Cumhurbaşkanını mı seçeceğiz yoksa Toplum liderini mi?

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 15 Mart 2005 Saat : 2:47


 

YSK bu seçimleri Cumhurbaşkanlığı seçimi diye ilan etti ama benim hala 17 Nisan’da neyi seçeceğimiz konusunda aklım biraz karışık. Cumhurbaşkanını mı seçeceğiz yoksa Kıbrıs Türk toplumunun liderini mi seçeceğiz bir türlü anlayamadım gitti. Abilerime sorayım diyorum ama, benden başka herkes bana abi dediğinden, ben kendi sorularımı sorabileceğim bir abi bulamıyorum.

Denktaş ben kendimi bildim bileli bu toplumun, yani Kıbrıs Türk toplumunun lideri. Hatırladığım kadarı ile 1968 yılında Cemaat Meclisi Başkanı iken resmen Türk Toplumu lideri olarak kabul edildi ve görüşmelere başladı. Arkasından Cumhurbaşkanı muavini oldu. 1974 Barış harekatından sonra Otonom Kıbrıs Türk Yönetimi Başkanı, arkasından Kıbrıs Türk Federe Devleti Başkanı ve  sonra da KKTC Cumhurbaşkanı oldu.

Bu makama her seçilen toplum lideri mi oluyor. Yokda Sayın Rauf Denktaş toplum lideriydi de sonra mı Cumhurbaşkanı oldu.

Galiba Baba Denktaş bitmeyen enerjisi, kıvrak zekası, karizması, topluma kendini adamışlığı ve son 55 yılını bu toplumunun kendi başına ayakta durabilmesi ve bağımsızlığına adamış olması nedeni ile gerçek bir toplum lideri idi. Ve de toplum lideri olduğu için de yıllarca arka arkaya Cumhurbaşkanı seçildi.

Sayın Talat, beni Cumhurbaşkanı seçin ki “Toplum Lideri” olarak görüşmeci olayım diyor.

Zaten beni çelişkiye düşüren de bu ince detay daha fazla. Yani şimdi görüşmeci bir başka birisi de, Talat Cumhurbaşkanı seçilince, görüşmeci kendisi mi olacak. Yoksa Sayın Arabacıoğlu veya Sayın Eroğlu Cumhurbaşkanı seçilirlerse, hem toplum lideri, hem de görüşmeci mi olacaklar. Hayır olamayacaklar. Bence elinde bu yetkiyi tutan Meclis, bu durumda görüşmeciyi kendisi tayin edecek ve Talat’ı görüşmeci olarak atayacak.

Bence birileri bu nedenle yanlış düşünce parkurunda ileriliyor. KKTC’de yaşayan ve çok ileri düzeyde bir demokrasi var. Bu demokrasimizin övünç kaynaklarından biri de Meclisimizdir. Halk adına kimin konuşacağına, kimin görüşmeci olacağına  KKTC Meclisi karar verecektir, ve de öyle olmalıdır.

17 Nisan’da halkın seçeceği Cumhurbaşkanı’dır. Asla toplum lideri değildir. Artık dünya da lider devri kapanmıştır. Şimdi bilgilerinizi biraz zorlayın ve özellikle de Kıbrıs politikası ve garantör olması nedeni ile bizi çok yakından ilgilendiren Yunanistan’ın her hangi bir lideri olup olmadığını veya Cumhurbaşkanının adını hatırlamaya çalışın…. Hatırlayabileceğinizi hiç sanmıyorum… Ama bir de Libya’nın veya Irak’ın liderlerini hatırlamaya çalışın. Eminim her ikisinin de adını biliyorsunuz hemde ezbere.

Farkı her halde çok iyi anladınız. Gelişmiş toplumlarda artık lider devri kapanmıştır. 21.ci yüz yıla giriş ile dönemler ve kavramlar değişti. Bizim en son liderimiz Denktaş’tı ve Cumhurbaşkanlığından ayrılmakla liderliğini de beraber götürdü.

Cumhurbaşkanı kim seçilirse,  bu makamda anayasanın verdiği görev, yetki ve sorumluluk içerisinde görev yapacaktır. Görüşmecilik veya görüşmeci tayin edilmek apayrı bir olaydır ve görüşmeciyi de tayin edecek olan Meclisimizdir.

Dünyaya çalışan bir demokrasi göstermek ve anlamlı bir mesaj vermek istiyorsak görüşmecimizi Meclis seçmelidir…

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Fransa Türkiye’yi Afrika’daki Sömürgeleri ile Karıştırdı … Prof. Dr. Ata ATUN, Kıbrıs İlim Üniversitesi
 • Orta Doğu’da Değişen Dengeler … Prof. Dr. Ata ATUN, Kıbrıs İlim Üniversitesi
 • ABD Rumlara arka mı çıkıyor? … Prof. Dr. Ata ATUN, Kıbrıs İlim Üniversitesi
 • Yunanistan Krizin Çıtasını Yükseltme Peşinde … Prof. Dr. (İnş Müh), Doç.Dr. (Ulus İliş) Ata ATUN
 • AB, Rumların Siyasi Rüşvetine Dur Dedi … Prof. Dr. Ata Atun
 • ATUN: “TÜRKİYE’NİN VE KKTC’NİN KADERİ DEĞİŞECEK”
 • ATUN: “NATURAL GAS WILL CHANGE THE FATE OF TURKEY AND TRNC”
 • TÜRKİYE’NİN DOĞU AKDENİZ STRATEJİSİ VE YUNANİSTAN-İTALYA MEB ANLAŞMASI İLE İLGİLİ SON GELİŞMELER.
 • ‘Kıbrıslıtürk’ün bir üst sürümü: Kıbrıslılık – Dr. Yurdagül ATUN
 • Dünyada hoş bir seda bırakıp giden babam Prof. Dr. Hakkı Atun
 • Okunma 49
  Cumhurbaşkanını mı seçeceğiz yoksa Toplum liderini mi? için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  kktc-tc-bayrak kktc-bayrak Şehitlerimiz-amblem Şehitlerimiz-1 kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar