Papadopulos, Erdoğan ile görüşebilmek için Kıbrıs sorununun kökenlerini 2 gruba ayırdı

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 25 Mart 2005 Saat : 2:52


 

Papadopulos, Çarşamba günü Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis’le gerçekleştirdiği görüşmeden sonra Kıbrıs sorununun Kıbrıslı Türkler ve Rumlar  arasındaki bir anlaşmazlık olduğunu söyleyen Erdoğan’a, PIK aracılığıyla yanıt verdi.

Papadopulos Erdoğan’a verdiği yanıtta Kıbrıs sorunundaki müzakerelere yeniden başlamak için banko altında sakladığı isteklerinden bir tanesini daha ortaya çıkardı.

Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti Başkanı Tasos Papadopulos’un bu isteğinin zeminini aşağıda kademelendirdiği ve ikiye ayırdığı Kıbrıs sorununun iki değişik kökeni oluşturmakta.

1-Kıbrıslı Türklerden kaynaklanan sorunlar.

2-Türkiye’den kaynaklanan sorunlar.

Bu sınıflamaya göre Kıbrıs sorununun Türkiye’den kaynaklanan sorunlarını Erdoğan ile Kıbrıslı Türklerden kaynaklanan sorunlarını da Talat ile görüşmek istediğini söylüyor.

Papadopulos yaptığı sınıflamada Türkiye’den kaynaklanan sorunları ;

1-    Türk askerlerinin çekilmesi

2-    Garanti ve kuruluş anlaşmaları

3-    Kıbrıs’a gönderilen yerleşikler

4-    Kıbrıs Rum mallarının istismarı

Olarak sıralıyor ve  Kıbrıs sorunundaki müzakerelerin yeniden başlamasını kabul etmesi için tüm bu konuları, elinde çözmek için her hangi bir yetki bulunmayan KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat yerine, tam yetkili T.C. Başbakanı Erdoğan ile görüşmek ve her konuda anlaşarak çözmek istiyor.

Papadopulos, “yenilen pehlivan güreşe doymaz” misali Erdoğan’ın bütün olumsuz yanıtlarına rağmen Kıbrıs sorununu görüşmek üzere onu görmekte ısrar ediyor.Bunun için Başbakan Erdoğan ile görüşebilmek için 5 kez girişim yapmış, bunun için araya hatırlı aracılar bile koymuş.

İlk görüşme talebini 25 Temmuz 2004’te İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos aracılığı ile iletmiş. Ancak İspanyol Bakan Ankara’da Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’den olumlu yanıt alamamış.

Daha sonra aralarında İtalya’nın da bulunduğu 3 Avrupa ülkesi ayrı ayrı, Türkiye’ye müzakere tarihinin verildiği 17 Aralık AB zirvesi öncesinde Erdoğan’a, Papadopulos ile görüşmesi tavsiyesinde bulunmuş. Papadopulos işin olurunu alabilmek ve Erdoğan’ı ikna edebilmek için, görüşmelerin gizli, gerekirse alt düzeyde, gerekirse üst ve alt düzey birlikte yürütülebileceği mesajını göndermesine rağmen gene olumsuz yanıt almış.

Son şansını Brüksel’de de kaçırdı. Erdoğan ile Karamanlis’in Brüksel’in dünyaca ünlü lokantası Villa Lorraine’de beraber yiyecekleri yemeğe aracılar koyarak katılmak istedi ama aracılar hem Erdoğan’ı hem de Karamalis’i bu konuda ikna edemedi. Yemeğe Erdoğan ve Karamanlis dışında Yunanistan Dışişleri Bakanı Petros Moliviatis, Devlet Bakanı Mehmet Aydın ile AKP İstanbul Milletvekili Egemen Bağış katılmasına rağmen Papadopulos katılamadı.

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • ABD’nin Kuklası BM’den Ne Bekliyordunuz?
 • Avrupa tümüyle ABD’ye teslim oldu
 • ABD, AB’ye Ayar mı Veriyor
 • Şehitlerimizi rahmetle anar, gazilerimizi minnetle selamlarım
 • Israel-Lebanon Agreement and Restructuring in the Eastern Mediterranean
 • İsrail Lübnan Anlaşması ve Doğu Akdeniz’deki Yeni Yapılanma
 • Membership of North Cyprus to Organization of Turkic States
 • KKTC’nin üyeliğine AB İtirazı
 • BM’nin, KKTC ile S.O.F.A. Anlaşması Yapması Gerekir
 • Yunanistan’ın ve Rumların Politik Hüsranı
 • Okunma 45
  Papadopulos, Erdoğan ile görüşebilmek için Kıbrıs sorununun kökenlerini 2 gruba ayırdı için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  kktc-tc-bayrak-3 Şehitlerimiz-amblem kktc-tc-bayrak- Şehitlerimiz-1 kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar