Talat’ın önündeki yolun her yeri düz değil

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 27 Nisan 2005 Saat : 3:16


 

Rumlar aradan bir yıl geçmesine rağmen hala daha Annan Planına karşı. Akıllarında Türklerle iki bölgeli, iki toplumlu Federal bir Cumhuriyet kurmak yok. Ellerindeki tanınmış devleti bizimle paylaşmak istemiyorlar ve tam tersine AB’nin tüm hukuk yollarını zorlayarak Kıbrıs’ın kuzeyini bir tek mermi atmadan olduğu gibi ele geçirmeye çalışıyorlar. Şimdilik su üstüne çıkmış ve gözle görünen bütün hedefleri bu.

Önce 3 Ekim’e kadar bekleyecekler ve tüm baskılara rağmen BM zemininde görüşmeleri başlatmamak için açıkçası “ipe un serecekler”. AB ile Türkiye’nin müzakereleri başlatabilmesi için koşul olan 1963 Ankara Anlaşması ek protokolünün Türkiye tarafından genişletilmesi, Türkiye’nin bütün aksi çabalarına rağmen Rumların ellerinde bulunan kozların en küçüğü ve basiti. Daha birkaç gün evvel 26 Nisan’da yapılacak AB-Türkiye ön görüşmeleri ile ilgili COREPER (AB üyesi ülkelerin AB’ye akredite temsilcilerinden (Büyük elçilerinden) oluşan birlik) kararı açıklandı.  Rum ve Yunan Büyükelçilerinin (2/25 oranında yani %8’lik bir güç)  yoğun çalışması sonucu “Türkiye’nin Kıbrıs’ta çözüm için elden geleni yaptığı” şeklindeki cümle bile bu karardan çıkarıldı. Açıklanan kararı zaten biliyorsunuz, Türkiye’nin tüm hava ve deniz limanlarını Kıbrıs Rum bayraklı taşıtlara açması, tavsiyeden öteye adeta şart koşulmuş.

Hedef 3 Ekim’de AB-Türkiye müzakerelerini başlatabilmek için Türkiye’den her tür tavizi elde etmek. Buna Ruhban okulunun açılması, Kürtlere serbestiyet, azınlık hakları ve Hıristiyan misyonerlerin faaliyetleri de dahil.

Tüm bu isteklere karşı artık Türkiye’de AB’ye karşı yumuşak davranışın yerini sertleşme almaya başladı. AB’ye karşı gözle görünen bir soğuma var. Artık herkes AB’ye giriş için çok hevesli değil. Bunun ucu Kıbrıs’a da ulaşıyor. Daha evvelki “ver kurtul” düşüncesi yerini milliyetçi duygulara bıraktı. Artık AB ve bağlantısı Kıbrıs konusunda Milliyetçilik ağır basmaya başladı

Tüek ordusu ve Genel Kurmay Kıbrıs’ın stratejik önemini tekrar vurgulamaya başladı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök’ün, Harp Akademileri Komutanlığı’nda geçen hafta içinde yaptığı yıllık değerlendirme konuşmasında, KKTC’ye uygulanan izolasyonun kaldırılmasına yönelik vaatlerin unutulmaya terk edildiği bir süreçte, Türkiye’den hala herhangi bir şekilde jest yapmasını istemenin büyük haksızlık olduğunu vurgulaması ile askerin Kıbrıs konusundaki düşüncesini açıkça ortaya koydu. Asker diyor ki, “İzolasyonlarda gelişme yoksa asker çekmek gibi jest de yok”.

AB ise tüm çabalarına rağmen Rumların engellemelerine mani olamadı ve bir türlü,  Yeşil hat Tüzüğünü”, “Mali yardım tüzüğünü” ve “Direk Uçuşları” içeren Kıbrıs paketlerini (AB Komisyonu tüzükleri) çıkaramadı. Şimdi bunların hepsi buzdolabında. Ne zaman yürürlüğe girecekleri meçhul. En azından 3 Ekim’e kadar bu tüzüklerden ses seda çıkmayacak.

Baba Denktaş ise çok değil bir hafta sonra araziye inecek ve aklındaki mücadeleyi başlatacak.

Açıkcası Talat’ın yürüyüşe çıktığı yol hiçte düzgün değil. Birçok dönemeç, engebe, tümsek, engel ve yol ayırımları var.

Bence işi bayağı zor.

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • “Mısır Türkiye ile Anlaşmak zorunda” öngörüm doğrulandı
 • Kıbrıs Sorununa Hindistan-Pakistan Çözümü
 • KKTC Cumhurbaşkanlığında Toplantı
 • KIBRIS MÜZAKERELERİNİN GELECEĞİ – 12 Şubat 2021, ULUSAL KANAL, 13.00 HABER PROGRAMI
 • BBN TURK TV, 11 Şubat, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kıbrıs açıklaması Yorumum
 • ATA ATUN – BRT SABAH HABER, 10 ŞUBAT – KIBRIS MÜZAKERELERİ YORUMU
 • 5+1BM Gayrı Resmi Kıbrıs İstikşafi Toplantısı Görüşüm
 • Beşparmak Dağları’ndaki Bayrağımız … Prof. Dr. Ata Atun, Kıbrıs İlim Üniversitesi
 • ABD’DEKİ GELİŞMELER VE SONUÇLARI
 • F-35 Savaş Uçağı ve Gerçekler … Prof. Dr. (İnş Müh), Doç. Dr. (UA. İliş.) Ata ATUN
 • Okunma 30
  Talat’ın önündeki yolun her yeri düz değil için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  kktc-tc-bayrak kktc-bayrak Şehitlerimiz-amblem kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak-2 Şehitlerimiz-1

  Arşivler

  Son Yorumlar