Birileri Papadopulos’un altını mı oyuyor?

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 16 Şubat 2005 Saat : 2:25


 

Papadopulos dünkü konuşmasında yaşadığı sıkıntıları yavaş yavaş dile getirmeye başladı. Sözleri arasına sıkıştırdığı kelimeler, aslında çok önceden beridir söylemek istediği ve ortaya dökmek istediği samimi itirafları.

ABD, BM ve AB’nin baskıları karşısında bir müddettir yalnız ve artık Kıbrıs konusundaki çözümsüzlükten dolayı suçlanan kendisi. Glafkos Klerides mükemmel bir vücut çalımı ile topu kendisine attı. Geçmişin tüm olumsuz yaklaşımları ve OXİ’leri de Papadopulos’un sırtında.

Dün aslında bana göre birkaç tane gelişme birden oldu.

Birincisi  Tasos Papadopulos’un Rum iç cephesinde sürekli olarak altını oyanların ve çözüm istediği konusunda samimiyetine kuşkuyla bakanların olduğunu ve bundan üzüntü duyduğunu söylemesi.

Papadopulos şikayetamiz bir şekilde, mümkün olduğunca en erken bir zamanda çözüm istediği konusundaki samimiyetine, içte sürekli kuşku ile bakıldığından yakınarak, sistematik bir şekilde altının oyulduğunu söyledi.

Bu tür iddiaların dışa yansıması nedeni ile gereksiz yere konuya muhatap olan kişileri erken çözüm istediğim yönünde ikna etmede ek külfet altına girdiğini ve iki bölgeli, iki toplumlu federal bir çözüme bağlı olmaya devam ettiğini söyleyerek, formalite icabı ve sadece laflarla ülkeyi birleştiren bir çözümün altına ise imza atmak niyetinde olmadığını söylüyor.

Birleşmiş Milletler müzakere heyeti, eski yöntemlerini ve hatalı değerlendirmelerini tekrarlaması halinde affedilmez hata işlemiş olacak diyen Papadopulos, “Kıbrıs Rum toplumunun haklı endişelerini tatmin edecek görüşlerde direnmek hem hakkımız” ifadesini kullandı.

İkincisi ise Hükümet sözcüsü Kypros Chrysostomides’in Amerikalı yetkililerin KKTC’yi resmi olarak ziyaretleri ve Ercan Havaalanından KKTC’ye girmelerine tepki olarak Amerikan mallarının boykot edileceğini reddetmesi ve bunun sadece bir dedikodu olduğunu açıklaması.

Tüm bunların üstüne üstlük, Kıbrıs Rumlar’ının çok büyük bir bölümü, Kıbrıs sorununun çözümlenmemesinin Türkiye’nin yararına olduğuna inanıyor.

Rum kesiminde gerçekleştirilen bir kamuoyu yoklaması, Rumlar’ın çoğunun günlük yaşamları ve Kıbrıs sorununun çözümü konusunda pek iyimser olmadığını gösterdi. Ankete göre, Rumlar’ın yüzde 68 gibi yüksek orandaki bir bölümü, Kıbrıs sorununun çözümlenmemesinin Türkiye’nin yararına olduğuna inanıyor. Kıbrıs sorununun Rumlar’ın lehinde çözümleneceğini düşünenlerin oranı ise yüzde 8’de kaldı. Ankete katılanların yüzde 26’sı, Rumlar için durumun son altı ayda kötüleştiğini söylüyor.

Anketin en ilginç sonucu,  Rum lideri Tasos Papadopulos’un popularitesinin iktidara geldikten bu yana ilk kez yüzde 50’nin altına düşmüş olduğunu ortaya koyması.

Bence birileri Papadopulos’un altını oyuyor, hem de fena halde..

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • ABD’nin Kuklası BM’den Ne Bekliyordunuz?
 • Avrupa tümüyle ABD’ye teslim oldu
 • ABD, AB’ye Ayar mı Veriyor
 • Şehitlerimizi rahmetle anar, gazilerimizi minnetle selamlarım
 • Israel-Lebanon Agreement and Restructuring in the Eastern Mediterranean
 • İsrail Lübnan Anlaşması ve Doğu Akdeniz’deki Yeni Yapılanma
 • Membership of North Cyprus to Organization of Turkic States
 • KKTC’nin üyeliğine AB İtirazı
 • BM’nin, KKTC ile S.O.F.A. Anlaşması Yapması Gerekir
 • Yunanistan’ın ve Rumların Politik Hüsranı
 • Okunma 41
  Birileri Papadopulos’un altını mı oyuyor? için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-4 kktc-bayrak Şehitlerimiz-1 kktc-tc-bayrak-2

  Arşivler

  Son Yorumlar