KIBRIS’TAKİ SAHTE PETROL OYUNU

KIBRIS’TAKİ SAHTE PETROL OYUNU

Kıbrıs Rum Yönetiminin açtığı Petrol ihalesinin siyasi ucu Ege’ye kadar uzanıyor.

Dâhiyane bir plan adeta sahneye konmuş gibi.

 

Sahte hedef, şimdilik daha dünyanın hiçbir yerinde ulaşılamamış derinlikteki Kıbrıs adası ile Mısır kıyılarının orta yerlerine rast gelen bölgedeki petrol diye gösterilirken, asıl hedefin Ege’deki Yunan adalarının “KITA SAHANLIĞI” statüsünü Türkiye’ye kabul ettirmek olduğu ortaya çıkmaya başladı.

 

ABD’nin, Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin (GKRY) Doğu Akdeniz’deki “sözde” Münhasır Ekonomik Bölgesi içinde açtığı ihaledeki garip davranışı dikkat çekicidir.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin, 1982 III.cü Deniz Hukuku Konferansı kuralların...

30 Ağustos 2007
KIBRIS’TAKİ SAHTE PETROL OYUNU için yorumlar kapalı
Okunma 54
bosluk

ABD’nin Kıbrısta petrol stratejisi

ABD’nin Kıbrısta petrol stratejisi

ABD’nin bir başka davranışı, Gü­ney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) kıta sahanlığında petrol arama çalışmalarına ilişkin açıkla­malarındaki U dönüşü oldu. Rum­lar, kıta sahanlığında petrol arama ihalesi açmış, beklenenin aksine ancak iki küçük şirket katılmıştı.

Petrol arama bölgelerinden 1, 4, 5, 6, 7 numaralı alanlar Türkiye’nin hakları ile çatışıyordu, 21 Ağustos Salı günü ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Gonzalo Gallegos bir soruya, GKRY’nin “Akdeniz’de petrol ve doğalgaz arama lisansı almak isteyen ortaklıkları açıkladığını, bunlar ara...

29 Ağustos 2007
ABD’nin Kıbrısta petrol stratejisi için yorumlar kapalı
Okunma 49
bosluk

MARKULLİ HAVANDA SU DÖVÜYOR

MARKULLİ HAVANDA SU DÖVÜYOR

AKEL kontenjanından Dışişleri Bakanı olan Yorgos Lillikas, AKEL Genel sekreteri Hristofyas’ın Cumhurbaşkanlığı adayı olması ve AKEL’in hükümetten çekilmesi nedeni ile istifa etmesinden sonra, Kıbrıs Rum Yönetimi Dış İşleri Bakanlığına getirilen bayan Erato Kozaku Markulli kaşarlanmış bir hariciyeci diplomat.

 

Yedi kocalı Hürmüz misali, dış işleri bakanlığında görev yaptığı süre içinde bu güne kadar, üç Cumhurbaşkanı beş de Dış işleri bakanı eskitmiş. Onlar gelip geçmiş ama Markulli yerinde kalmış ve beynini Türk düşmanlığı ile gelip geçen siyasilerin Kıbrıs Türk’ü aleyhine olan politik görüşleri ile doldurmuş.

 

Niye biz bu hale düştük, Türklere ne yaptıkta Kıbrıs i...

27 Ağustos 2007
MARKULLİ HAVANDA SU DÖVÜYOR için yorumlar kapalı
Okunma 50
bosluk

Gül’ün Cumhurbaşkanlığı kesin

Gül’ün Cumhurbaşkanlığı kesin

Anayasanın 102. maddesinin ikinci fıkrasında, otuz günlük seçim takviminde adaylık süresinin on gün ile sınırlanması, kalan yirmi günde yapılacak dört oylamanın ilk ikisinde adaylardan birinin seçilebilmesi için üye tam sayısının üçte iki çoğunluğunun oyunun aranması, üçüncü oylamaya, dördüncü oylamada en çok oy alan iki adayın katılabilmesi ve bu oylamalarda da yarışan iki aday arasından bir tanesinin üye tam sayısının salt çoğunluğu kadar oy alamayıp Cumhurbaşkanının seçilememesi halinde, TBMM seçimlerinin derhal yenilenmesi yoluna gidilmesi, hem Cumhurbaşkanlığı seçim takvimini hem de Cumhurbaşkanının hangi sayı ile seçilebileceğini açıkça ortaya koymaktadır.

 

Anayasa’nın 96. maddesi ise “A...

27 Ağustos 2007
Gül’ün Cumhurbaşkanlığı kesin için yorumlar kapalı
Okunma 52
bosluk

WHEN WILL THE GREEK MERCENARIES AND SETTLERS GO BACK?

WHEN WILL  THE GREEK MERCENARIES AND SETTLERS GO BACK?

Greek Cypriot politicians and high-level bureaucrats have been nagging for years about the presence of the Turkish army in the terri-tories of the Turkish Republic of Northern Cyprus (KKTC) and some of the citizens they nicknamed “settlers.”

Most of these people, who were on purposely nicknamed settlers by Greek Cypriot as a form of degradation, were of Cypriot origin. Their parents immigrated to Turkey after the Lausanne Treaty, signed by the new Republic of Turkey and leading European countries in 1923. At that time the island of Cyprus was under British colonial rule and the efforts of Greek Cypriots for enosis were seeing their hay days.

These people preferred to live under Turkish yoke rather than English or Greek and immigrated to Turkey.
For them 1974 was ...

27 Ağustos 2007
WHEN WILL THE GREEK MERCENARIES AND SETTLERS GO BACK? için yorumlar kapalı
Okunma 122
bosluk
Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
Samtay Vakfı
kıbrıs haberleri
kibris 1974
atun ltd

Gallery

kktc-bayrak Şehitlerimiz-amblem kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-3 Şehitlerimiz-1

Arşivler

Son Yorumlar