Arkia İsrail Havayolu şirketine ve İsrail Turizm Bakanı Sayın Benjamin Eylon’a açık çağrımdır

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 3 Mart 2005 Saat : 2:40


 

Önce konuyu okuyucularıma aktarmak sonra da Sayın Bakana ve ilgili şirketin yöneticisine çağrımı yapmak istiyorum.

Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti Sivil Havacılık İdaresi, Güney Kıbrıs ile İsrail arasında tarifeli seferler yapan “Arkia İsrail Havayolu” şirketinin seferlerini iptal etti.

İptal gerekçesi çok ilginç.  Şirketin “izin koşullarını ihlal ettiği”ni iddia ediyor sivil Havacılık Dairesi. Onlara göre Arkia İsrail Havayolu şirketiyle Kıbrıs’a gelen İsrailli yolcular, Güney Kıbrıs’ta otel rezervasyonu dahi yapmadan, sabahleyin Güney Kıbrıs’a iner inmez KKTC’deki kumarhanelere yönelmekteler ve akşam olunca da sadece ülkelerine geri gitmek amacı ile Güney’e dönmekteler. Güney Kıbrıs’ta hiç konaklama yapmıyorlar ve tüm bunlara ilaveten de bu yolculardan birçoğu başka havayolu şirketiyle ülkelerine geri gidiyorlar.

Aslında gerekçe çok açık ama yukarıdaki bahane arkasına saklanıyorlar. Bence gerekçeleri, gelen İsrail vatandaşlarının Kuzeyi daha çekici ve cazip bulmaları ve hemen oraya yönelmeleri. Rumlar, bize hiç kimsenin gelmesini istemiyorlar. Para kazanmamızı, ayakta durmamızı ve ekonomimizin düzelmesini arzu etmiyorlar. Aslında bunu düşünmek veya rüyalarında bile görmek istemiyorlar. İstiyorlar ki, biz zayıf olalım, açlıktan sürünelim, ekonomimiz batsın ve onlara muhtaç olalım.

Benim anlayamadığım bir şey var. Bize kötülük etmekten başka bir şey düşünmeyen ve bunu gerçekleştirmek için her tür yolu deneyen Rumlarla niye biz hala daha birleşmek istiyoruz ve ortak bir devlet kurmak istiyoruz bir türlü anlayamıyorum. Artık Rumların samimi olmadıklarına inanıyorum. Hele bu örneği de gördükten sonra, düşüncelerim artık bayağı değişmeye başladı.

Hatırlayın. Daha birkaç gün önce AB Komisyonu’nun değiştirdiği Yeşil Hat tüzüğüne Parlamento’da ivedilik istemesine bile tahammül edemediler ve bunu da önlediler.  Aslında bizim lehimize olabilecek her şeyi önlüyorlar.

Bence bu iş artık böyle devam edemez. Buna bir şekilde son vermek gerekmektedir.

Ben bu işe Rumların Arkia İsrail Havayolu şirketinin İsrail-Kıbrıs seferilerini sudan bir gerekçe ile iptal etmesine çok bozulan İsrail Turizm Bakanı Benjamin Eylon, Bakanlık sözcüsü Sayın Vardit Kaplan ve Arkia İsrail Havayolu şirketinin sahibi Knafaim-Arkia Holdings’in CEO’su Sayın Izzy Borovich’dan başlamak istiyorum ve onlara bir çağrı yapıyorum.

Türkiye Cumhuriyeti, Milli Havayolu olan THY’nin ve yerel bir kuruluşu olan KTHY’nin Türkiye’den KKTC’ye uçuşlar yapmasına izin veriyor ve bu uçuşların tümü de yasal. Tüm uçaklar, yolcular ve bagajlar sigorta kapsamında.

Knafaim-Arkia Holdings yöneticisi Sayın Izzy Borovich. Siz  sermayesi yaklaşık 174 Milyon Dolar olan ve İsrail’in efsanevi havayolu şirketi olan EL-AL’ın %25 hisselerini elinde tutan büyük ve köklü bir şirketin yöneticisisiniz. İsrail’li vatandaşlarınızın daha rahat ve daha kolay bir biçimde KKTC’ye gelebilmeleri için Türkiye Cumhuriyeti’nin uygulamasının benzeri bir uygulama ile grubunuzun içinde küçük bir şirket olarak yer alan Arkia İsrail Havayolu şirketine ait uçakların, Dov Hava alanından KKTC Ercan’a uçuş yapması için direktif verin. Göreceksiniz ki, masraflarınız daha az ve karınız daha çok olacaktır. Belki de size KKTC hükümeti çok özel bir tarife uygulayacak ve Larnaka Hava alanına ödediğiniz iniş-kalkış ve konaklama ücretlerinin çok daha azını ödeyeceksiniz.

Ben size aracı olmaya ve KKTC’deki tüm başvuru hizmetlerinizi ücretsiz ve gönüllü olarak yapmaya hazırım. Gerekli izinleri alabileceğimi de size şimdiden taahhüt ediyorum.”

Sayın İsrail Turizm Bakanı Benjamin Eylon. Larnaka’ya uçuşları Rum idaresi tarafından sudan gerekçelerle iptal edilmiş Arkia İsrail Havayolu şirketini, vatandaşlarınızın KKTC’ye gitmek isteklerini aksamasız gerçekleştirebilmesi için KKTC Ercan Hava Alanına direk uçuş yapmasına teşvik edin ve gerekli izinleri verin.

KKTC Hükümetinin sizlere kucak açacağından ve her türlü kolaylığı yapacağından eminim ve size de bunun garantisini şimdiden verebilirim.

Deneyin sakın Bakan. Siz pişman olmayacaksınız. Vatandaşlarınız ise memnun olacaktır…

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Avrupa Birliği Değişime Gebe  
 • Rumlara Güven Duymak
 • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • Okunma 52
  Arkia İsrail Havayolu şirketine ve İsrail Turizm Bakanı Sayın Benjamin Eylon’a açık çağrımdır için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 Şehitlerimiz-amblem kktc-bayrak kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar