De Soto ve Theodoros aynı şeyleri söylüyorlar. Rumlar çözümden yana değil

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 6 Mart 2005 Saat : 2:42


 

Birbirleriyle sanki anlaşmışlar gibi  BM Genel Sekreteri’nin eski Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro De Soto ve Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti Adalet ve Kamu Düzeni Bakanı Doros Theodoru aynı günde, aynı gerçeği dile getirdiler ve Rumların çözümden yana olmadıklarını söylediler.

De Soto Brüksel’de yaptığı bir konuşmada Rumlar “iki bölgeli, iki toplumlu” bir federasyon istiyorlarsa “Siyasi Eşitlik” (Political Equality) ve “Yetki Paylaşımı”nı (Share of Power) kabul edip etmediklerini netleştirmeleri gerektiğini vurguladı ve Rumlar’ın ekonomik refah içinde olmaları ve Avrupa Birliği’ne girmeleri nedeniyle çözümden yana olmadıklarını söyledi.

Sözlerine devamla, Rumların Annan Planı’nda öngörülen tarafların “siyasi eşitlik ve yetki paylaşımını” kabul etmeye hazır olmadıklarını ve planda öngörülen üç hükümetin (Birleşik Kıbrıs Cumhuriyeti, Kıbrıs Rum Devleti ve Kıbrıs Türk Devleti) adada şu anda var olan iki devletten daha iyi olduğunu desteklemeye devam edeceğini belirtti. Bence De Soto, bu sözleriyle bugün Kıbrıs’ta iki hükümet bulunduğunu ve Kıbrıs sorununa kesin ve nihai bir çözüm getirmek için BM tarafından ortaya konan Annan Planının taraflarca görüşülmesinde  büyük bir rol oynamış deneyimli bir diplomat olarak “Rumların çözüme karşı olduklarını” bu sözleri ile açıkça ortaya koydu.

Aynı yaklaşımı ve benzeri sözleri de aynı gün, belki de aynı saatlerde sanki ağız birliği etmişcesine New York’ta bulunan Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti Adalet ve Kamu Düzeni Bakanı Doros Theodoru’da sarfederek, Rum Hükümetinin bugüne kadar Kıbrıs sorununun çözümünü engellediğini dile getirdi.

Theodoru New York’ta yaptığı açıklamada, “şu anda çözüm için acele etmediklerini ve Kıbrıs sorununu BM’nin siyasi platformundan çıkarıp AB’nin  hukuk platformuna çekmeye ve AB içinde sorunu çözmeyi amaçladıklarını” söyledi.

Theodoru’ya göre Referandumdan çıkan “hayır” yanıtı ile Kıbrıs’ta tanınan tek devlet olmaya devam edildi ve bu devlet ile de AB’ye üye olundu. Böylece AB içinde sadece Rumların sesi duyulacak ve Rumlar istedikleri gibi at oynatacak.

Theodoru New York’taki konuşmasında Tasos Papadopulos’un Kıbrıs sorununda bugüne kadar örtbas edilen taktiğini de açıkladı.

Taktik  özetle;
a- Çözümü engellemek.
b- 3 Ekim’e kadar müzakerelerden kaçımak.
c- Kıbrıs sorununu zaman içinde BM’nin siyasi platformundan çıkarmak ve    Avrupa Birliği’nin hukuk platformu içine sokmak.

Bu taktik sıralaması ile Theodoru, Kıbrıs (Rum) Hükümetinin  bütün mantığının, Güney Kıbrıs’ın AB’ye üye olduğu andan itibaren Kıbrıs sorununu çözmeye gereksinimi olmadığını ve çözümün artık yavaş yavaş Avrupa normları içine gireceği yönünde olduğunu” ortaya koydu.

Bu taktiğin ikinci aşaması Türkiye’nin Kıbrıs sorunun çözmekte acele etmesi ile ilgili. Bu aceleciliği temel alarak Türkiye’yi kontrol etmeyi  ve bir takım yaptırımları uygulatmayı planlıyorlar.

Buna göre AB çerçevesi içinde, değişik yönlerde faaliyetlerde bulunabileceklerini ve müdahale olanaklarının olabileceğini planlıyorlar. AB’nin hukuk rejimi ile Avrupa normlarını esas alarak, AB ilkeleriyle şekillenen bu çerçevede Kıbrıs sorununa, BM Genel Sekreteri’nin önerdiğinden çok daha iyi ve kabul edilebilir bir çözümü aşamalı olarak Türkiye’ye ve de indirekt olarak Kıbrıs’lı Türklere kabul ettirebileceklerini planlıyorlar.

İyi bir planlama ve satranç oyunu ama karşılarında kurt politikacıları bulacakları da kesin… Bakalım kim son sözü söyleyecek…..

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • ABD’nin Kuklası BM’den Ne Bekliyordunuz?
 • Avrupa tümüyle ABD’ye teslim oldu
 • ABD, AB’ye Ayar mı Veriyor
 • Şehitlerimizi rahmetle anar, gazilerimizi minnetle selamlarım
 • Israel-Lebanon Agreement and Restructuring in the Eastern Mediterranean
 • İsrail Lübnan Anlaşması ve Doğu Akdeniz’deki Yeni Yapılanma
 • Membership of North Cyprus to Organization of Turkic States
 • KKTC’nin üyeliğine AB İtirazı
 • BM’nin, KKTC ile S.O.F.A. Anlaşması Yapması Gerekir
 • Yunanistan’ın ve Rumların Politik Hüsranı
 • Okunma 35
  De Soto ve Theodoros aynı şeyleri söylüyorlar. Rumlar çözümden yana değil için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak Şehitlerimiz-1 kktc-tc-bayrak-3 kktc-bayrak

  Arşivler

  Son Yorumlar