AB’nin ve BM’nin Talat’a hitap tarzı beni rahatsız ediyor

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 20 Nisan 2005 Saat : 3:10


 

24 Nisan 2004 tarihinde yapılan Annan Planı Referandum’una Kıbrıs’lı Türkler veya Annan Planı içindeki adı ile “Kıbrıs Türk Devleti” vatandaşları %65 gibi büyük bir çoğunlukla “Evet” demişlerdi. Bu plan içinde bir yerde artık Kıbrıs’lı Türklerin kimlikleri de ortaya çıkmış oldu. En azından Annan planı adlı BM belgesinde “Kıbrıs Türk Devleti vatandaşları” olarak kayıtlara geçti ve referanduma sunuldu.

Sizce Mehmet Ali Talat 17 Nisan seçimlerini kazanarak ne oldu veya hangi makama geldi.

Bana göre, “KKTC Cumhurbaşkanı” seçildi ve “KKTC Cumhurbaşkanı” oldu. Hadi benim, bizim, hepimizin düşünceleri yanlış deyelim. Peki Talat BM’nin yasal bir belgesi olan Annan Planı’na göre hangi makama seçildi ve ne oldu.  Talat, BM’nin yasal bir belgesi olan Annan Planı’na göre “Kıbrıs Türk Devleti Cumhurbaşkanı ” seçildi ve “Kıbrıs Türk Devleti Cumhurbaşkanı ” oldu.

Şimdi AB’den ve Avrupa Konseyi’nden gelen kutlama mesajlarına ve yapılan açıklamalara bakalım. “Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi, Talat’ın “Kıbrıs Türk cemaati lideri” olarak seçilmesinden duydukları memnuniyeti dile getirerek, müzakerelerin bir an önce başlaması çağrısında bulundu.”

Yani AB’ye ve  Avrupa Konseyi’ne göre biz hala “Cemaat”iz. Rumlar AB üyesi bir devlet ve biz “Cemaat”.

Arkasından Avrupa Komisyonu, Kıbrıs müzakerelerinin BM çerçevesinde tekrar başlatılması için “daha faal” bir rol oynamaya hazır olduğunu ve üyelerinin hem fikir olması durumunda da 259 milyon Euro’luk yardım ile izolasyonlara son verecek tedbirlerin yürürlüğe sokulmasının ümit edildiğini açıklıyor.

Sizce burada bir çelişki yok mu? Bence var!.

Arkasından BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Talat’ın seçilmesini kutluyor ve  bu vesile ile yaptığı açıklamada, kendi adı ile anılan Annan Planı’nda “Kıbrıs Türk Devleti olarak tanımladığı Kıbrıs’lı Türklerin seçim kazanan Cumhurbaşkanına, “Kıbrıs Türk lideri” olarak hitap ediyor ve seçilmiş olmasından ötürü memnuniyet duyduğunu ve Kıbrıs sorununa barışçıl bir çözüm bulunması için yenilenmiş taahhüt göstergesini memnuniyetle karşıladığını ifade ediyor.

Aynı şekilde ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Adam Erelay’da gönderdiği kutlamada  KKTC’deki seçimleri “demokratik, özgür ve adil” olarak nitelendirerek “Kıbrıs Türk lideri” Talat’ın seçilmiş olmasının “Kıbrıslı Türklerin Kıbrıs’ın yeniden birleşmesi konusundaki taahhüdünün onaylanması” olarak değerlendirdiklerini söylüyor.

İşin özü ve kısacası, bizim “Cumhurbaşkanı” olarak seçtiğimiz Talat’a, Türkiye’nin dışında hiçbir Allah’ın kulu “Cumhurbaşkanı” diye hitap etmiyor. Kimine göre “Cemaat Lideri”, kimine göre “Kıbrıs Türk lideri” ama iş müzakerelere gelince ve gene masaya oturacağımızda, o güne kadar  “Cemaat Lideri” veya  “Kıbrıs Türk lideri” olarak anılan Talat, aniden “Kıbrıs Türk Devleti”nin Cumhurbaşkanı” olacak ve görüşmeler başlayacak. Papadopulos’la ya “Cumhurbaşkanı” sıfatı ile görüşecek ya da ikisi de “Toplum Lideri” düzeyine inecek ve görüşmeler başlayacak.

Sizce bu uluslararası politika ve diploması biraz garip değilmi… İşine gelince Cumhurbaşkanı”, gelmeyince  “Kıbrıs Türk Cemamati  lideri” veya “Kıbrıs Türk lideri”… Felek utansın..

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları  • Perde Arkasından Türkiye’ye Baskı … Prof. Dr. Ata ATUN, Kıbrıs İlim Üniversitesi
  • Makarios’un 13 Maddelik Anayasa Değişiklik Önerisi Neydi?
  • Vatanın Bekaasını Tehdit Eden Karakterler
  • Fransa Türkiye’yi Afrika’daki Sömürgeleri ile Karıştırdı … Prof. Dr. Ata ATUN, Kıbrıs İlim Üniversitesi
  • Orta Doğu’da Değişen Dengeler … Prof. Dr. Ata ATUN, Kıbrıs İlim Üniversitesi
  • ABD Rumlara arka mı çıkıyor? … Prof. Dr. Ata ATUN, Kıbrıs İlim Üniversitesi
  • Yunanistan Krizin Çıtasını Yükseltme Peşinde … Prof. Dr. (İnş Müh), Doç.Dr. (Ulus İliş) Ata ATUN
  • AB, Rumların Siyasi Rüşvetine Dur Dedi … Prof. Dr. Ata Atun
  • ATUN: “TÜRKİYE’NİN VE KKTC’NİN KADERİ DEĞİŞECEK”
  • ATUN: “NATURAL GAS WILL CHANGE THE FATE OF TURKEY AND TRNC”
  • Okunma 41
    AB’nin ve BM’nin Talat’a hitap tarzı beni rahatsız ediyor için yorumlar kapalı

    Yorumlara kapalı.

    Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
    Samtay Vakfı
    kıbrıs haberleri
    kibris 1974
    atun ltd

    Gallery

    Şehitlerimiz-1 kktc-bayrak kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak- Şehitlerimiz-amblem kktc-tc-bayrak

    Arşivler

    Son Yorumlar