2010 Neler getirecek

2010 Neler getirecek

2009 yılındaki bu son yazımda sevgili okuyucularıma sağlık ve mutluluklar dolu yeni bir yıl diliyorum.


2010 yılının Kıbrıslı Türkler için geçmiş yıllara kıyasla çok daha farklı ve radikal değişikliklerle dolu bir yıl olacağı inancındayım. Gerek iç, gerekse de dış politikada beklenmedik, yeni ve daha evvel hiç yaşanmamış olaylar yaşayacağımız, yeni gelişmelere şahit olacağımız kesin.


Yaşayacağımız değişikliklerin ve yeni gelişmelerin titreşimlerini algılamaya ve işaretlerini görmeye daha şimdiden başladım.


Türkiye için de 2010 çok parlak bir yıl olacak. Yeni kapıların açılımını, bölgesel gücünün artışını ve bölge liderliğini pekiştirmesini gün be gün hep birlikte ya...

30 Aralık 2009
2010 Neler getirecek için yorumlar kapalı
Okunma 25
bosluk

Müzakerelerde son perde mi

Müzakerelerde son perde mi

Cumhurbaşkanı Talat ve Hristofyas arasında sürdürülen müzakerelerdeki gelişmeler gerçekten çok ilginç.


Rumların Kıbrıs’ta BM parametreleri içinde bir çözümü ve bu çözüme yol açacak herhangi bir antlaşmayı istemedikleri gün geçtikçe daha da belirgin bir şekilde ortaya çıkıyor.
 
Hristofyas ve Talat müzakereleri hızlandırmak için 11, 12 13, 18, 19 ve 20 Ocak’ta yoğunlaştırılmış görüşmeler yapmayı ve kendi aralarında mutabakata vardıkları başlıklarda da bir sonuca varmayı kararlaştırmışlardı.


Yaptıkları ve üzerinde hem fikir oldukları çalışma planına göre görüşmelerin ilk üç gününde “Yönetim ve Güç Paylaşımı”, “Ekonomi” ve “Avrupa Bi...

27 Aralık 2009
Müzakerelerde son perde mi için yorumlar kapalı
Okunma 29
bosluk

Hristofyas`dan geri adım

Hristofyas`dan geri adım

Müzakerelerin temposu arttıkça ve de beklentiler yükseldikçe, Hristofyas da aynı oranda bunalıma girip açıklar vermeye, hoşnutsuzluğunu ortaya koymaya başladı.


Gaza geldi mi ağzından baklayı çıkarıyor, sıkıştımı da tüm söylediklerini inkâr edip geri adım atıyor.


Noel yortusu münasebeti ile Mağusa’daki sınır bölgelerinde yer alan RMMO mevzilerini dolaşırken Rum askerlerine yaptığı hitabında kafasının ardında sır gibi sakladığı gerçek düşüncelerini, gaza geldiği için elinde olmadan bir bir açığa vurdu.


Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’la uzlaştıkları dışında hiçbir şeyin kendisini bağlamadığını söyleyerek, bugüne kadar verdiği tavizleri geri almak olarak da yorumlanab...

25 Aralık 2009
Hristofyas`dan geri adım için yorumlar kapalı
Okunma 28
bosluk

HRİSTOFYAS AĞZINDAN BAKLAYI ÇIKARDI

HRİSTOFYAS AĞZINDAN BAKLAYI ÇIKARDI

    Cumhurbaşkanı  Mehmet Ali Talat ile Hristofyas arasında Pazartesi günü gerçekleştirilen görüşme ve yoğunlaştırılmış görüşmelerin tarihi ve yerine ilişkin yapılan ortak açıklama sonrasında Hristofyas, Rum Başkanlık Sarayı’na dönüşünde yaptığı açıklamada, müzakerelerde niye isteksiz olduğunu ve niye işine gelmediği vakit  ipe un serdiğini çok açık ve net bir şekilde dile getirdi.


    Adada yıllarca Rumların neden barış istemedikleri de bu açıklamayla iyice su yüzüne çıktı. 


    Hristofyas Başkanlık Sarayına dönüşünde yaptığı açıklamada kelimesi kelimesine “Federasyon çözümü zor bir çözüm şek...

23 Aralık 2009
HRİSTOFYAS AĞZINDAN BAKLAYI ÇIKARDI için yorumlar kapalı
Okunma 30
bosluk

Liderlere kim mani oldu

Liderlere kim mani oldu

Rum tarafının çözüm konusunda ne kadar isteksiz olduğu ve adada yaşayan iki halkın ortak bir yaşam başlatmasına ne kadar karşı oldukları “Liderlerin kendi aralarında anlaşmaya vardıkları evlerde görüşme” konusunda bile su yüzüne çıktı.


Aslında su yüzüne çıkan, bir AB ülkesi olmasına rağmen Rum tarafında kökleri çok derinlere giden bir “Derin Devlet”in olduğu gerçeği. Sadece bu gerçek bile Kıbrıs Rum Yönetiminin AB’ye hak ettiği için değil, Türkiye’ye karşı piyon olarak kullanılmak için alındığının en güzel ispatı.
Nerede ki Kıbrıs Rum Yönetiminin, beyaz kadın ticaretiyle, uyuşturucu transit merkezi olmakla, kara para aklanma merkezi göreviyle,  AB’nin terörist...

21 Aralık 2009
Liderlere kim mani oldu için yorumlar kapalı
Okunma 38
bosluk
  • Sayfa 1 ile 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • >
Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
Samtay Vakfı
kıbrıs haberleri
kibris 1974
atun ltd

Gallery

kktc-tc-bayrak- Şehitlerimiz-amblem Şehitlerimiz-1 kktc-tc-bayrak-4 kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-3

Arşivler

Son Yorumlar