Erdoğan, Arınç ve İKÖ

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 13 Nisan 2006 Saat : 5:48


 

İstanbul Conrad Otel’de düzenlenen İKÖPAB 4. Konferansı bende bu defa çok olumlu izlenimler bırakıp yeni yeni ümitler oluşturdu.

 

TBMM Başkanı ve İslam Konferansı Örgütü Parlamento Birliği (İKÖPAB) Dönem Başkanı Bülent Arınç ve Başbakan Erdoğan bu defa gerekli tüm ağırlıklarını koydular toplantıya.

 

KKTC’yi Cumhuriyet Meclisi Başkanı Fatma Ekenoğlu başkanlığında bir heyetin temsil etmesi ve  İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Parlamentolar Birliği Genel Kurul toplantısına, KKTC’nin önce “Müslüman Kıbrıs Türk Toplumu” olarak davet edilmesi ve  sonra konan tepki üzerine davetin “Kıbrıs Türk Devleti” olarak düzeltilmesi iyi ve umut verici bir gelişme.

 

Özellikle bu olaydan sonra Ekenoğlu’nun “İKÖ’de KKTC  ‘Kıbrıs Türk Devleti’ olarak anıldığına göre, bundan sonra da bunun sürmesi yönünde tüm kurumlarımızla gerekli tüm girişimler, temaslar sürdürülecektir” demesi, KKTC parlamento heyetinin bu konudaki kararlılığını ortaya koymaktadır.

 

TBMM Başkanı ve İslam Konferansı Örgütü Parlamento Birliği (İKÖPAB) Dönem Başkanı Bülent Arınç genel kurulda yaptığı konuşmada ağırlığını daha çok Kıbrıs konusuna verdi.

Kıbrıs Türk tarafına 10 yıllardır uygulanan ambargoların, hiçbir yasal dayanağı olmadığını ve insanlık dışı uygulamalar olduğunu belirten Arınç, Genel Kurula İKÖ’nün, Kıbrıs Türkleri’ne yönelik izolasyonların kaldırılması ve Kıbrıs Türkleri ile ilişkilerin her alanda geliştirilmesi konusunda almış olduğu muhtelif kararları hatırlattı.

 

Bu mevcut kararlar doğrultusunda kardeş İslam ülkelerini, Kıbrıs Türkleri ile yakın ilişkiler tesis etmeye ve onlara her açıdan destek olmaya davet eden Arınç,  Kıbrıs’ta BM parametreleri paralelinde kalıcı, adil ve kapsamlı çözüm yönündeki kararlılığımızı muhafaza etmekteyiz çağrısı yaptı.

 

Genel Kurulda söz alan TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’da hitabı içinde Kıbrıs sorununa ve KKTC’ye ağırlık vererek  KKTC’ye uygulanan izolasyonlar kaldırılmadığı taktirde, kimse Türkiye’den olumlu bir yaklaşım talep edemez sözleri ile Türkiye Cumhuriyeti’nin Kıbrıs politikasını açık ve net bir şekilde ortaya koydu.

 

Kıbrıs meselesinin hem Türkiye’nin hem de kendilerinin bir davası olduğunu ifade ederek, 24 Ekim MGK toplantısında uygun bulunan ve TC Bakanlar Kurulu tarafından 19 Mart 2006 tarihinde imzalanarak Yürürlüğe giren MİLLİ GÜVENLİK SİYASET BELGESİ’ni (Gizli Kırmızı Anayasa) benimseyerek konuşması, Türkiye’nin Kıbrıs konusundaki kararlı tavrını gözler önüne serdi. Bence bu konuşma bir çok yanlış anlamayı ve AKP hükümetinin Kıbrıs konusundaki politikalarında duyulan şüpheleri de yok etti.

 

Erdoğan, malların, kişilerin ve hizmetlerin serbest dolaşımına ilişkin kısıtlamaların ilgili tüm taraflarca eşzamanlı olarak kaldırılması yönünde hazırladıkları öneri paketini daha önce açıkladıklarını ve hem AB Konseyi’nin 26 Nisan 2004 tarihli kararında hem de BM Genel Sekreteri’nin 28 Mayıs 2004 tarihli raporunda, Kıbrıslı Türklere yönelik izolasyonların kaldırılması çağrısında bulunulduğunu vurgulayarak, hala bu noktada atılmış bir adımın bulunmadığını bildirerek, Ekim sonu yayınlanacak olan AB süreci gelişme raporundan pek bir çekincesi olmadığını ortaya koydu.

 

İslam Konferansı Örgütü Parlamento Birliği’nin Türkiye’nin eylem planına güçlü bir destek vermesi, Kıbrıs sorununda ve AB-Türkiye Katılım Oraklık Müzakereleri sürecinde Türkiye’nin elini iyice kuvvetlendirecektir.

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Fransa Türkiye’yi Afrika’daki Sömürgeleri ile Karıştırdı … Prof. Dr. Ata ATUN, Kıbrıs İlim Üniversitesi
 • Orta Doğu’da Değişen Dengeler … Prof. Dr. Ata ATUN, Kıbrıs İlim Üniversitesi
 • ABD Rumlara arka mı çıkıyor? … Prof. Dr. Ata ATUN, Kıbrıs İlim Üniversitesi
 • Yunanistan Krizin Çıtasını Yükseltme Peşinde … Prof. Dr. (İnş Müh), Doç.Dr. (Ulus İliş) Ata ATUN
 • AB, Rumların Siyasi Rüşvetine Dur Dedi … Prof. Dr. Ata Atun
 • ATUN: “TÜRKİYE’NİN VE KKTC’NİN KADERİ DEĞİŞECEK”
 • ATUN: “NATURAL GAS WILL CHANGE THE FATE OF TURKEY AND TRNC”
 • TÜRKİYE’NİN DOĞU AKDENİZ STRATEJİSİ VE YUNANİSTAN-İTALYA MEB ANLAŞMASI İLE İLGİLİ SON GELİŞMELER.
 • ‘Kıbrıslıtürk’ün bir üst sürümü: Kıbrıslılık – Dr. Yurdagül ATUN
 • Dünyada hoş bir seda bırakıp giden babam Prof. Dr. Hakkı Atun
 • Okunma 32
  Erdoğan, Arınç ve İKÖ için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-4 kktc-tc-bayrak-3 Şehitlerimiz-amblem

  Arşivler

  Son Yorumlar