Rum Tarafında Neler Oluyor

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 5 Nisan 2004 Saat : 8:16


 

Rum tarafında dünden (Cumartesi) beri müthiş bir HAYIR KAMPANYASI başlatıldığı ve dört koldan faaliyete geçtiği haberi geldi. Park yerindeki arabalara OHI kağıtları asılmakta, yoldan geçenlere OHI kağıtları verilmekte, yürüyüşler ve gösteriler yapılmaktadır. Tarafsız gözlemcilerin söylediklerine göre geçen hafta %11 olan EVET oyları bu hafta sonu %19’a tırmanmış, %26 olan  KARARSIZ OYLAR halen aynı oranda devam etmekte, HAYIR Oyları ise %55’lerde. Yapıldığı söylenen anket bu sonuçları vermiş.

Dün yapılan Ulusal Konseyde ise AKEL başkanı Hristofyas’ın, Papadopulos’un ayakları içine Annan Planını fırlattığı ve pazarlık yapmadan teslim olduğu için kendisini suçladığı söylenmektedir.

Söylentiler ne kadar doğrudur, bana çok sağlam bildiğim bir yerden gelen bu haber, benim sağlam bildiğim yere ne kadar güvenilir yerden gelmiştir onu da bilmiyorum ama park yerindeki arabaların silecekleri altına konan OHI kağıtlarını getirip bana gösterdiler. Ondan %100’lük bir doğruluk payı var.

Simitis ise Yunan Siyasetçileri ve Kıbrıs Rum siyasetçilerini uyaran ve HAYIR kararı verilirse gelecekte Kıbrıs Rumlarının ve Yunanlıların karşılaşabilecekleri 8 ana sorunu maddeler halinde alt alta dizdi.

Atina’da yayımlanan Elefterotipiya gazetesinin ”VPRC” adlı kamuoyu araştırma şirketine yaptırdığı ankette Yunanlıların %81.7’sinin Annan planına karşı oldukları, %54.3’ünün, Annan planının temel noktalarını bilmediklerini %69.3’ünün ise, Rum kesimine haksızlık yapıldığına inandıklarını ortaya koymuş.

Aynı anket, Kıbrıslı Rumların yüzde 84.7’sinin Annan planına karşı olduklarını,  %50.7’si siyasi partilerin plan hakkındaki görüşlerinin kendi yaklaşımlarını hiç etkilemeyeceğini,  %31.9’u Annan planının temel noktalarını bilmediklerini ve %91.5’uğu ise Rum kesimine haksızlık yapıldığına inandıklarını belirtmiş.

Rum kesimindeki DIKO, CGB, KEA, ADIK, EDEK, DİSİ, EDİ, ve AKEL gibi siyasi partilere ve NEW HORIZON gibi düşünce hareketi oluşumlarına bakarsak, Hristofiyas’ın başkanı olduğu komünist AKEL partisi ile ana muhalefet Demokratik Seferberlik Partisi’nin (DİSİ) kilit durumunda olduklarını görürüz. Bu gruba şimdilik görüşleri HAYIR olan EDEK ve DİKO’da ilave edilirse, bu gün gözüken tablo, Rum tarafındaki görüşün bayağı büyük bir oranda HAYIR olduğudur. Aşırı sağcı olan  NEW HORIZON’un kararının ne olduğunu sormak zahmetine bile katlanmadım diyebilirim. Bence NEW HORIZON banko HAYIR diyecektir.

Önümüzdeki 3 hafta, şimdilik HAYIR olan bu görüşleri EVET’e çevirebilecekmi, bunu hem ABD ile AB’nin tutumu hem de zaman bize gösterecektir.

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Perde Arkasından Türkiye’ye Baskı … Prof. Dr. Ata ATUN, Kıbrıs İlim Üniversitesi
 • Makarios’un 13 Maddelik Anayasa Değişiklik Önerisi Neydi?
 • Vatanın Bekaasını Tehdit Eden Karakterler
 • Fransa Türkiye’yi Afrika’daki Sömürgeleri ile Karıştırdı … Prof. Dr. Ata ATUN, Kıbrıs İlim Üniversitesi
 • Orta Doğu’da Değişen Dengeler … Prof. Dr. Ata ATUN, Kıbrıs İlim Üniversitesi
 • ABD Rumlara arka mı çıkıyor? … Prof. Dr. Ata ATUN, Kıbrıs İlim Üniversitesi
 • Yunanistan Krizin Çıtasını Yükseltme Peşinde … Prof. Dr. (İnş Müh), Doç.Dr. (Ulus İliş) Ata ATUN
 • AB, Rumların Siyasi Rüşvetine Dur Dedi … Prof. Dr. Ata Atun
 • ATUN: “TÜRKİYE’NİN VE KKTC’NİN KADERİ DEĞİŞECEK”
 • ATUN: “NATURAL GAS WILL CHANGE THE FATE OF TURKEY AND TRNC”
 • Okunma 57
  Rum Tarafında Neler Oluyor için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  kktc-bayrak kktc-tc-bayrak-4 kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak

  Arşivler

  Son Yorumlar