and Israel for years, a ceasefire agreement has not yet been signed. Although the two countries are still technically at war, talks on the designation of adjacent maritime jurisdiction areas have continued, albeit intermittently.

The confirmation of the existence of rich hydrocarbon deposits in the Qana and Karish fields off the southern coast of Lebanon and the no...

1 Aralık 2022
Israel-Lebanon Agreement and Restructuring in the Eastern Mediterranean için yorumlar kapalı
Okunma 8
bosluk

İsrail Lübnan Anlaşması ve Doğu Akdeniz’deki Yeni Yapılanma

İsrail Lübnan Anlaşması ve Doğu Akdeniz’deki Yeni Yapılanma

Dünyada dengelerin hızla değişmesi, küslerin barışmasına, safların yeniden belirlenmesine yol açacak gibi…

Mesela İsrail’in Kariş sahasında gaz arama ve çıkarma işlemlerini tamamlamasından sonra, -bölgede gaz olduğunun kesinlik kazanmasıyla- Lübnan ile İsrail arasındaki siyasi ilişkiler olumlu yönde etkilendi.

Esasen Lübnan ve İsrail arasında yıllardır çatışma olmamasına rağmen halen daha ateşkes anlaşması imzalanmış değildi. İki ülke teknik olarak hâlâ savaş içinde olmalarına rağmen, birbirine bitişik olan deniz yetki alanlarının belirlenmesi konusundaki görüşmeleri kesintili olsa da devam ettirdi.

Lübnan’ın güney sahili ve İsrail’in kuzey sahili açıklarında yer alan Kana ve Kariş sahalarında zen...

1 Aralık 2022
İsrail Lübnan Anlaşması ve Doğu Akdeniz’deki Yeni Yapılanma için yorumlar kapalı
Okunma 14
bosluk
Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
Samtay Vakfı
kıbrıs haberleri
kibris 1974
atun ltd

Gallery

kktc-tc-bayrak-2 Şehitlerimiz-1 Şehitlerimiz-amblem kktc-tc-bayrak-4 kktc-bayrak kktc-tc-bayrak-

Arşivler

Son Yorumlar