Türkiye’nin Kıbrıs stratejisi

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 5 Şubat 2010 Saat : 12:12


 

BM Genel Sekreteri Ban’ın adaya gelişi, bu güne kadar süre gelmiş birbiri ile ilgili ve ilgisiz bir çok dengeyi alt üst ettiği kesin.


Artık “Kıbrıs Konusu” hiçbir zaman eski rayında gitmeyecek.


Kıbrıs konusunda roller ve baş aktörler değişimin eşiğinde.


Son yarım asırdır tahtaravallinin üst kısmında oturmayı başarmış ve Kıbrıs konusuna perde arkasından silah ve askeri gücü ile, gözle görülebilen yerlerde de Avrupa ile olan kan bağlarını kullanarak müdahale edip adayı yıllardır kan ve gözyaşına boğmuş olan Yunanistan şimdi, dengelerin değişmesi ile aşağıda kalan taraf oldu.


Yunanistan batmaya doğru giderken beraberinde Avrupa Birliğinin ana motoru olan Almanya’yı da aşağılara çekmeye başladı. Ne AB’nin yıllarca çarçur edilmiş fonları, ne de Almanya’nın sınırsız gözüken desteği Yunanistan’ı kurtarmaya yetmeyecek.


Buna karşın tahtaravallinin öbür ucunda yıllarca oturmaya mahkum edilmiş, çok değil daha otuz yıl evvel yetmiş sent’e muhtaç olduğu dile getirilen bir devlet, bu gün önünde ceket iliklenen, kritik görüşmelerde ara buluculuk yapan ve dünya politikasında bir takım ana konuları belirleyebilen konumda.


Başbakan Erdoğan’ın Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu’nca (USAK) düzenlenen “’Değişen Dengeler ve Türkiye’nin Artan Önemi” konulu konferansta Kıbrıs ile ilgili söylediği “Biz zaten bizim planlarımızı ortaya koyduk. Ama bundan sonraki gelişmeler de bu planların güncellemesini gerektirecektir” sözleri Kıbrıs konusunda yeni bir döneme girildiğinin habercisi.


Bunun başlangıcı da BM Genel Sekreterinin adaya gelişi ile oldu. 


Türkiye Cumhuriyeti’nin dış politikası ve politik ekibinin, Yunanistan ve Kıbrıslı Rumların bütün çaba ve karşı koymalarına rağmen Genel Sekreter Ban Ki Moon’u müzakereler devam ederken adaya getirtebilmeyi başarması ile Kıbrıs konusu bir daha geri dönmemek üzere AB platformundan çıktı ve BM zeminine yerleşti.


BM’nin patronu Ban Ki Moon Kıbrıs’a yaptığı ziyaret ile ada yaşayan iki halk arasındaki farklılığı birebir yaşadı, olayların ve gerçeklerin düzmece bilgilendirme raporlarında yer aldığı gibi olmadığını çıplak gözleri ile gördü ve iki taraf arasındaki tartışmaları da izleme fırsatını buldu.


Adada çözüme istekli olanın Türk tarafı olduğunu, müzakereleri zora sokan tarafın ve ortak açıklama bile yapmaktan korkanın ise tanınmış devlet maskesi arkasına saklanan Rumlar olduğunu gördü.


Yıllardır adada yaşayan Kıbrıslı Türkler ve Rumlara dış güçler tarafından zorla dayatılmak istenen “Federasyon çatısı altında birlikte yaşamak” fikrinin pek de uzun ömürlü ve huzur getirici bir çözüm olmadığını “Euro Barometre” adlı tarafsız kamuoyu yoklaması ortaya koyarken, BM’nin en üst düzey bürokratı olan Ban Ki Moon da cebinde kendini düş kırıklığına uğratan izlenimlerle makamına döndü.


Kıbrıs konusu artık eskisi gibi devam etmeyecek….

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • “Mısır Türkiye ile Anlaşmak zorunda” öngörüm doğrulandı
 • Kıbrıs Sorununa Hindistan-Pakistan Çözümü
 • KKTC Cumhurbaşkanlığında Toplantı
 • KIBRIS MÜZAKERELERİNİN GELECEĞİ – 12 Şubat 2021, ULUSAL KANAL, 13.00 HABER PROGRAMI
 • BBN TURK TV, 11 Şubat, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kıbrıs açıklaması Yorumum
 • ATA ATUN – BRT SABAH HABER, 10 ŞUBAT – KIBRIS MÜZAKERELERİ YORUMU
 • 5+1BM Gayrı Resmi Kıbrıs İstikşafi Toplantısı Görüşüm
 • Beşparmak Dağları’ndaki Bayrağımız … Prof. Dr. Ata Atun, Kıbrıs İlim Üniversitesi
 • ABD’DEKİ GELİŞMELER VE SONUÇLARI
 • F-35 Savaş Uçağı ve Gerçekler … Prof. Dr. (İnş Müh), Doç. Dr. (UA. İliş.) Ata ATUN
 • Okunma 22
  Türkiye’nin Kıbrıs stratejisi için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak Şehitlerimiz-amblem kktc-bayrak kktc-tc-bayrak-4 Şehitlerimiz-1

  Arşivler

  Son Yorumlar