Rum-Yunan danışıklı dövüşü

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 12 Haziran 2006 Saat : 6:12


 

Türkiye-AB ilişkilerinin şekillendirilmesinde en üst düzey karar organı olan Ortaklık Konseyinin 45’inci toplantısı bugün Lüksemburg’da başlayacak. Ortaklık Konseyinin bu toplantısı, bu gün aynı zamanda “Bilim ve Araştırma” başlığında Türkiye’nin AB ile fiili müzakerelerin başlatılması açısından da çok önemli.

 

Tabi başlayabilirse. Kıbrıs’lı Rumların Yunanistan’la beraberce oynadıkları danışıklı dövüşe de sahne olacak bu başlangıç. Dora teyzemize göre bugünkü olası “Rumların VETO’sundan hiç haberi yokmuş”.

Rum kesiminin Türkiye’nin AB üyeliğiyle ilgili fiili müzakerelerin başlatılması konusundaki olumsuz tutumunu İstanbul’da öğrenmiş ve Rum kesiminin, bu gün başlayacak olan Türkiye’nin AB üyeliğiyle ilgili müzakereler konusundaki olumsuz tavrı yüzünden Türkiye-AB ilişkilerinde kopan fırtına nedeniyle son derece zor durumda kalmış.

 

Tam Kıbrısca “İnananında!”. Yunanistan’ın onayı olmadan Kıbrıs’lı Rumların tuvalete bile gidemeyeceğini sağır sultan bile biliyor.  Nasıl olmuşsa duymuş da geçenlerde bana soruyordu.

 

Türkiye ile AB arasında 1963 tarihli Ankara Anlaşması ile kurulan Ortaklık Konseyinin gündemi, üst düzey bürokratlar seviyesindeki Ortaklık Komitesince belirleniyor ve Türkiye, AB Komisyonu ve AB Konseyi temsilcilerinden oluşan bakanlar düzeyindeki bu  Konsey, yılda iki kez toplanıyor ve kararlarını oy birliğiyle alıyor.

 

Ortaklık Konseyi toplantısının ardından düzenlenmesi öngörülen Hükümetler Arası Konferans ile, “Bilim ve Araştırma” başlığı (faslı) altında Türkiye ile AB, fiilen katılım müzakerelerine başlayacak.

 

Kıbrıs’lı Rumlar tabi pusuda bu günü bekliyorlardı ve gün geldi çattı. Hemen masaya Türk deniz ve hava limanlarının, Kıbrıs Rum gemi ve uçaklarına açılmasını ve belirlenecek bir tarihte de, Türkiye’nin Kıbrıs (Rum) Cumhuriyetini tanıması koşulunu koydular.

 

Başlığın içeriği ile Rumların yukarıdaki talebinin bir ilişkisi yok ama şantaj şantajdır.  Yarın görevini Lillikas’a devredeck olan Yakovou, AB’li ortaklarına sunduğu mesajında, ilkelere dayalı koşullarının tatmin edilmemesi halinde Türkiye-AB müzakerelerinde ilk başlığın açılmasına onay vermeyeceğini açıkça belirtti.

 

Rumlara göre bu başlık sorunsuz olarak açılıp aynı gün veya daha sonra kapanırsa, Türkiye’ye, Avrupa Birliğine karşı yükümlülüklerini yerine getirmeden de bir faslın kapanabileceği gibi yanlış bir mesaj vereceğini iddia ediyor.

 

Politikada ve gerçek hayatta buna “Ucuz Kahramanlık” deniyor.  Rumcada da karşılığı “Bedavadan Kabadayılık”.  Tam yerine “cuk” diye oturan, Rumlara yakışan bir tabir.

 

Elleri kolları bağlı sandığı rakibine kabadayılık yaptığını sanıyor Rumlar. Biz bu filimi 1821’de Yunanistan’da, 1897’de Girit’te, 1922’de Sakarya’da ve 1974’de Kıbrıs’ta görmüştük.

Avrupalıların gazına gelen Yunanlılar kendilerini güçlü sandıkları her seferinde, hüsranla oturmuşlardı yerlerine.

 

Tarih tekerrürden ibarettir. Bu sözü boşuna söylemediler. Şimdi aynı film gene sahnede ve yerine hüsranla oturacak olan da Türkler olmayacak.

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • ABD’nin Kuklası BM’den Ne Bekliyordunuz?
 • Avrupa tümüyle ABD’ye teslim oldu
 • ABD, AB’ye Ayar mı Veriyor
 • Şehitlerimizi rahmetle anar, gazilerimizi minnetle selamlarım
 • Israel-Lebanon Agreement and Restructuring in the Eastern Mediterranean
 • İsrail Lübnan Anlaşması ve Doğu Akdeniz’deki Yeni Yapılanma
 • Membership of North Cyprus to Organization of Turkic States
 • KKTC’nin üyeliğine AB İtirazı
 • BM’nin, KKTC ile S.O.F.A. Anlaşması Yapması Gerekir
 • Yunanistan’ın ve Rumların Politik Hüsranı
 • Okunma 53
  Rum-Yunan danışıklı dövüşü için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  kktc-tc-bayrak-4 kktc-tc-bayrak-2 Şehitlerimiz-1 kktc-tc-bayrak- kktc-bayrak kktc-tc-bayrak-3

  Arşivler

  Son Yorumlar