Rumlar silahlanmaya hız veriyor

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 29 Kasım 2004 Saat : 12:56


 

Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti Savunma Bakanı Kiriyakos Mavronikolas, hafta sonunda yaptığı açıklamada ara verdikleri silahlanma programlarına 2005 yılı başından itibaren yeniden hız vereceklerine değindi.

Sözlerine biraz da açıklık getirerek, yeni yılda milli muhafız birliklerinin ihtiyaçları çerçevesinde yeni silah sistemleri satın alacaklarını,  böylece de uzun yıllar RMMO’nun elinde bulunan eskimiş silah sistemlerinden de kurtulmuş olacaklarını ve yaratılan bu masumane fırsat ile de yeni uçaksavar füzeleri, top ve zırhlı araçlar alacaklarını belirtti.

Söz konusu silah satın alımları yıllardır yapıldığı gibi Yunanistan ile görüşülerek gerçekleştirilecek. Arada Amerika’nın Yunanistan’a sattığı veya hibe ettiği silahlarda yanlışlıkla Kıbrıs’a gönderilecek. Yunan-Rum ortak savunma doktrini normal ve hiç aksatılmadan işletilmeye devam edilecek. Yıllardır süre gelen (1821’den beridir) Yunanistan Silahlı Kuvvetleri tarafından önceleri Kıbrıs’lı Rumların sonra da EOKA-B ve RMMO (Rum Milli Muhafız Ordusu) birliklerinin, güçlendirilmesi çabaları hiç aksatılmadan sürdürülecek.

Aslında Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti Savunma Bakanı Kiriyakos Mavronikolas’ın böyle bir açıklama yapmasına pek de gerek yok. Bu sözlerin  resmi kaydı, Kıbrıs (Rum) Hükümetinin 2005 yılı bütçesinde var.

Aslında bu hiçte sürpriz bir bütçe kalemi ve açıklama değil.

15 Kasım tarihli köşe yazımın başlığı “Biz TMT’yi lav ettik ama Rumların EOKA-B’si halen faaliyette” idi. Bulgularım ve teşhisim son derece doğru idi, halen de doğruluğunu koruyor. Rum Savunma Bakanı Kiriyakos’da ön görülerimi pekiştirdi.

AB’nin, BM’nin ve ABD’nin tün barış çabalarına rağmen hala daha Rum tarafındaki EOKA-B örgütü faaliyetine devam etmekte ve kapatılmadı. EOKA’nın açılımı Ethniki Organosis Kyprion Agoniston (Kıbrıslı savaşçıların Milli Örgütü). EOKA-B, 1956’ların EOKA’sının devamı ve onun varisi.

Peki bu faaliyetine halen devam eden ve kapatılmayan YASA DIŞI örgüt  EOKA-B kime karşı hala daha canlı ve faaliyette. Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti hükümeti, 2005 bütçesine koydukları silah alımı kalemi ile kime karşı silah alacaklar ve kime karşı ara verdikleri silahlanma programlarına 2005 yılı başından itibaren yeniden hız verecekler.

Sakın bu kişiler biz Kıbrıs’lı Türkler olmayalım. Sanki içimde öyle bir his var ki, bu silahlar bize karşı kullanılmak için alınıyor. Acaba yanılıyormuyum? Sakın bu Rumların satın alacağı namluların ucundaki öldürülecek kişiler biz olmayalım.

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • “Mısır Türkiye ile Anlaşmak zorunda” öngörüm doğrulandı
 • Kıbrıs Sorununa Hindistan-Pakistan Çözümü
 • KKTC Cumhurbaşkanlığında Toplantı
 • KIBRIS MÜZAKERELERİNİN GELECEĞİ – 12 Şubat 2021, ULUSAL KANAL, 13.00 HABER PROGRAMI
 • BBN TURK TV, 11 Şubat, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kıbrıs açıklaması Yorumum
 • ATA ATUN – BRT SABAH HABER, 10 ŞUBAT – KIBRIS MÜZAKERELERİ YORUMU
 • 5+1BM Gayrı Resmi Kıbrıs İstikşafi Toplantısı Görüşüm
 • Beşparmak Dağları’ndaki Bayrağımız … Prof. Dr. Ata Atun, Kıbrıs İlim Üniversitesi
 • ABD’DEKİ GELİŞMELER VE SONUÇLARI
 • F-35 Savaş Uçağı ve Gerçekler … Prof. Dr. (İnş Müh), Doç. Dr. (UA. İliş.) Ata ATUN
 • Okunma 83
  Rumlar silahlanmaya hız veriyor için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak-2 Şehitlerimiz-1 kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar