Serdar, İKÖ ve KKTC

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 27 Eylül 2005 Saat : 11:40


 

New York’ta, BM Merkezi’nde yapılan ve daha evvel “Kıbrıs Türk Müslüman toplumu olarak” dinleyici olarak bile zorla katılabildiğimiz İKÖ Dışişleri Bakanları Koordinasyon Toplantısına “Kıbrıs Türk Devleti” olarak gözlemci statüsünde temsil edilerek katıldık.

Statümüz gereği, salonda oturmak ve konuşmak hakkımız var. Sadece oy kullanma hakkımız yok.

Serdar Denktaş, 23 Eylül Cuma günü, toplantının saat 15.00’de yapılan ikinci oturumunda bir konuşma yaptı ve gözlemci statüsünde temsil edilen KKTC’nin tam üye statüsüne geçirilmesi çağrısını yineledi.

İKÖ, artık kabuk değiştirmeye başladı. Eski yapısını bir kenara bırakıp aynen AB gibi örgütlenme kararı aldı.

Yani bir nevi İSLAM ÜLKELERİ BİRLİĞİ (İÜB) şekline girecek. AB gibi Devlet Başkanları Konseyi olacak. Aynı Konsey, gerekli duyduğu alanlarda, aynen AB gibi katılan devletleri bağlayan kararların alınabileceği Bakanlar düzeyinde temsil edilen bir Kurul görevini de yapacak. İSLAM ÜLKELERİ PARLAMENTO’su olacak. Her üye ülke kendi parlamenter temsilcisini bu parlamentoya gönderecek ve üye ülkeler nüfusları oranında bu parlamentoda temsil edilecek. Ve tüm bunlara ilaveten aynen AB’de olduğu gibi, her konu ile ilgili alt KOMİSYONLAR da teşkil edilecek.

AB 25 üyeli iken İÜB’nin 56 üyeli bir Birlik olmak yoluna girmesi, yakın zamanda dünyada dengelerin değişeceğinin bir işaretidir.

Serdar Denktaş’ın, yaptığı çalışmalar ve kulislerle Annan Planı’nda öngörüldüğü gibi “Kıbrıs Türk Devleti” olarak katılımı sağlama çalışmalar geçen yıl sonuçlarını vermiş ve Sana’da gerçekleştirilen 32. İKÖ Dışişleri Bakanları toplantısına KKTC, “Kıbrıs Türk Devleti” sıfatıyla ilk kez, katılmıştı. Hatırlarsanız bu tarihi karar, geçtiğimiz yıl İstanbul’da gerçekleştirilen 31. İKÖ Dışişleri Bakanları toplantısında alınmıştı.

İKÖ’nün bu kararı, Kıbrıs’ta iki tarafın eşitliğini teyit eden çok güçlü bir karar.  Nitekim bu karardan sonra ve Serdar Denktaş’ın kişisel girişimleri ile Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev ve Azeri hükümeti, Kıbrıs Türk Halkı’nın üzerindeki izolasyonları kaldırmak yönünde adımlar atarak Bakü’den Ercan’a direkt uçuşlar düzenlediler.

İkili ilişkiler ve işbirliğini geliştirmek için devlet düzeyinde ve kişisel girişimlerin yapılması şarttır. Bu ilke doğrultusunda, ana vatan Türkiye’nin araladığı kapıların içinden süzülen Serdar Denktaş,  şu ana kadar kardeş ülkeler Türkiye, Pakistan, Bangladeş, Suudi Arabistan, Katar, Gambia ve son olarak da Azerbaycan’a ziyarette bulundu.

Azerbaycan gibi diğerlerinden de uzun vadede olumlu sonuçlar alınacağı kesin. Bu ziyaretleri devamla, Serdar Denktaş’ın İKÖ üyesi her ülkeye gitmesi ve birebir kişisel sıcak temaslar kurması gerekmektedir. İKÖ içerisinde her ne kadar diğer kuruluşlara nazaran daha rahat nefes alınabilir bir ortam bulunsa da, başarıya ulaşmak için daha kat edecek çok yol ve harcanacak çok çaba gerekli.

Bu toplantı sonrası yayınlanan sonuç bildirgesi ve İKÖ’nün Kıbrıs sorununa yaklaşıjm tarzı çok önemli. Yıllardır KKTC leyhine kararlar almaya dahi çekinen İKÖ, ikinci defadır açık sözlülükle ve kararlılıkla Kıbrıs konusunda kararlar almış, görüş beyan etmiştir.

Toplantının sonunda yayımlanan sonuç bildirgesinde, İKÖ’nün Kıbrıs Türkü’nün haklı davasına olan güçlü desteği vurgulanarak, BM Genel Sekreteri’nin 28 Mayıs 2004’te yayımladığı rapor uyarınca ve daha önceki İKÖ kararları çerçevesinde Kıbrıs Türkü’ne yönelik adaletsiz izolasyonların kaldırılması için uluslararası topluluğa çağrıda bulunuldu.

Annan Planı’nın Kıbrıs’ta iki bölgeli ortaklığa dayalı, iki eşit kurucu devletten oluşan yeni bir devlet öngördüğü anımsatılan bildirgede, plana göre taraflardan hiç birinin diğeri üzerinde otorite ve yargı hakkı olamayacağı ayrıca, Rumların Kıbrıslı Türkleri temsil edemeyeceği vurgulandı.

Sana’da yapılan İKÖ 32. Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda alınan karara bir kez daha atıfta bulunulan bildirgede, üye ülkeler bir kez daha Kıbrıs Türkleriyle yakın temas kurmaya ve tüm alanlarda ilişkileri geliştirmeye davet edildi.

Üye ülkelere Kıbrıs Türklerini yüksek seviyeli heyetlerle ziyaret etme çağrısında bulunulan bildirgede, üyelerin İKÖ kararları uyarınca Kıbrıs Türkleriyle yaptıkları temaslar hakkında genel sekreterliği de bilgilendirmeleri istenildi.

Bunlar kolay elde edilmiş kazanımlar değildir.

Sonuç bildirgesi kadar önemli bir diğer gelişme de, İKÖ Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu’nun, İKÖ Dışişleri Bakanları Koordinasyon toplantısında Kıbrıs konusunda rapor sunmasıdır.

İlk defa Rumların yıllardır her platformda sürdürdükleri tek yanlı propagandalarına karşın, KKTC’nin haklı taraflarını ortaya koyan resmi ve 56 ülkeye yönelik geniş çaplı bir rapor hazırlanarak üye ülkelere sunulmuştur.

Rapor, Kıbrıs’ta 1960’tan sonra meydana gelen olayları, Rumların Türkleri ortaklık cumhuriyetinden dışlamasını ve 1963-1974 arasındaki Rum terörünü anlatmakta ve Müslüman Kıbrıslı Türklerin İslam dünyasının bir parçası olduğu vurgulanmaktadır. Aynı rapor içinde İKÖ’nün Kıbrıs konusundaki çabaları da anlatılmakta, Annan Planı ve referandumla ilgili bilgi aktarılmakta ve planın Türkler tarafından kabul edilmesine rağmen Rumların “hayır”ıyla reddedilmesinden duyulan üzüntü ifade edilmektedir. Rapor Azerbaycan’ın Ercan’a yaptığı direkt uçuştan memnuniyetle söz etmekte ve diğer üye ülkelerden de aynı girişimde bulunma çağrısı yapmaktadır.

Bence Serdar Denktaş’ın bu girişim ve çabaları KKTC’nin önünü açacak adımlardır. Geriye dönüp bakarsanız Serdar Denktaş’ın Dış İşleri Bakanı olmasından sonra KKTC’nin dış politikasında, dış temaslarında ve ambargoların kırılmasında çok önemli adımlar atıldı ve kazanımlar elde edildi.

Devam Serdar…..

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • AB’nin Gündeminde Kıbrıs Sorunu Yok
 • Zorla El Koymak istiyorlar
 • Ortaklık mı, Mutlak Hakimiyet mi?
 • Türklerin Kardeş Kömeği
 • Ortega Raporu
 • AB Kıbrıs’tan Bıktı mı?
 • Kıbrıs Niye Önemli
 • Rumlar Umudu AB’de
 • Rumların Büyük Hayalleri
 • Biz Nasıl Bir Milletiz
 • Okunma 98
  Serdar, İKÖ ve KKTC için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-4 kktc-tc-bayrak-3 kktc-bayrak Şehitlerimiz-amblem

  Arşivler

  Son Yorumlar