Hrisostomos’un hedefi Karpaz Metropolitliği kurmak

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 19 Mart 2007 Saat : 2:06


 

Son 36 aydır, protokoldeki yeri Kıbrıs Rum Cumhurbaşkanı ile eş düzeyde olan Kıbrıs Rumlarının Başpiskoposu II.ci Hrisostomos, Karpaz yarım adasının en uç noktası olan Zafer Burnu’ndaki Apostolos Andreas (Sr. Andrew) Manastırını restore etmek kisvesi altında, din kökenli tezgahlar düzenleme çalışmaları yapıyor.

 

Geçtiğimiz aylarda yapılan Başpiskoposluk seçimlerini kazanmadan evvel de zaten gene Başpiskopos vekili idi ve din devletinin ipleri onun elindeydi. Biliyorsunuz, Rum tarafında iki ayrı devlet bulunmakta. Biri demokratik seçimle işbaşına gelen siyasi devlet, diğeri de ruhbanlar arasında yapılan seçimle işbaşına gelen dini devlet. İşte bu okulları, sosyal hayatı ve kiliseyi yöneten ikinci devletin başkanı da Başpiskopos II.ci Hrisostomos. Cumhurbaşkanları dahi onun sözünden dışarı çıkamıyorlar. O denli güçlü bir makam bu Başpiskoposluk.

Bana göre II.ci Hrisostomos’un hedefi sadece restorasyon değil.  Hedefi restorasyonun ardından önce, Apostolos Andreas Manastırı’na ilave ruhbanlar atamak, yani en üst dini rütbedeki Metropolit’den, ayak işlerini yapan en alt rütbedeki Galoyero’lara kadar, bir Metropolitlik için gerekli olan tüm personeli atamak ve sonra da Sen Sinod Meclisinden Karpaz Metropolitliğini açmak kararını çıkartmak.

 

Kıbrıs tarihini, özellikle Kıbrıs’taki Hıristiyanların kaleme aldığı taraflı tarihi derinlemesine biliyorsanız, çevrilmek istenen dümeni hemen görürsünüz.

 

Tabi II.ci Hrisostomos bu hedefine ağır ve sağlam adımlarla ilerlerken yalnız başına da hiçbir adım atmıyor. Yanında zaten, Cumhurbaşkanından bevapına kadar tüm Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti yetkilileri var. Bunlara ilaveten Birleşmiş Milletler, UNESCO, UNDP, Europa Nostra, AB’nin kültürel mirasla ilgilenen kuruluşları ile diğer uluslar arası örgütleri ve kuruluşları da yanına aldı.

 

KKTC toprakları içinde bulunan kiliselerin tamiratı ve bakımı ile ilgili olarak KKTC hükümetinin de bir çalışması var. Uzun soluklu bir çalışmadan sonra KKTC hükümeti egemenliği altındaki kendi toprakları içinde bulunan yaklaşık 245 kilisenin restorasyonunu ve bakımını yapmanın hazırlıklarını başlattı. Bu amaçla önce uzun vadeli bir restorasyon ve bakım planı hazırlandı, sonra da bunun kaynağının bulunması araştırmaların girildi. Kaynak her zaman ve her konuda olduğu Türkiye Cumhuriyeti’nden sağlandı.

Ama gelgelelim, II.ci Hrisostomos işine gelmediği için Türkiye’nin mali desteği ile KKTC hükümetinin kendi topraklarındaki kiliseleri restore etmesini kabul etmiyor. Çünkü amacı üzüm yemek değil bağcıyı dövmek.

 

II.ci Hrisostomos’un asıl amacı, KKTC toprakları içindeki kiliselerin restore edilmesi değil. İstediği BM, UNDP veya benzeri uluslar arası kaynaklardan para bulmak ve restorasyonu o parayla yapıp kiliselerin üstüne oturmak ve başında bulunduğu otosefal yani kendi kendini yöneten Rum Ortodoks Kilisesinin egemenlik ve yönetim alanı içine, KKTC topraklarını da dahil etmek, “Hayır” denince de yaygarayı kopartmak

 

Siyasi Rum hükümeti bir taraftan AB’yi ve BM’yi kullanarak, KKTC halkını izolasyonlar ve ambargolarla boğarak KKTC topraklarını Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti topraklarına katmaya çalışırken ve egemenliğini Kıbrıs’ın kuzeyindeki toprakları da kapsayacak şekilde genişletmeye çalışırken, diğer taraftan da Dini Rum Hükümeti, ataları olan Bizanslılara yakışır entrikalarla dini egemenlik sınırları içine KKTC topraklarını katmaya çalışıyor.

Rum Ortodoks kilisesi bir kere adımını KKTC toprakları içine attı mı, asla bir daha çıkarmak mümkün olamayacaktır. II.ci Hrisostomos’un çıkaracağı yaygara tüm Hıristiyanlık dünyasını ayağa kaldıracaktır.  Tarihimiz bunun örnekleri ile doludur.

 

Tertip ve tezgah belli.

 

Bakınız dünkü Pazar ayininde Başpiskopos II.ci Hrisostomos neler demiş. “Restorasyon çalışmalarının başlaması için KKTC’den gerekli izinlerin sağlanması gerekiyor.  Restorasyon çalışmalarının ötesinde, Türkler izin verdiği takdirde manastıra personel sağlanması konusu önem kazanacaktır”.

Yani diyor ki, restorasyon biter bitmez, planımızın ilk adımı tamamlanmış olacak ve derhal tüm gücümüzle ve Hıristiyan dünyasındaki dostlarımızın da yardımı ile ikinci adımı atacağız ve Apostolos Andreas Manastırına personel atanması konusunu masaya koyacağız.

Sonrasını da ben size söyleyeyim Karpaz Metropolitliğ’inin ilanı.

Tut tutabilirsen II.ci Hrisostomos’u artık.

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Avrupa Birliği Değişime Gebe  
 • Rumlara Güven Duymak
 • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • Okunma 52
  Hrisostomos’un hedefi Karpaz Metropolitliği kurmak için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-amblem kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar