Rum kayıplar propagandası

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 29 Nisan 2011 Saat : 12:12


 

1957 yılından beridir Rum tarafında propagandaya yönelik acımasızca, ilkesizce, insan haklarını hiçe sayarcasına ve haksızca bir uygulama yürürlükte.


Buna göz yaşlarının sel gibi aktığı, vicdanların hiç sızlamadığı ve politikacıların çıkarları göz önüne alınarak senaryolaştırılmış bir tiyatro oyunu da diyebilirsiniz.


1 Nisan 1955’de EOKA mücadelesini kutsayarak başlatan Makarios’a göre“İngilizler tarafından öldürülen veya asılan EOKA’cılar” konusu hep öne çıkarılmalı, İngilizler suçlanmalı ve dünya kamuoyu da Rumların özgürlük yolunda verdikleri mücadele ile Rumların lehine etkilenmeliydi.


1960 yılına kadar başarı ile sürdürülen bu propaganda yöntemi, 1963 yılına kadar uykuya yatmışsa da, 21 Aralık 1963’de başlayan “Rum saldırıları ve Toplumlararası çatışmalar”dan sonra şekil ve kabuk değiştirerek “Kayıplar Konusu” adını aldı.


21 Aralık 1963’de başlayan Rum saldırıları sonrasında Türk kayıplar konusu gündeme gelmeye ve sayıları da gün geçtikçe artmaya başlayınca, Kıbrıs Türk Liderliği Kayıplar konusunu BM kayıtlarına geçirmenin ve gündeme sokmanın yollarını aramaya başladı.


Bu yoldaki çalışmalarda en büyük engel gene bizzat Makarios ve Makarios Hükümeti tarafından çıkarılıyordu.


Makarios’a göre dünya basını adada yaşanan olayları abartmaktaydı ve münferit çatışmalardan öteye Kıbrıs adasından yaşanan olağan dışı bir şey yoktu.


Ne bir Türk öldürülmüştü ne de bir Rum. Bu nedenle de “kayıplar Konusu” diye bir konu da yoktu.


Rum yönetimi lideri TassosPapadopulos2004 yılında yayınlanan bir röportajında “1963-74 arasında hiç bir Kıbrıslı Türk öldürülmedi” diyebilecek kadar bu propagandanın savunucusu olmuştu.


Halbuki resmi belgelere göre 1955-1974 yılları arasında üçyüz’e yakın Türk kaybolmuştur.


Bir başka deyimle de yollardan, evlerden ve işyerlerinden toparlanarak metruk yerlerde öldürülmüşlerdir.


1974 Mutlu Barış Harekatından sonra ise “Kayıplar Konusu” Rumların vazgeçilmez propaganda aracı haline dönüştü.


Her ne kadar Barış Harekatından sonra konuştuğum Rum esirlerve sığınmacılar bana, “Cuntacılar ve EOKA’cılar, binlerce Makarios’çuyu acımasızca öldürdüler. Hayatımız boyunca böyle katliam görmedik” demişlerse de Rumlaryıllardır bu kişilerin de Türkler tarafından öldürüldüğü imajı yaratmak için yalanın her türlüsüne başvurdular.


Artık bu yalana dayalı “Kayıplar Konusu”nda da gerçekler, yavaş yavaş su yüzüne çıkmaya başladı.


Rum yönetimi aleyhine, eşinin öldüğü bilindiği halde bunun kendisinden gizlendiği ve “kayıp yakınları kategorisine mahkum edildiği” gerekçesiyle dava açan AndrulaPalmas’ınhafta başında başlayan duruşmasında bir takım gerçekler itiraf edildi.


Savaşta ölen RMMO askerlerinden bazılarının gömülmek için Lefkoşa’nın Rum tarafında getirildiklerini ve kayıt alında gömüldüklerini söyleyen bir kişinin, savaştan sonra ise konu hakkında bilgi vermek amacıyla ilgili makamlara başvurduğunda kendisine “biz çok kaybımız olsun istiyoruz” dendiğini belirterek, daireden kovulduğunu söylemesi, Kayıplar konusunun nasıl Kıbrıs Rum Yönetimi tarafından istismar edildiğini çok açık bir şekilde gözler önüne sermektedir.


Uzun yıllar kayıplar konusunda araştırmalar yapan “Kathimerini” gazetesi müdürü gazeteci AndreasParashos’un “Rum Yönetiminin asıl hedefi kayıpların akıbetlerini aydınlatmak değil, kayıplar sorununun var olmasını sağlamaktı” sözleri ise “kayıplar Konusu”nun Rum Yönetimince yıllardır istismar edildiğini teyit etmektedir.

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • “Mısır Türkiye ile Anlaşmak zorunda” öngörüm doğrulandı
 • Kıbrıs Sorununa Hindistan-Pakistan Çözümü
 • KKTC Cumhurbaşkanlığında Toplantı
 • KIBRIS MÜZAKERELERİNİN GELECEĞİ – 12 Şubat 2021, ULUSAL KANAL, 13.00 HABER PROGRAMI
 • BBN TURK TV, 11 Şubat, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kıbrıs açıklaması Yorumum
 • ATA ATUN – BRT SABAH HABER, 10 ŞUBAT – KIBRIS MÜZAKERELERİ YORUMU
 • 5+1BM Gayrı Resmi Kıbrıs İstikşafi Toplantısı Görüşüm
 • Beşparmak Dağları’ndaki Bayrağımız … Prof. Dr. Ata Atun, Kıbrıs İlim Üniversitesi
 • ABD’DEKİ GELİŞMELER VE SONUÇLARI
 • F-35 Savaş Uçağı ve Gerçekler … Prof. Dr. (İnş Müh), Doç. Dr. (UA. İliş.) Ata ATUN
 • Okunma 32
  Rum kayıplar propagandası için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  kktc-tc-bayrak-4 Şehitlerimiz-1 kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak kktc-bayrak kktc-tc-bayrak-

  Arşivler

  Son Yorumlar