Bir Dünya Lideri, Yasser Arafat

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 8 Kasım 2004 Saat : 12:39


 

Babası eski bir Osmanlı zabiti olan Mısır asıllı Abdül Rahman Beydir. Gerçek adı “Mohammed Abder Rauf Arafat al-Kudwa al-Husseini” olan Yasser  Arafat’ın nerede doğduğu hakkında her hangi bir yerde yazılı bir kayıt yoktur. Kendisi  24 Ağustos 1929 tarihinde Kudüs’te doğduğunu söylemektedir. Bazı kişiler 29 Ağustos 1929 tarihinde Gazze’de bazı kişiler de 4 Ağustos 1929 tarihinde Kahire’de doğduğundan ve yazılı kayıt olduğundan bahsetmektedir. Mısır asıllı bir tüccar olan babasının işleri sebebiyle 5 yaşına kadar hayatının büyük bölümü Kahire’de geçmiştir.  Annesinin vefatından sonra tekrar Kudüs’eki dayısı Saud’un yanına dönmüş ve çocukluğunun bir dönemi de Ağlama duvarının batı kenarına yaslanan taş bir evde geçmiştir.  Çocukluğunu geçirdiği bu taş yapı, İsrail’in Doğu Kudüs’ü işgalinden sonra, ağlama duvarına yer açmak için yıkılmıştır.

Uyumlu kişi manasındaki “YASSER” lakabını sonradan benimsemiş bu isme ilave olarak da Peygamberimiz Hz. Muhammet’in çok yakın bir arkadaşı olan “ABU AMAR”ı seçmiştir. Bu nedenle halkının içindeki bilinen ismi “YASSER ARAFAT ABU AMAR”dır.

Liseden m ezuniyetinden sonra askerlik görevini Mısır ordusunda yapmıştır. Üniversite yıllarında Kahire’nin Heliopolis bölgesindeki 24A Baron Empain Sokak’ta yaşamış ve 1956 yılında Kahire Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Fakültesinden mezun olmuştur. Kahire Üniversitesi’nde okurken, Filistinli Öğrenciler Birliği’nin lideri seçilerek Filistinlilerin liderliğine ilk adımını orada atmıştır. Bir müddet  başta Kuveyt olmak üzere çeşitli Arap ülkelerinde çalışmıştır.  1950’li yılların sonlarında doğru işini bir kenara bırakarak kendisini Filistin davasına adamış ve Filistin’i geri almak için arkadaşları ile birlikte 1958’de El Fetih’i kurmuştur. 1967 yılındaki Arap-İsrail Savaşı’na fiilen katılmış ve savaş sonrasında liderlikten öteye bir efsane olmuştur.

1968 yılında Filistin Kurtuluş Örgütünün Lideri seçilmiş ve bütün Filistin örgütlerini bir çatı altında toplayarak mücadelesini hem arazide hem de masada sürdürmeye başlamıştır.

1987’de, Filistinlilerin direnişini sokağa dökerek İntifada, yani “direniş” hareketini başlatmış ve bu hareketin en sıcak günlerinde, tarihi bir adım atarak 1988’de Filistin Devleti’nin kurulduğunu ilan etmiştir. Bir ay sonra da yine, tarihi açıklamalar yaparak İsrail’in, “güvenlik içinde var olma hakkını tanıdıklarını”, ve “teröre karşı olduğunu”, ilk defa dile getirmiştir. Bu açıklamadan birkaç saat sonra Amerikan yönetimi, Filistin Kurtuluş Örgütü’nü, Ortadoğu sorununun taraflarından biri olarak tanıdığını ilan ederek, Orta Doğu’da Barış süreci girişimlerini başlatmıştır.
1991 yılındaki Körfez savaşından sonra Ortadoğu’daki dengeler değişmiş ve Beyaz Saray’ın araya girmesiyle, Ortadoğu barışı görüşmeleri tekrar başlamıştır. Madrid’de açık açık, Oslo’da gizliden gizliye yürütülen görüşmeler, 1993’te sonuç vermiş ve Washington’da İsrail Başbakanı İzak Rabin ile Filistin lideri Yaser arasında Orta Doğu Barış Anlaşması imzalanmıştır.  Dünya barışında yaptığı bu hizmetten dolayı Arafat ve Rabin, Nobel Barış Ödülü’ne layık görülmüşlerdir.

……. Dünya tarihine imza atmış bu liderle tanışabilmek, elini sıkabilmek ve konuşabilmek fırsatına sahip olduğum için kendimi çok şanslı addediyorum.  1980’li yılların başında, Milletvekili olduğum halde, resmi görevli olarak bulunmadığım bir yabancı ülkede, siyasi toplantıların yapıldığı bir salona dinleyici olarak girebildim ve oturumdan sonra yöneldiğim çıkış koridorunda bir şans eseri olarak son derece alçak gönüllü, her kes ile sıcak ve yakın temas kurabilen bir kişi olan, o günlerin PLO lideri Sayın Yasser Arafat ile karşılaştım.  Tanışma ve takdim faslından sonra sürdürdüğümüz sohbet içinde bana hiç unutamadığım “Benim de arkamda Türkiye gibi bir anavatanım olsa, dağları yerinden oynatırdım” sözcüklerini söyledi.

…. Topu topu 10 kelime olan bu cümle, benim için hiç unutulmayacak, çok düşündürücü,  çok doğru, kısa ve öz bir tanım oldu..…ve asla da unutmadım….

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Avrupa Birliği Değişime Gebe  
 • Rumlara Güven Duymak
 • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • Okunma 75
  Bir Dünya Lideri, Yasser Arafat için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar