ANASTASİADES’İN PARLAK ZEKALI JEOSTRATEJİK DANIŞMANI

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 24 Kasım 2014 Saat : 3:43


 

ANASTASİADES’İN PARLAK ZEKALI JEOSTRATEJİK DANIŞMANI

Loucas Charalambous

Sunday Mail, 23 Kasım 2014

İngilizce’den Çeviridir.

Yayın adresi: http://cyprus-mail.com/2014/11/23/anastasiades-brilliant-geostrategic-adviser/

 

Bu Yazı KKTC Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Dairesi’nin 24 kasım 2014 tarih ve 2014/172 Sayı’lı bülteninden alınmıştır.

 

Eleni Stavrou CosteaLoucas Charalambous’un 23 Kasım 2014 tarihli Sunday Mail gazetesinde yayınlanan, “Anastasiades’in parlak zekâlı jeostratejik danışmanı” başlıklı yazısında, Güney Kıbrıs lideri Nikos Anastasiades’in bazı takıntılarının olduğunu ve bunlardan birinin de yapmış olduğu atamalarının olduğunu belirtti. Charalambous yazısında, komitelere, alt komitelere ve kurullara ihtiyacın olup olmadığının ya da bunların maliyetinin ne kadar olduğunun Anastasiades’i hiç ilgilendirmediğini, onun için önemli olanın yeni görevlere birilerini atamak olduğunu vurguladı.

 

Eylül ayı içerisinde büyük bir tantanayla “Jeostratejik Çalışmalar Konseyi” isimli yeni bir kurul oluşturduğunu ve çok geçmeden daha önce adını bile duymadığı 15 kişiyi atadığına değinen Charalambous, geçen Pazar, konseyin üyelerinden bir tanesinin, aynı zamanda Orta Doğu İşleri için Başkan Danışmanı olarak atanan, Dr. Eleni Stavrou’nun Alithia gazetesinde “jeostratejik” analiz yazıları yayınladığını ve ciddiye alınırsa ülkeyi terketmeleri gerektiğine vurgu yaptı.

 

Güney Kıbrıs ve Yunanistan’ın Türkiye’yi  nasıl dize getirebileceği hakkında siyasi-askeri analiz yazıları olan ‘Anastasiades’in yetenekli danışmanının’, “Eğer Yunanistan Ege’den güneye olan çıkışı kapatırsa, Çanakkale boğazı yüzde yüz kullanışsız hale gelecek” dediğini hatırlattı.

 

Charalambous yazısında şu görüşlere de yer verdi:

“Kısaca, bir gemi satın almak için Troyka’dan ödünç para almak zorunda olan iflas etmiş Yunanistan donanmasıyla- nüfusu 75 milyon olan ve 750.000 kişilik ordusuyla Batı’nın ikinci en büyük ülkesi olan Türkiye’nin Çanakkale boğazına giderek, Türkiye’nin, aynı zamanda Rusya, Ukrayna, Romanya ve Bulgaristan’ın güney girişini kapatacak. Boğazın güney girişi kapanırsa, hiçkimse Karadenizin dışına çıkamayacak ve Rus donanması, Akdenize gitmek için Cebelitarık’a doğru dolaşmak zorunda kalacak. Başkan’ın jeostratejik uzmanları, güney girişine sürgülü kapılar inşa ederse, Türklerin gemileri dışında tüm gemilerin geçmesine izin verilecek. Anastasiadis çok şanslı bir adamdır ki ünlü Prusyalı savaş kuramcısı Carl von Clausewitz iki asır önce vefat etti. Eğer bugün burada olsaydı, Anastasiades’in parlak zekalı danışmanını çalışmak için yanına alacaktı. Stratejisini (boğazın girişini kapatmak)  deneyen son kişiye ne olduğunu, Dr. Stavrou’nun bilip bilmediğini bilmiyorum. Winston Churchill ve müttefik güçleri, 1915 yılında Osmanlılar tarafından ağır yenilgiye uğratılmıştı.”

 

Ayrıca, ‘müthiş danışmanın’ Kıbrıs hakkında yazdıklarının da oldukça ilginç olduğunu söyleyen Charalambous şöyle devam etti:

“İsrail, Türkiye müttefik olmayı reddettiği zaman, ilk olarak güvenliğini ve ikinci amaç olarak da enerji rezervlerini kurtarmak için Güney Kıbrıs’a başvurdu. İsrail için Kıbrıs, Türkiye ile karşılaşılacak bir tehditte bir kalkan, siper oluşturuyor. Bu, Türklerin sadece (İsrail’in ) resmi havasahasına değil hatta karasularına hızla ilerlemesini önleyecek.

Şükürler olsun, Yunan Kıbrıs, İsrail’i Türklerin tehdidinden kurtarmanın yolunu buldu. İsrail yardımımıza başvurmasaydı ve onları kurtarmasaydık, şu an çok büyük sorunumuz olacaktı. İyi ki Anastasiades’in jeostratejik danışmanı bütün bunlara değindi ve biz şu an büyük fakirlik içinde, İsrail’i Erdoğan’ın pençesinden kurtardığımız ve ona kalkan ve siper olduğumuz için İsrail’den para ödülü istiyoruz.

Yiğit başkanımızın, bizi ve İsrail’i Türklerden kurtaracak bu inanılmaz yetenekleri nereden ve nasıl bulduğunu anlamak için bir psikiyatriste ihtiyacım var. Clausewitz’in çığır açan ‘Savaş Üzerine’ kitabı ise yaramaz oldu ve Anastasiades’in jeostratejik uzmanının teorileri ile yer değiştirdi.”

 

Siteye koyan: Prof. Dr. Ata ATUN

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Ata Atun – NTV’de Barış Harekatı Anlatımı
 • TV NET –
 • Avrupa Birliği Değişime Gebe  
 • Rumlara Güven Duymak
 • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Okunma 153
  ANASTASİADES’İN PARLAK ZEKALI JEOSTRATEJİK DANIŞMANI için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 Şehitlerimiz-amblem kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-3

  Arşivler

  Son Yorumlar