AB Yüksek Seviyede Temas Grubuna kınama

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 11 Mart 2006 Saat : 3:03


 

Bizler Kıbrıs’ın kuzeyinde mahsur kalmış Kıbrıs’lılar değiliz. Bunu sizler ve tüm AP üyesi AB milletvekilleri bilmelidirler.

 

AB Yüksek Seviyede Temas Grubunun Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne yapacağı ziyaret öncesinde, “adanın Kıbrıs Cumhuriyeti kontrolü dışında kalan bölgesinde mahsur kalan Kıbrıs’lılar” ile temaslarda bulunacağı açıklamanızı protesto etmemiz en doğal hakkımızdır. Size kim verdi kimliğimizi değiştirme yetkisini.

 

Strasburg’da oturup Kıbrıs hakkında, özellikle de KKTC hakkında ve bizler hakkında ahkam kesmeye, ne sizin ne de geri kalan diğer AB milletvekilinin hiçbir hakkı yoktur. Zaten Kıbrıs’ın gerçekleri hakkında bildikleriniz, hep Rum propagandasına dayalı, tek yanlı yalanlara dayalı bilgiler.

 

Hiç biriniz Eski Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Ioannis Kasoulides kadar bile olamadınız. Kıbrıs’lı bir Rum olan Kasulides şimdi Avrupa Parlamentosu Hıristiyan Demokrat grubu üyesi ve Temas Grubu’nun ziyaret öncesi yaptığınız çirkin ve aşağılayıcı  açıklamanızı çok yanlış buldu.

Kasulides büyük bir açık yüreklilikle  “Açıklamada temasların,  adanın Kıbrıs Cumhuriyeti kontrolü dışında kalan bölgesinde mahsur kalan Kıbrıs’lılar yerine Kıbrıs Türk toplumu ile yapılacağı söylenmeliydi” diyerek yaptığınız yanlışı yüzünüze vurdu.

 

KKTC’ye geçerken sınırda başlayan gerginlik daha sonra da göstericilerin taşkınlığı sonrası otobüsün içinde bir anda gezinin iptal edilmesini gündeme getirmişsiniz. Ziyareti iptal edip geriye dönmek tartışmasını otobüste içinde yapmışsınız. Sonra da böyle bir davranışın, ziyaretinizin ve iyi niyet misyonunuzun güneyde çözüm istemeyenlerle, kuzeydeki aşırı milliyetçilerin oyununa geleceği kararına varmışsınız ve ziyaretinizi devam ettirmişsiniz.

 

Keşke geri dönseydiniz.

 

Bize taktığınız “Kuzeydeki mahsur Kıbrıs’lılar” sıfatını  kabul etmeyip, ellerimizde kim olduğumuzu ispatlayan kırmızı beyaz bayraklarımız ile gösteri yaptığımız için bizleri hemen aşırı milliyetçi veya faşist olarak tanımlayacağınıza, otobüsten inip bizimle konuşsaydınız. O vakit bizlerin aşırı milliyetçi veya faşist değil, demokrat vatanseverler olduğumuzu görecektiniz.

Ama nerde sizde o medeni cesaret. Bütün bildiğiniz ahkam kesmek.

Birde üstelik hiç utanmadan, hiç sıkılmadan  daha adaya ayak basmadan “Adanın kuzeyindeki Kıbrıslıların, Türkiye’nin işgal ettiği bölgede yaşayan Kıbrıslılar olduğu”nu iddia ettiniz.

Siz hiç tarih okumadınız mı? Size hiç Türkiye’nin,  1878’de adanın İngilizlere kiralanmasından ve 1914’de İngilizlerin adaya tek taraflı olarak el koymasından sonra bizleri yalnız bırakmadığını söylemediler mi?

 

Rumlar için parlak ama bizler için karanlık olan 1963-1974 yılları arasındaki, kan, göz yaşı, üzüntü, felaketler dolu dönemde Türkiye’mizin hep yanımızda olduğunu, bizleri evlatları olarak kucakladığını anlatmadılar mı?

Nasıl olurda bizleri  “Türkiye’nin işgal ettiği bölgede yaşayan Kıbrıslılar”   diye tanımlarsınız. Türkiye’nin anavatanımız olduğunu bilmiyormusunuz?  1974’de bizim Türk askeri ile birlikte omuz omuza Rumlara karşı savaştığımızı ne çabuk unuttunuz.

 

Sahi unuttum. 1963-1974 yılları arasında Rumlar bizi katlederken, Türkiye’miz yanımızdaydı. Ya siz Avrupalılar nerelerdeydiniz?

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Israel-Lebanon Agreement and Restructuring in the Eastern Mediterranean
 • İsrail Lübnan Anlaşması ve Doğu Akdeniz’deki Yeni Yapılanma
 • Membership of North Cyprus to Organization of Turkic States
 • KKTC’nin üyeliğine AB İtirazı
 • BM’nin, KKTC ile S.O.F.A. Anlaşması Yapması Gerekir
 • Yunanistan’ın ve Rumların Politik Hüsranı
 • ABD’nin Türkiye Seçimlerine Yönelik Planı
 • Türkiye Üzerinde Oyun mu Oynanıyor?
 • GREECE’S NATURAL GAS STRATEGY
 • YUNANİSTAN’IN DOĞALGAZ STRATEJİSİ
 • Okunma 38
  AB Yüksek Seviyede Temas Grubuna kınama için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  kktc-bayrak kktc-tc-bayrak-3 Şehitlerimiz-1 kktc-tc-bayrak Şehitlerimiz-amblem kktc-tc-bayrak-2

  Arşivler

  Son Yorumlar