Ankara Kulvarmı değiştiriyor

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 23 Mart 2006 Saat : 3:15


 

Yunanistan’ın karasularını 6 milden 12 mile çıkarması halinde Türkiye’nin bunu savaş nedeni olarak algılayacağının hala geçerli olduğunun vurgulanması ve Başbakan Erdoğan’ın KKTC’ye yönelik yaptırımların kaldırılmaması durumunda, gümrük birliğini genişleten ek protokolün hayata geçirilmeyeceğini ve TBMM’ye sunulmayacağını açıklaması, Yunanistan’ı ve Kıbrıs (Rum) Cumhuriyetini bayağı rahatsız etti.

 

Bu gelişme aynen “Güvendiğimiz dağlara kar yağdı’ya benzedi.

 

Huzursuzluğa neden olan “Casus Belli” cümlesi tam Türkçe bir kelime gibi gözüküyor ve bir kaç günde bir de gazetelerde yer alıyor.  Yunanistan’ın karasularını 6 milden 12 mile çıkarması Türkiye için tam bir “Casus Belli” yani “Savaş Nedeni”.

Bu terim Dış İşlerinde ve Dış Politikada nadir ama tam yerinde kullanılıyor. Orijini Latince.  “Bellicosus”,  “savaşsever, savaşcı” manasında,  Casus ise “olay, olasılık, neden, vesile” manasında.

Latince “Casus Belli” cümlesi “Kasus Belli” olarak okunuyor ve manası da, yukarıdaki Türkçe karşılıklarını yan yana koyunca “Savaş Nedeni” olarak ortaya çıkıyor.

 

Özetle Yunanistan’ın kara sularını 12 mile çıkarmasını Türkiye kabul etmiyor ve böyle bir karar alınıp Yunanistan tarafından resmen açıklanırsa ben bunu “Savaş nedeni” olarak kabul ederim ve savaş çıkarırım diyor.

 

T.C. Güvenlik Kurulu toplantısında bunun tekrar dile getirilmesi zorunluluğu Yunanistan’ı ürküttü. Yavrusu Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti’ni de aynı ürpertilere soktu.

 

Üstüne üstlük Başbakan Erdoğan’ın dün sabahki “Limanları açmayacağız” temasındaki konuşması her şeyin üstüne ve tüm beklentilere tuz biber ekti.

 

Paspadopulos’un olumsuz tavırları ve ikide birde AB’yi kullanıp Türkiye’ye sorun üstüne sorun çıkarması, anlaşılan Türkiye’nin canına tak dedi. Belli ki,  bundan sonra Türkiye  Yunanistan ve Kıbrıs (Rum) Cumhuriyetine karşı eskisi kadar yumuşak bir tavır takınmayacak. Ne de AB’ye karşı artık bu güne kadar sürdürdüğü yumuşak ve tavizkar tavrını devam ettirecek.

 

Yunanistan’ın çiçeği burnunda Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni yaptığı açıklamada ‘A la carte AB yoktur’ diyerek, Türkiye’yi, AB’ye karşı bütün yükümlülüklerini yerine getirmeye çağırdı.

Dış İşleri Bakanı olana kadar Atina’nın Belediye Başkanlığı görevini yürüten ve Başbakan Mitçotakis’in kızı olan Bayan Bakoyanni, tüm dostane sözlerine karşı, aklındakini hemen ortaya koydu. “Ya uyarsın ya da müzakereler kopar” demeye getiriyor ve Türkiye’ye “sen bizi yönlendireceğine sen bize uymak zorundasın” diyor.

 

Sanırım Ekim 2007 seçimlerinin sinyalleri şimdiden siyaseti etkilemeye başladı.

 

139 Milyon Avro’luk Mali yardım Tüzüğünün Türk tarafınca kabulü, artık biraz zor gözüküyor. Türkiye’nin bu konudaki tavrı iyice belli oldu. Türkiye’den KKTC’ye gelen esintiler “Almayın” yönünde.

Türkiye belli ki son toplantıdan sonra Kulvar değişti. Bu kulvarın adı “Artık yumuşaklık ve taviz yok.”

Açıkçası ben öyle algıladım.

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Perde Arkasından Türkiye’ye Baskı … Prof. Dr. Ata ATUN, Kıbrıs İlim Üniversitesi
 • Makarios’un 13 Maddelik Anayasa Değişiklik Önerisi Neydi?
 • Vatanın Bekaasını Tehdit Eden Karakterler
 • Fransa Türkiye’yi Afrika’daki Sömürgeleri ile Karıştırdı … Prof. Dr. Ata ATUN, Kıbrıs İlim Üniversitesi
 • Orta Doğu’da Değişen Dengeler … Prof. Dr. Ata ATUN, Kıbrıs İlim Üniversitesi
 • ABD Rumlara arka mı çıkıyor? … Prof. Dr. Ata ATUN, Kıbrıs İlim Üniversitesi
 • Yunanistan Krizin Çıtasını Yükseltme Peşinde … Prof. Dr. (İnş Müh), Doç.Dr. (Ulus İliş) Ata ATUN
 • AB, Rumların Siyasi Rüşvetine Dur Dedi … Prof. Dr. Ata Atun
 • ATUN: “TÜRKİYE’NİN VE KKTC’NİN KADERİ DEĞİŞECEK”
 • ATUN: “NATURAL GAS WILL CHANGE THE FATE OF TURKEY AND TRNC”
 • Okunma 29
  Ankara Kulvarmı değiştiriyor için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-4 kktc-tc-bayrak- kktc-bayrak Şehitlerimiz-amblem kktc-tc-bayrak-3

  Arşivler

  Son Yorumlar