Gelecek belirginleşiyor

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 17 Haziran 2009 Saat : 12:12


 

Rum yetkililerin Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn ve Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı, Sanayi ve Ekonomik Kalkınmadan Sorumlu Komiser Günter Verheugen ile yaptıkları görüşmelerden sonra ağızlarından kaçırdıkları, önümüzdeki altı ay içinde neler yapmayı planladıklarını ortaya koydu.


Kasım ve Aralık ayları Kıbrıs konusunda önemli olaylara gebe.


AB’nin kendi içinde de önemli gelişmeler ve perde arkası çatışmalar var.


Merkel, Almanya’da 27 Eylülde yapılacak genel seçimlerden güçlenerek çıkmayı umuyor ve bu güç ile AB’nin beyni sayılan AB Komisyonu’nda, ki buna AB Bakanlar Kurulu da diyebiliriz, ülkesine önemli bir koltuk kazandırmayı planlıyor.


AB Komisyonu’nda işletmeler ve sanayi politikasından sorumlu Alman Başkan Yardımcısı Günter Verheugen’in sorumluluğunun yeni dönemde de Almanya’da kalması, özellikle küresel ekonomik kriz ortamında büyük önem taşıyor.


Almanya açıkçası AB içinde “etkili” bir iktidarın peşinde ve şimdiden bunun temellerini hazırlamaya başladı.


Almanya’nın iktidar ikizi Fransa da, tabiî ki bu gelişmeler karşısında boş durmuyor.


Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy pazarlık gücünü artırarak yeni AB Komisyonu’nda önemli bir koltuk kapabilmek için Merkel’in “Ekim’e kadar ara karar” yaklaşımına sıcak bakıyor. Hedefi, Fransa’ya finansal piyasaların denetlenmesinde de etkinliğini artırması beklenen iç pazardan sorumlu üyeliği  kazandırmak.


Her iki ülke de AB yönetimi içinde, ekonomik krizin etkilerini kendi ülkelerinde asgariye indirmek için yönetici vasıflarına sahip yerleri kapmak peşinde.


“Şıracının tasdikçisi bozacı olurmuş” misali Almanya ve Fransa birbirlerine destek vererek, AB’yi yönetmek peşine düşmüşler, anlaşılan. 


Buna karşın ılımlı grubun lokomotiflerinden ve AB’nin gelecek dönem de başkanlık görevini yapacak olan İsveç ise belirsizliğin önlenmesi ve yeni dönemin planlanabilmesi için yeni AB Komisyonu Başkanının (Barroso’nun) en erken bir zaman da atanması için uğraşıyor. Bu günkü zirvenin çekişmeli geçeceği kesin.


Rumlar ise Eylül içinde Averupa Komisyonunca çalışması başlatılacak ve Kasım ortalarında da açıklanacak olan 2008 yılı Türkiye-AB Müzakereleri İlerleme Raporunun değerlendirmesinde, Türkiye aleyhine yeni yaptırımların gündeme getirilmesi için çalışmalar başlattılar.


Bu yöndeki ilk girişimlerini de dün Brüksel’de yaptılar.  Rum Dışişleri Bakanı M. Kiprianu, Olli Rehn’den Kıbrıs sorununun çözümüne dair koşullar henüz yaratılmamış olsa dahi, Aralık ayında gerçekleştirilmesi beklenen Türkiye-AB Müzakereleri İlerleme Raporunun değerlendirmesinde, Türkiye aleyhine yeni yaptırımların uygulamaya konmasını istediğini bildirdi. Bu talep resmi olmaktan ziyade bir ağız yoklaması şeklindeydi.
Alınan yanıt şimdilik olumsuz.


Bu bir ağız yoklaması deneyimi idi ve Rumlar bundan sonraki günlerde tüm güçleri ile ve tüm diplomatik girişimleri kullanarak bu isteklerini canlı tutacaklar ve hiç vazgeçemeyecekler.
 
Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı, Sanayi ve Ekonomik Kalkınmadan Sorumlu Komiser Günter Verheugen’in evvelki gün katıldığı Rum Meclisi Avrupa İşleri Komitesi toplantısında yaptığı açıklama ise geleceğe yönelik birçok ipucu veriyor.


Türk ordusunun adadaki mevcudiyeti ile ilgili soruya verdiği yanıtta, Talat-Hristofyas görüşmeleri sonucunda varılacak “nihai anlaşmanın, 2004’te sunulan anlaşmanın parçası olduğunu” belirtmesi, Annan Planının bir kenara atılmadığını ve görüşmelere zemin teşkil ettiğini veya edeceğini ortaya koymaktadır.


Belli ki, birkaç ay sonra masaya Annan Planı kökenli yeni bir plan daha konacak ve içeriği de Kıbrıslı Türkler açısından daha da tavizkar olacak.


BM ve AB mutfağında pişirilen “Kıbrıs” adlı emekten gelen kokular böyle.

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Avrupa Birliği Değişime Gebe  
 • Rumlara Güven Duymak
 • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • Okunma 25
  Gelecek belirginleşiyor için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 Şehitlerimiz-amblem kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar