1915 Ermeni Tehciri (Relocation)

1915 Ermeni Tehciri (Relocation)

Hafta sonu İstanbul’daydım.

Benim açımdan müthiş bir akademik deneyim yaşadım.

Aynalıkavak’da, eski tersane binasının yerinde olağanüstü güzel bir restorasyonla müzeye dönüştürülmüş olan “Rahmi Koç Müzesi”nde gerçekleştirilen 1915 Ermeni Tehciri ile ilgili bir toplantıya ve müthiş bir kitap tanıtımına katıldım.

Katıldım diyorum ama gerçekte baştan sona bütün toplantıyı yönetme görevi bana verildiği için müthiş bir bilgi fırtınası yaşadım. Hiçbir konuşmayı kaçırmadığım gibi her kelimeyi beynime nakşettim.

 

Rahmi Koç Müzesi ile ilgili izlenimlerimi, gördüklerimi ve düşüncelerimi bir başka yazımda dile getireceğim. Yakın tarihimizle ilgili hiç yoktan muhteşem bir müze ...

31 Mart 2013
1915 Ermeni Tehciri (Relocation) için yorumlar kapalı
Okunma 118
bosluk

Ercan’ın Öbür Yüzü

Ercan’ın Öbür Yüzü

Rumları daha şimdiden korkutmaya başlamış olan Ercan Havaalanımızın, özelleştirme eleştirilerinden öteye bir de öbür yüzü var. Görülmeyen, elle tutulmayan  bir yüz bu ama illaki görülmesi gerekiyor bir şekilde.

Hamaseti bilirsiniz….

Temeli olmayan sözleri ve fikirleri, birbiri ardına sözle sıralama sanatına deniyor hamaset. Hamaset yapanlar desteksiz atarlar ama işin gerçek yüzünden de haberleri olmaz hiçbir zaman. Araştırmaya bile gerek duymazlar, kulağa hoş gelen ama hiç bir sonucu olmayacak sözleri söylemek daha çok işlerine gelir.

 

Ercan havaalanının geçmişi çok iyi biliyorum. Gün be gün yaşadım da diyebilirim.

İlk hali, düz bir ovanın içinde kısa pisti sıkıştırılmış çakıl taşı...

28 Mart 2013
Ercan’ın Öbür Yüzü için yorumlar kapalı
Okunma 81
bosluk

Bölgedeki Doğalgaz Türkiye Üzerinden

Bölgedeki Doğalgaz Türkiye Üzerinden

İsrail’in özellikle Doğu Akdeniz’deki Münhasır Ekonomik Bölgesi içinde yer alan Leviathan parselinde bulduğu doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya göndereceği neredeyse kesinleşti.

 

Uzmanların yaptığı hesaplar İsrail’e ait parsellerde 425 milyar metre küp doğalgaz olduğunu ortaya koyuyor.  Bu çok büyük bir rezerv ve İsrail çıkaracağı doğalgazı sıvılaştırıp özel tanker gemilerle göndermek yerine denizin altından ve karadan 600 kilometrelik boru döşeyip Türkiye üzerinden doğalgazını Avrupa’ya göndermeye karar verdi. Buna kısaca “dakika bir özür bir, dakika iki boru hattı iki” de diyebilirsiniz.

 

Bu 600 kilometrelik boru hattının maliyeti doğal...

26 Mart 2013
Bölgedeki Doğalgaz Türkiye Üzerinden için yorumlar kapalı
Okunma 77
bosluk

İsrail Özrünün Gerisi

İsrail Özrünün Gerisi

Ocak ayında İsrail’de yapılan Knesset yani İsrail Parlamentosu seçimlerinden sonra binbir zorlukla koalisyonu kurmaya başaran Başbakan Binyamin Netanyahu, Dışişleri Bakanlığı görevine hiç kimseyi atamadı ve bu görevi kendisi üstlenerek, ilk icraat olarak Mayıs 2010 tarihinde gerçekleşen talihsiz Mavi Marmara olayı nedeniyle Türkiye ile bozulan ilişkilerini düzeltme yoluna gitti.

 

İsrail devleti Kurulduğu 4 Haziran 1948 tarihinden beridir ilk kez bir devletten resmi olarak özür dilemekte ve özür şartlarını da kabul etmekte. Bu devlet de “Türkiye Cumhuriyeti.”

 

22 Ocak seçimlerinden sonra yeniden kurulacak İsrail Kabinesinin ilk icraatının Türkiye ile olan ilişkileri tekrardan eski haline getir...

24 Mart 2013
İsrail Özrünün Gerisi için yorumlar kapalı
Okunma 83
bosluk

Beşar Esad’a Darbe

Beşar Esad’a Darbe

Suriye’de evvelki sene başlayan “Arap Bahar”ı olayları yeni bir aşamaya girdi artık. Bugüne değin Irak veya Libya’da olduğu gibi direkt olarak askeri müdahalede bulunmayan batılı ülkeler Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ve Muhaliflere Türkiye, Ürdün ve Lübnan üzerinden sadece insani, mali ve lojistik yardım yapmakta, ÖSO mensuplarına da gerekli olan askeri eğitimlerini Ürdün’de vermekteydi.

 

AB ve ABD ağız birliği etmişçesine ÖSO’ya silah yardımı yapmama ve Suriye’ye de askeri müdahalede bulunmama prensip kararını almışlardı. Ama şimdi artık işler, taraflar ve dengeler değişti, Hizbulllah faktörü etkin olarak Suriye’de devreye girince.

 

Suriye’de artık akt...

21 Mart 2013
Beşar Esad’a Darbe için yorumlar kapalı
Okunma 81
bosluk
  • Sayfa 1 ile 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • >
Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
Samtay Vakfı
kıbrıs haberleri
kibris 1974
atun ltd

Gallery

kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-3 kktc-bayrak kktc-tc-bayrak-4 Şehitlerimiz-amblem

Arşivler

Son Yorumlar