Yunanistan’dan Kıbrıs’a bitmeyen askeri destek

Yunanistan’dan Kıbrıs’a bitmeyen askeri destek

Rum polisi birkaç gün evvel tanınmış bir Rum işadamının evinde ve çiftliğinde yaptığı aramada ele çok sayıda silah geçirdi. Bu silahların 18 tanesi yasadışı çıktı. İş adamının iddiası bunların Yunanistan’dan gönderilen eski silahlar olduğu ve koleksiyon yaptığı şeklindeydi.

Arkasından buna benzer bir başka olay daha gelişti ve 1974 öncesi ve sırasında kullanıldıkları iddia edilen ve bir depoda bulunan Brengun, Stengun ve Martini tipi 9 bin adet silahın, Kıbrıs Rum Savunma Bakanlığı ve Rum polisi arasında tartışmaya neden olduğu basında yer aldı.

 

Tabi, tarihimize olan düşkünlüğümden ve geçmişte yaşadığımız çok acı deneyimlerden aklım hemen gerilere gitti.

Papadopulos’un 1961 yılı...

29 Mart 2007
Yunanistan’dan Kıbrıs’a bitmeyen askeri destek için yorumlar kapalı
Okunma 98
bosluk

KKTC kilise kıskacına alınmak isteniyor

KKTC kilise kıskacına alınmak isteniyor

Şubat ortasında Sen Sinod Meclisini toplayan II.ci Hrisostomos, gözünü diktiği KKTC topraklarını Metropolitliklere ayırmaya başladı. Ona göre Kıbrıs’ın kuzeyi işgal altında ve oraları kurtarmak için ruhani kollarını oraya uzatması gerekiyor. Zaten Başpiskoposluk töreninde, adeta bir politikacı gibi kuzeyi kurtarma sözleri de vermişti.

Bu amaçla II.ci Hrisostomos, KKTC topraklarına ayak atmak için hem Metropolitlikler kurmak istiyor hem de bölge içindeki Piskoposlukların sayısını arttırmayı hedefliyor.

 

Metropolitlikler dini idari bölgeler demektir. Aynen bir ülkenin idari amaçlarla vilayetlere ayrılması gibi, Ortodoks kiliselerin yapılanmasında da devletin egemenliği altındaki bölgeler, Başpiskoposlukça Ruhani ...

26 Mart 2007
KKTC kilise kıskacına alınmak isteniyor için yorumlar kapalı
Okunma 62
bosluk

GREEK MERCENARIES IN SOUTH CYPRUS

GREEK MERCENARIES IN SOUTH CYPRUS

Turkey and the Turkish Republic of Northern Cyprus have offi-cially protested the presence of 1,000 Greek mercenaries from mainland Greece in southern Greek Cyprus.

The official number of troops from mainland Greece deployed in south Cyprus is 6,000. The number of Greek mercenaries, who portray themselves as local Cypriots and dress as Greek national guardsmen (Ethniki Fruro) is 1,000. Of course, this Greek trick staged recently on the island of Cyprus, is not the first one.

Not long after the inter-communal clashes, enflamed by the Greek Cypriots on Dec. 21, 1963 in June of the following year, the House of Representatives, functioning with only its Greek Cypriot members, after expelling Turkish MPs with brutal force from the Parliament, passed a bill that established a Nat...

26 Mart 2007
GREEK MERCENARIES IN SOUTH CYPRUS için yorumlar kapalı
Okunma 213
bosluk

Annan Planı kabul edilseydi neleri kaybetmiştik

Annan Planı kabul edilseydi neleri kaybetmiştik

Annan Planının oylamasının yani Referandumun üzerinden neredeyse 3 yıl geçti. 24 Nisan 2004 referandumunda her iki taraftan da “EVET” oyları çıkmış olsaydı şimdiye kadar neler gerçekleşmiş olurdu biliyor musunuz?

Biz Kıbrıs’lı Türkler için tam bir felaket olacaktı. Lütfen yavaş yavaş, sindirerek ve hayal ederek, başımıza neler gelecekti iyice okuyun. Tam manası ile ikinci sınıf, korumasız, garantörsüz ve Türkiye’nin haklarının sulandırılmış olduğu yeni bir devletin içinde yaşıyor olacaktık.

 

Birleşik Kıbrıs Cumhuriyeti, neredeyse tam bir Rum hegemonyasında üniter bir devlet haline gelmiş olacaktı. Bizim için kötü günler gene geri gelmiş, 2.ci sınıf vatandaş olarak Rumlar tarafından aşağılan...

22 Mart 2007
Annan Planı kabul edilseydi neleri kaybetmiştik için yorumlar kapalı
Okunma 43
bosluk

Hrisostomos’un hedefi Karpaz Metropolitliği kurmak

Hrisostomos’un hedefi Karpaz Metropolitliği kurmak

Son 36 aydır, protokoldeki yeri Kıbrıs Rum Cumhurbaşkanı ile eş düzeyde olan Kıbrıs Rumlarının Başpiskoposu II.ci Hrisostomos, Karpaz yarım adasının en uç noktası olan Zafer Burnu’ndaki Apostolos Andreas (Sr. Andrew) Manastırını restore etmek kisvesi altında, din kökenli tezgahlar düzenleme çalışmaları yapıyor.

 

Geçtiğimiz aylarda yapılan Başpiskoposluk seçimlerini kazanmadan evvel de zaten gene Başpiskopos vekili idi ve din devletinin ipleri onun elindeydi. Biliyorsunuz, Rum tarafında iki ayrı devlet bulunmakta. Biri demokratik seçimle işbaşına gelen siyasi devlet, diğeri de ruhbanlar arasında yapılan seçimle işbaşına gelen dini devlet. İşte bu okulları, sosyal hayatı ve kiliseyi yöneten ikinci devletin başkanı da...

19 Mart 2007
Hrisostomos’un hedefi Karpaz Metropolitliği kurmak için yorumlar kapalı
Okunma 48
bosluk
  • Sayfa 1 ile 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • >
Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
Samtay Vakfı
kıbrıs haberleri
kibris 1974
atun ltd

Gallery

kktc-tc-bayrak-4 kktc-bayrak kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak- Şehitlerimiz-amblem Şehitlerimiz-1

Arşivler

Son Yorumlar