Biz kitaplardan Rumların yaptıklarını çıkardık, ya onlar? … Yurdagül ATUN

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 11 Mart 2017 Saat : 8:16


 

Biz kitaplardan Rumların yaptıklarını çıkardık, ya onlar?

Yurdagül ATUN
Rumlardaki Türk nefretinin bitmediğini, her alanda bunu ortaya koyduklarını, kitaplarda Türk düşmanlığı öğretildiğini, çocukları sürekli mezarlıklara götürerek bu nefretin taze kalmasını sağladıklarını söyleyenleri “barış karşıtı”, “statükocu”, “ganimetçi” olarak nitelendirenlere artık cevap vermeyi bırakmıştık ki Merkezi ABD’nin başkenti Washington’da bulunan ve demokrasi, siyasi özgürlükler ve insan hakları konularında çalışmalar yürüten “Freedom House” “siz neden siz bunları görüşmelerde/yazılarda/sohbetlerde/lobicilikte dile getirmiyorsunuz” diye dürttü adeta.
Biz 1957-1974 arasını kitaplardan çıkarınca, çocuklara Rumların yaptıklarını anlatmayınca, önlerine “barış” gibi çok cezbedici/moda-ilerici de duruyor- bir söylem koyunca çocuklar “ne olacak canım, bu devirde kim kime ne yapabilir ki! Hem AB garantisi var” demeye başladılar tarih okuma alışkanlıkları olmadığı için. Oysa AB’nin garantisinin garanti olmayacağını bu dünya daha yakın tarihte, Bosna’da görmüştü. Neyse lafı dolandırmayayım; Rum avukatları hoşlanmayacak ama Merkezi ABD’nin başkenti Washington’da bulunan ve demokrasi, siyasi özgürlükler, insan hakları konularında çalışmalar yürüten Freedom House, Güney Kıbrıs’taki okul kitaplarında Kıbrıslı Türkler ve Türkiye aleyhinde kullanılan ifadeleri, cinsiyet ayrımcılığını, kadına şiddet ve cinsel istismar rakamlarını, mültecilerin kötü idare edilişini ve insan ticaretinin arttığını anlatan bir rapor yayınlamış.
Güven yaratıcı önlemleri kusursuz uygulayan taraf olarak onlara “hala daha okul kitaplarını neden temizlemiyorsunuz” deme hakkımız var ama demiyoruz nedense. Ha birde bugün facebokta bir arkadaşımızın-sanırım Ahmet Tolgay ağabeydi- hatırlattığı gibi, onlar giriş çıkış kapılarına ölen Rumların resimlerini asarak Kıbrıs sorununun mağdur tarafını oynarken, biz neden Muratağa, Sandallar ve Atlılar’da hunharca katledilen şehitlerimizin fotoğraflarını koymuyoruz? Veya onlar kaldırırsa biz de kaldırırız demiyoruz? Niye eşitlik zemininde hareket etmek ve mütekabiliyet kurallarını işletmek yerine onların kurallarıyla oynuyor ve onların bu yaptıklarını gündeme getirmiyoruz? Neyse, sorular uzar gider, bu da köşe yazısına döner :-)
YURDAGÜL ATUN

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • ABD’nin Kuklası BM’den Ne Bekliyordunuz?
 • Avrupa tümüyle ABD’ye teslim oldu
 • ABD, AB’ye Ayar mı Veriyor
 • Şehitlerimizi rahmetle anar, gazilerimizi minnetle selamlarım
 • Israel-Lebanon Agreement and Restructuring in the Eastern Mediterranean
 • İsrail Lübnan Anlaşması ve Doğu Akdeniz’deki Yeni Yapılanma
 • Membership of North Cyprus to Organization of Turkic States
 • KKTC’nin üyeliğine AB İtirazı
 • BM’nin, KKTC ile S.O.F.A. Anlaşması Yapması Gerekir
 • Yunanistan’ın ve Rumların Politik Hüsranı
 • Okunma 109
  Biz kitaplardan Rumların yaptıklarını çıkardık, ya onlar? … Yurdagül ATUN için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 kktc-bayrak kktc-tc-bayrak-4 kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak-2 Şehitlerimiz-amblem

  Arşivler

  Son Yorumlar