Ankara Antlaşması uyum protokolü görüşmeleri korkulduğu gibi gelişmiyor

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 5 Mart 2005 Saat : 2:41


 

AB’nin 3 Ekim’deki müzakerelerin başlayabilmesi için şart koştuğu Ankara Anlaşması’nın Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti’ni de içine alacak biçimde genişletilmesini öngören uyum protokolü, 2 Mart’ta AB’nin başkenti olarak addedilen Brüksel’de Avrupa Birliği Komisyonu ile müzakere edilmeye başlandı.

Türkiye tarafından gönderilen görüşmeciler Deniz Bölükbaşı ve Ertuğrul Apakan. Geçen sene BM gözetiminde Rumlarla, Lefkoşa Uluslararası Hava Alanında yapmış olduğumuz Annan Planı görüşmelerinde her ikisini de yakından tanımak ve beraber çalışmak fırsatım oldu. İkisi de mükemmel birer diplomat, hariciyeci, Kıbrıs uzmanı ve görüşmeci.

İlk gün müzakereler olumlu bir havada geçti. Masada şimdilik ciddi bir anlaşmazlık yok ve görüşmeler teknik seviyede yapılıyor. Daha ilk günden Dışişleri bakanlığının Kıbrıs konusundaki uzmanları Müsteşar Yardımcısı Bü­yükelçi Ertuğrul Apakan ile Büyükelçi Deniz Bölükbaşı, AB Komisyonunun önüne 4 önemli mesaj koydu.

1. Ek protokol, ticari bir anlaşma protokolüdür ve siyasi bir içerik taşımamaktadır.  Bu nedenle sadece “ticari amaçlı” uygulanabilir.  Bu protokolden  Türkiye’nin Rumları  tanıdığı anlamının çıkarılmaması için, “Rumların tanınmadığına” dair resmi çekince yazısı protokole iliştirilecektir.

2. Protokol “Rumlara limanların ve hava alanlarının açılması” ile ilgili bir madde  içermediği için AB’nin bu talebi dikkate alınmayacaktır.

3. Tüm uluslararası anlaşmalarda olduğu gibi, ek protokolün imzalanması halinde Kıbrıs (Rum) Cumhuriyet’nin ayrı bir devlet olarak “sınır tanımı” yapılacaktır.

Bu 3 maddeden de görüldüğü gibi, şimdilik Rumları tanıma, limanları açma ve Kıbrıs’ın tümünün Rumların idaresinde olduğu kavramları görüşülmeyecek bu ek protokolde görüşülmeyecek.

Müsteşar Yardımcısı Ertuğrul Apakan ile Deniz Bölükbaşı’nın temsil ettiği Türk tarafı, protokole paraf atılması konusundaki Türk mevzuatından kaynaklanan sorunları AB’ye aktardı. AB Komisyonu üyeleri de uyum protokolü süreci konusunda hala daha kafaları karışık ve de nasıl bir metot takip edecekleri konusunu da halen bilmiyorlar.

Türk heyeti, uyum protokolünün imzalanmasının Rumların tanınması anlamına gelmeyeceğini ve Türkiye’nin KKTC ile ilişkilerini etkilemeyeceğine ilişkin bir beyanı uyum protokolü ile birlikte açıklamak isteklerini de ayrıca AB Komisyonuna iletti.

Şimdilik işler emin ellerde ve yolunda… Hayırlısı

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • ABD’DEKİ GELİŞMELER VE SONUÇLARI
 • F-35 Savaş Uçağı ve Gerçekler … Prof. Dr. (İnş Müh), Doç. Dr. (UA. İliş.) Ata ATUN
 • İNGİLTERE-TÜRKİYE DAYANIŞMASININ HEDEFLERİ … Prof. Dr. Ata Atun, Kıbrıs İlim Üniversitesi
 • KUMSAL KATLİAMI NASIL OLDU … Prof. Dr. Ata Atun, Kıbrıs İlim Üniversitesi
 • 21 Aralık 1963 Rum Saldırları Hatıram
 • BİZ İSYAN ETMEDİK … Prof. Dr. Ata Atun, Kıbrıs İlim Üniversitesi
 • Cumhurbaşkanı Tatar: “Türkiye’nin güçlü duruşu bizi de güçlendirdi” … Prof. Dr. Ata ATUN
 • İRİNİ OPERASYONU YAZISI- AYDINLIK GAZETESİ 6 ARALIK 2020
 • KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar, KİÜ Dekanı Prof. Dr. Ata Atun’u kabul etti.
 • Rehberler Birliği Üyelerine Maraş Brifingi … Prof. Dr. ATA ATUN
 • Okunma 66
  Ankara Antlaşması uyum protokolü görüşmeleri korkulduğu gibi gelişmiyor için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-amblem kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-4 Şehitlerimiz-1 kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak-3

  Arşivler

  Son Yorumlar