Basına saldırı

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 23 Mayıs 2011 Saat : 7:23


 

Bu gün Rum tarafındaki seçim sonuçlarını ve müzakerelere olacak olan etkisini yazmayı planlamışken, basın mensuplarımıza Girne Cratos Otelin Güvenlik personeli tarafından yapılan fiziksel saldırı kalemimin seyrini değiştirdi.

Geçen yıl,Cratos Otel açılışı için Jennifer Lopez ile (JLo) anlaşan ancak Kıbrıs Rum kesiminin başını çektiği ve dünyadaki tüm Helen kuruluşlarının da katıldığı ‘Jennifer Lopez’in gelişini engelleme’ girişimlerinin sonucunda iptal edilen konser nedeni ile eminim, ABD ile dünyanın çeşitli kent ve kasabalarında yaşayanlar hem Cratos Otel’in adını duydular, hem de Doğu Akdeniz’de KKTC diye bir ülkenin olduğunu.

Muhteşem bir reklamdı. Belki de sıfır maliyetle, gerçek değeri üç-beş milyon dolar olan mükemmel bir reklam yapılmıştı.

KKTC devleti olarak biz asla böylesi bir tanıtım reklamını yapamazdık.

Cratos Otel’i yaratan ve açılışında da dünya çapında yaptıkları reklamlarla hem Otel’i hemde KKTC’yi dünyaya tanıtan Sayın Murat Bozoğlu’na bu nedenle için için hayranlık duymuştum.

Miş’li geçmiş kullanıyorum çünkü cumartesi günkü üzücü yangın nedeni ile hafta sonu tatillerini bir kenara iterekolay yerine giden basın mensuplarına otelin güvenlik görevlilerince yapılan çirkin saldırının kabul edilebilir bir yanıyok. Dolayısıyla Cratos’a bakışım değişti ve izlenimim farklılaştı.

Basın mensuplarına uygulanan şiddet, dünya çapında tanıtıcı reklam yapabilen bu otele hiç yakışmadı ve maalesef bu olay dünya medyasında Cratos Otel için “Olumsuz bir Puan” olarak kayıtlara geçti.

***

Gazeteciler, basın mensupları ve medyanın tüm elemanları büyük özverilerle çalışan kişilerdir. Halkın gözü ve kulağı görevini yaparlar.

Ne kamu görevlileri gibi çalışır gözüküp veya “müşavirim” deyip ay sonu hiç çalışmadan maaş alabilirler, ne de sadece haftanın beş iş günü sabah 08:00-15:30 arası çalışmak lüksüne sahiptirler.

Resmi tatillerde, hafta sonlarında ve de azami olarak günde 12 saat çalışırlar.

Gittikleri olay yerinde ne tuvalet vardır, ne bir gölge, ne yemek vardır, ne de su.

En ufak bir haberi yakalayabilmek uğruna saatlerce ayak üstünde ve güneş altında aç susuztetikte beklerler.

Bir tek amaçları vardır. Halkımıza, ülkemizin çeşitli yerlerinde yaşanan olağandışı olayları ve merak edilen gelişmeleri günü gününe aktarmak ve okuyucuyu bilgilendirmektir.

Artık ülkemizde gazeteciliğin en iyi şekilde yapılması ve habere en sağlıklı bir şekilde ulaşılmasının garanti edilmesinin zamanı gelmiştir.

Hükümetimizi bu konu ile ilgili olarak yeni bir görev beklemektedir.

Basın mensuplarını koruyan, kollayan ve geleceklerini garantileyen yasalar yapılması için düğmeye basılmalıdır.

En basit statüdeki bir kamu görevlisin bile geleceği garanti iken, halkın tümüne amme hizmeti veren ve kamu görevi yapan basın mensuplarının böylesi bir garantisi yoktur.

Basın mensupları için aynen siyasilerinkine benzeyen ama biraz daha farklı bir “Dokunulmazlık Zırhı” yaratılmalıdır artık.

Polise el kaldıran en ağır bir şekilde cezalandırılırken, basın mensuplarına da el kaldıran kişiler ve onları azmettirenler veya bu emri verenler de en ağır bir şekilde cezalandırılmalıdır.

Basın mensuplarına kalkacak olan elin, kalkmadan önce en az on kez düşünülmesini sağlayacak yasal alt yapı oluşturulmalıdır.

Cratos Otel de, otelin güvenlik görevlilerince, yangın olayını halka aktarabilmek için canla başla çalışan basın mensuplarına yapılan bu kabul edilemez darplı saldırı, sıradan bir darp davası olmamalıdır. İçişleri Bakanı ve Başsavcı halkın bu saldırı karşısında duyduğu infiali ve tepkiyi de göz önüne alarak işlem başlatmalıdır.

Protesto eylemi olarak, basın mensuplarını darp eden kişiler ve onlara bu talimatı veren yöneticiler cezalandırılıncaya dek Creatos Otel’e gitmeyeceğim ve orada verilen kokteyllere, davetlere, sempozyumlara, konferanslara ve türü ne olursa olsun hiçbir etkinliğe katılmayacağım.

Siyasileri ve basın mensuplarını dabu protestom katılmaya davet ediyorum.

Siyasiler ne pahasına olursa olsun bu oteldeki faaliyetlere katılmamalı, basın mensupları da bu otel ile ilgili tek kelime haber yapmamalı ve medyada yer vermemeli.

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Avrupa Birliği Değişime Gebe  
 • Rumlara Güven Duymak
 • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • Okunma 37
  Basına saldırı için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 Şehitlerimiz-amblem kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar