Avrupa Parlamentosu’ndaki oylama belli oldu

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 15 Aralık 2004 Saat : 1:24


 

Avrupa Parlamentosu’nda bu gün yapılacak oylamanın rengi ve sonucu neredeyse belli oldu.
Avrupa Parlamentosunda gruplar, ülkelere veya Parlamenterlerin milliyetlerine göre değil, Parlamenterlerin temsil ettikleri partinin siyasi görüşüne göre oluşmaktadır.
Örneğin Alman Parlamenterlerin hepside aynı doğrultuda oy kullanmamaktadırlar. Hıristiyan Gruba üye Alman Parlamenter HAYIR oyu kullanırken, Sosyalist grup üyesi Alman Parlamenter ise EVET kullanabilmektedir. Avrupa Parlamentosunda ülkelerin, milletlerin veya ırkların çoğunluğu, üstünlüğü, baskınlığı veya çatışması yerine siyasi görüşlerin üstünlüğü yer almakta ve gruplar da ona göre oluşmaktadır.

Avrupa Parlamentosundaki tüm siyasi gruplar, bu gün genel kurulda oylanacak Türkiye raporuna ilişkin görüşlerini, dün düzenledikleri basın toplantılarında bir kez daha açıkladılar ve düşüncelerine açıklık getirdiler.

AB’nin, Türkiye ile tam üyelik müzakerelerine gereksiz yere vakit geçirmeden başlamasını” öneren rapor ve buna bağlı tavsiye karar tasarısı, bağlayıcı özelliği olmamasına rağmen, 17 Aralık’ta Brüksel’de yer alacak AB Devlet ve Hükümet Başkanları Konseyi zirvesinden önce, Avrupa Parlamentosu’nun görüşünü yansıtacak olması nedeniyle çok önem taşıyor. Bu gün yapılacak oylamada kararın aşağıdaki gibi çıkması çok olası.

Hıristiyan Demokrat Grubu üyesi Parlamenterler:

Alman Hıristiyan Demokratlar :  HAYIR

Fransız Hıristiyan Demokratlar :  HAYIR

İngiliz Hıristiyan Demokratlar :  EVET

İtalyan Hıristiyan Demokratlar :  EVET

İspanyol Hıristiyan Demokratlar :  EVET

Yeşiller Grubu üyesi Parlamenterler : %65 EVET

Liberal grubu üyesi Parlamenterler :

Fransız Liberaller : HAYIR

Geri kalan diğer Liberaller : EVET

Sosyalist Grubu üyesi Parlamenterler : %100 EVET

Genel toplamda : EVET OYLARI   : %65

HAYIR OYLARI : %35

Avrupa Parlamentosunun bu gün alacağı karar üzerine inşa edilecek 17 Aralık’taki AB Devlet ve Hükümet Başkanları Konseyi kararı, 16 Aralık Perşembe gecesi yapılacak 25 liderin yemeğinde tam bir belirginlik kazanacak. Yemeğin resmi olmayan gündeminde Kıbrıs Sorunu ve Türkiye’nin AB üyeliği var. Türkiye ve Kıbrıs Sorunu hakkındaki bütün kararlar 16 Aralık gecesi yapılacak olan bu çalışma yemeğinde görüşülecek ve ortak bir karara varılacak.

Türkiye, Kıbrıs sorunu çözülmeden AB’ye tam üye olamayacağının bilincinde.  Bu nedenle Türkiye’nin bu yemekten evvel AB’ye verdiği mesaj “Biz Kıbrıs’ta üzerimize düşeni yaptık, bundan sonra bir şey yapmayız” biçiminde değil, tam aksine, Türkiye’nin “müzakere tarihi” almasından sonra Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak “Nihai çözüm yolunda aktif rol alacağı” yönünde.

Bu mesajın açıklaması şöyle : Türkiye 17 Aralık’ta müzakere tarihi aldıktan sonra, Kıbrıs sorununun çözümü için B.M.’in yapacağı girişimlere destek verecek ve Kıbrıs sorununun kalıcı bir şekilde çözümü için harekete geçecek. Birleşik Kıbrıs Cumhuriyetinin kurulmasından sonra bu devleti, (garantörü olarak) hemen tanıyacak ve böylece hem KIBRIS sorunu çözülmüş olacak ve hem de yıllarca önünde kocaman bir engel gibi duran bu sorunu ortadan kaldırmış olacak.

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Fransa Türkiye’yi Afrika’daki Sömürgeleri ile Karıştırdı … Prof. Dr. Ata ATUN, Kıbrıs İlim Üniversitesi
 • Orta Doğu’da Değişen Dengeler … Prof. Dr. Ata ATUN, Kıbrıs İlim Üniversitesi
 • ABD Rumlara arka mı çıkıyor? … Prof. Dr. Ata ATUN, Kıbrıs İlim Üniversitesi
 • Yunanistan Krizin Çıtasını Yükseltme Peşinde … Prof. Dr. (İnş Müh), Doç.Dr. (Ulus İliş) Ata ATUN
 • AB, Rumların Siyasi Rüşvetine Dur Dedi … Prof. Dr. Ata Atun
 • ATUN: “TÜRKİYE’NİN VE KKTC’NİN KADERİ DEĞİŞECEK”
 • ATUN: “NATURAL GAS WILL CHANGE THE FATE OF TURKEY AND TRNC”
 • TÜRKİYE’NİN DOĞU AKDENİZ STRATEJİSİ VE YUNANİSTAN-İTALYA MEB ANLAŞMASI İLE İLGİLİ SON GELİŞMELER.
 • ‘Kıbrıslıtürk’ün bir üst sürümü: Kıbrıslılık – Dr. Yurdagül ATUN
 • Dünyada hoş bir seda bırakıp giden babam Prof. Dr. Hakkı Atun
 • Okunma 59
  Avrupa Parlamentosu’ndaki oylama belli oldu için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  kktc-bayrak kktc-tc-bayrak-2 Şehitlerimiz-amblem kktc-tc-bayrak-4 kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-3

  Arşivler

  Son Yorumlar